Jak dbać o świeży tatuaż?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

W końcu zdecydowałeś się na zrobienie tatuażu? Podobają Ci się jego wyraźny kontur i mocna czerń, a może zachwycają Cię intensywne kolory wybranego motywu? Dowiedz się, jak zachować trwałość tych barw. Podpowiadamy, jak dbać o świeży tatuaż!

Świeży tatuaż - jak dbać o dziarę w pierwszych godzinach po wyjściu ze studia?

Jeśli dopiero co wyszedłeś ze studia, z wymarzonym motywem na skórze, przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o świeży tatuaż zaraz po jego wykonaniu. Jest to o tyle ważne, że pierwsze dni, podczas których skóra się goi, w dużej mierze wpływają na trwałość dziary.

Należy zacząć od tego, że pierwszy krok pielęgnacji świeżego tatuażu rozpoczyna się jeszcze w studio, kiedy to po wykonanej pracy tatuator zabezpiecza swoje dzieło. Różni artyści korzystają z różnych technik ochronnych. Według jednych najlepsze do tego są opatrunki z gazy, według drugich wystarczy zwykły bandaż, a według pozostałych najlepiej sprawdza się folia. Niezależnie jednak od tego, wszystkie tego typu zabiegi mają jeden cel - przyspieszenie gojenia się mikroskopijnych nakłuć naskórka i maksymalne zmniejszenie strupa powstałego na skutek krzepnącej krwi. Zresztą dobry tatuator zawsze poinformuje swojego klienta o tym, jak dbać o świeży tatuaż. Zazwyczaj takie zalecenia określają jak długo powinno się zachować opatrunek na tatuażu, jak często i czym go przemywać oraz ewentualnie jaki krem na ranę zaaplikować.

Chociaż te wytyczne mają charakter bardzo indywidualny, bo zależą przecież i od rodzaju skóry, i wielkości dziary, i materiałów wykorzystanych do jej stworzenia, to można nakreślić pewne uniwersalne wskazówki:

1. Do przemywania świeżo wytatuowanej skóry nie stosuje się żadnych perfumowanych ani silnie barwionych kosmetyków. Mydła i inne syndety też raczej nie są polecane ze względu na to, że przyspieszają wyparowanie wody z połączenia skórno-naskórkowego, a więc po prostu wysuszają skórę.
2. Wytatuowane miejsce należy często wystawiać na świeże powietrze, ale jednocześnie uważać, aby nie przyległy do rany zanieczyszczenia środowiskowe, takie jak kurz, pył, itp.
3. Czasem zaleca się aplikację specjalnego kremu przyspieszającego gojenie się ran.
Gdy rana się zasklepi, można nawilżyć ją specjalnym preparatem przyspieszającym regenerację naskórka, jak np. dermokosmetyk z serii Cicaplast od La Roche-Posay.

W poradach mówiących o tym, jak dbać o świeży tatuaż ważne miejsce zajmują dodatkowo pewne zakazy:

1. Absolutnie zabronione jest dotykanie świeżej rany, tym bardziej zabrudzonymi rękami - o stan zapalny wcale nietrudno!
2. Trzy dni po wykonaniu tatuażu nie można spożywać alkoholu, który jak wiadomo rozrzedza krew.
3. Obowiązkowa jest również rezygnacja z opalania się na słońcu i w solarium, a także korzystania z pływalni oraz sauny.

Jak dbać o świeży tatuaż - pielęgnacja po zagojeniu się skóry!

Z racji na to, że tatuowanie to nic innego, jak tworzenie na skórze mikroskopijnych nakłuć, służących do wprowadzenia barwnika, dopiero co wykonana dziara to najzwyklejsza w świecie rana. Dlatego też pierwszy miesiąc od jej zrobienia to tak naprawdę miesiąc rekonwalescencji, podczas którego należy szczerze skupić się nad tym, jak dbać o świeży tatuaż. Kiedy już strupek odpadnie, a rana pod pięknym motywem całkowicie się zagoi, warto przejść się do zaprzyjaźnionego studio na kontrolę. Jeśli okaże się, że wszystko w porządku to możemy już szczycić się nowym dziełem na całego. Jednak oprócz tego, warto także poświęcić chwilę dziennie na utrwalanie świeżego tatuażu poprzez stosowanie kremów nawilżających skórę oraz preparatów z filtrem UV - bo jak wiadomo, kolory na słońcu bledną. Odbudowa uszkodzonej warstwy hydrolipidowej jest bardzo ważna. Po upływie około dwóch miesięcy dziara powinna już być utrwalona na tyle, że można powrócić do zwykłej pielęgnacji skóry. Żeby jednak zachować żywe kolory naszego motywu, najlepiej konserwować je olejkiem migdałowym i oczywiście uważać ze słońcem.


Wiesz już jak dbać o świeżo zrobiony tatuaż i jak pielęgnować jego barwy w późniejszym czasie. To może już czas na kolejną dziarę?

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.