Dziennik skóry wrażliwej
Img_Dziennik skóry wrażliwej

Zapewnienie właściwej ochrony skóry wrażliwej

Przy tak wielu konsystencjach, zapachach i kosmetykach wykańczających dostępnych w ofercie, zmysłowe doświadczenie pielęgnacji skóry może być chwilą czystej przyjemności. Ale dla kobiet, które mają skórę wrażliwą, z jej delikatną barierą i reaktywnymi zakończeniami nerwowymi, temat makijażu może być kwestią drażliwą!
Niezliczone marki deklarują, że ich kosmetyki nie zawierają w swym składzie „zanieczyszczeń”, ale produkty mogą nie sprostać wymaganiom, powodując podrażnienie, opuchliznę i pieczenie skóry wrażliwej.
Podatna na zewnętrzne czynniki szkodliwe, skóra wrażliwa funkcjonuje zgodnie z mantrą „mniej znaczy więcej” i naprawdę wymaga jak najbardziej fachowej opieki. Zapoznaj się z praktycznym przewodnikiem, jak poruszać się po ofercie i znaleźć odpowiednie produkty, aby zapewnić właściwą ochronę skóry wrażliwej.

3 kroki do wyboru produktów do pielęgnacji skóry wrażliwej

Aby dbać o skórę wrażliwą, każda kobieta powinna posiadać niektóre produkty, takie jak łagodne mleczko oczyszczające lub wodę micelarną, wysokiej tolerancji produkt nawilżający oraz preparaty z filtrem o szerokim zakresie ochrony przed słońcem. Jak zacząć, gdy skóra reaguje nawet na najbardziej podstawowe produkty?

1

Krok 1: wyszukaj znane substancje drażniące i uczulające

Podczas czytania etykiet produktów, upewnij się, że zawierają one takie zastrzeżenia jak: ‘testowany na skórze wrażliwej i alergicznej.’ Nie powinny również zawierać ‘zanieczyszczeń’, które mogą wywoływać objawy skóry wrażliwej:

  • substancje zapachowe
  • barwniki
  • lanolina
  • alkohol

W przypadku produktów do makijażu, zawsze sprawdzaj, czy są kontrolowane pod kątem zawartości niklu, ponieważ jest to inny czynnik uczulający, o którym informują tylko niektóre marki.

2

Krok 2: bądź wymagająca, jeśli chodzi o opakowania

Nawet najczystsza formuła niesie ryzyko wywołania wrażliwości skóry, jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona. Jaki jest tego powód? Zjawisko zwane ponownym skażeniem, gdzie cząsteczki z powietrza - potencjalne substancje drażniące lub alergeny – przedostają się do opakowania po jego otwarciu. Te mikroskopijne substancje drażniące i alergeny mogą skazić starannie dobrane produkty codziennej pielęgnacji.

Opakowania zgodne ze skórą wrażliwą powinny być całkowicie hermetyczne, innymi słowy szczelne, z ochronnymi zaworami, aby uniknąć skażenia lub utlenienia. Dodatkowo, należy unikać kontaktu między produktem a jakimkolwiek elementem metalowym, ponieważ jony metalu mogą uwrażliwiać skórę.

3

Krok 3: wykonaj naskórkowy test płatkowy

Jedynym sposobem, aby mieć 100% pewność, że tolerujesz dany produkt jest jego przetestowanie. Umieść niewielką ilość produktu na przedramieniu i przykryj ją wodoodpornym opatrunkiem. Sprawdź reakcję po 48 godzinach – jeśli skora nie jest zaczerwieniona możesz bezpiecznie używać produktu na skórze twarzy.