JAK POZBYĆ SIĘ
HIPERPIGMENTACJI?

Article Read Duration 4 min. czas czytania

Przebarwienia – miejsca, w których plamy na skórze stają się ciemniejsze niż naturalny odcień skóry z powodu nadmiernej produkcji melaniny – mogą pojawić się na każdym rodzaju skóry, w każdym wieku. Przyczyny przebarwień różnią się, ale niezależnie od tego, czy masz do czynienia z przebarwieniami pozapalnymi (PIH), melasmą czy plamami słonecznymi, ciemne ślady, mogą być uporczywe i wpływać negatywnie na samopoczucie.

Jeśli zmagasz się z plamami starczymi lub niechcianymi ciemnymi plamami na skórze, nie martw się! Dostępnych jest wiele skutecznych dermokosmetyków i profesjonalnych rozwiązań, które powstrzymują działanie melaniny. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak pozbyć się przebarwień i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się.

Kliknij TUTAJ, aby zapoznać się z naszymi najlepszymi rekomendacjami dotyczącymi dermokosmetyków przebarwieniowych oraz produktów na ciemne plamy i plamy.

SPRAWDŹ, JAKIE SĄ PRZYCZYNY TWOICH PRZEBARWIEŃ

Spróbuj dotrzeć do sedna tego, co powoduje przebarwienia. Czy spędzasz zbyt dużo czasu na słońcu bez odpowiedniej ochrony SPF? Czy borykasz się z egzemą lub trądzikiem? Czy zmieniające się hormony lub nowy lek mogą powodować nadwrażliwość skóry? Czy przebarwienia pojawiły się po oparzeniu, zadrapaniu lub urazie skóry? Czy osoby w Twojej rodzinie borykały się z przebarwieniami?

Jeśli twoje przebarwienia są skutkiem trądziku lub egzemy, pielęgnację lub leczenie należy rozpocząć od tej konkretnej dolegliwości, a dopiero później powinniśmy walczyć z przebarwieniami. W przeciwnym wypadku ciemne plamy będą powracały po każdej kolejnej niedoskonałości czy przesuszeniu pojawiającym się na skórze.
Jeśli przebarwienia są spowodowane zmianami hormonalnymi i/lub ekspozycją na szkodliwe promieniowanie UV, rozważ leczenie hormonalne lub znajdź przyczynę zmian i koniecznie zwiększ ochronę przed promieniowaniem. Przebarwienia związane z genetyką lub wiekiem mogą zmniejszyć się poprzez stosowanie peelingów, które usuwają martwe komórki naskórka i przyspieszają wymianę komórek.

Drobne lub powierzchowne formy przebarwień można często złagodzić za pomocą produktów dermokosmetycznych, podczas gdy bardziej widoczne lub trwałe ciemne plamy mogą wymagać rozwiązania na receptę. Porozmawiaj z dermatologiem, aby omówić, jakie opcje leczenia będą dla Ciebie najlepsze.

TRZY RÓŻNE SPOSOBY NA HIPERPIGMENTACJĘ

Jeśli chodzi o leczenie przebarwień, dermatolodzy odkryli, że trójstronne podejście jest jedną z najskuteczniejszych metod, które powodują blaknięcie ciemnych plam.
 
1. Spowolnij lub zmniejsz nadprodukcję melaniny
Ponieważ melanina jest głównym winowajcą ciemnych miejsc na skórze, produkty zmniejszające nadmiar melaniny są twoją pierwszą linią obrony, jeśli chodzi o zatrzymanie przebarwień. Poszukaj formuł, które zawierają składniki takie jak niacynamid.

Uwaga: jeśli używasz produktu, który hamuje nadmierną produkcję melaniny, jeszcze ważniejsze jest zabezpieczenie się filtrem SPF.

2. Walcz z zapaleniem
Zapalenie spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV, trądzikiem, ukąszeniem owadów i innymi urazami skóry wprawiają komórki produkujące melaninę w wyższy bieg, pozostawiając po sobie długotrwałe ciemne ślady. Przeciwutleniacze i składniki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy, mogą łagodzić podrażnioną skórę, pomagając zminimalizować stan zapalny i tym samym zmniejszając ryzyko powstania przebarwień. Aktywne substancje, takie jak niacynamid, mogą również pomóc w ograniczeniu stanu zapalnego, powstrzymując białka zwane cytokinami przed wysyłaniem do organizmu sygnałów, które wywołają nadaktywną odpowiedź immunologiczną – czyli tzw. zapalenie skóry.

3. Złuszczaj
Peelingi chemiczne i delikatne peelingi mogą pomóc w redukowaniu uporczywych plam starczych i ciemnych śladów. Usuwają bowiem martwe komówki, odsłaniając jaśniejszą i świeższą skórę pod spodem. Regularne złuszczanie zachęci Twoją skórę do zrzucania jej wierzchnich warstw, a wraz z nią śladów pigmentacji. Złuszczające substancje chemiczne ze składnikami takimi jak kwas retinowy mogą również przyspieszyć wymianę komórek, stymulując naprawę skóry, odmładzając ją i eliminując oznaki uszkodzeń, zapewniając świeższą, bardziej promienną cerę.

LECZENIE I ZAPOBIEGANIE: NAJLEPSZY DUET

Im szybciej zajmiesz się przebarwieniami, tym lepiej, ponieważ pigment może z czasem wniknąć głębiej w skórę. Koniecznie skonsultuj się z dermatologiem przed rozpoczęciem leczenia. Żeby uzyskać trwałe rezultaty, codziennie nakładaj filtr SPF, aby szkodliwe promienie UV nie powodowały nawrotu nadprodukcji melaniny. Wybierz dermokosmetyków do pielęgnacji skóry zawierających aktywny niacynamid, aby zarówno korygować, jak i zapobiegać ponownemu pojawianiu się ciemnych plam; używaj środków odstraszających owady, aby uniknąć ukąszeń komarów; a jeśli zmagasz się z niedoskonałościami, włącz do swojej rutyny pielęgnacyjnej produkty redukujące przebarwienia.

WYTRWAŁOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Redukcja przebarwień wymaga czasu i mogą minąć tygodnie, zanim zaczniesz widzieć jakiekolwiek widoczne rezultaty. Nie ma cudownych rozwiązań, ale dzięki odpowiednim dermokosmetykom, odrobinie cierpliwości i wytrwałości możesz zniwelować uporczywe ciemne plamy i z biegiem czasu odzyskać swoją rozświetloną skórę z wyrównanym kolorytem.

PIELĘGNACJA PRZECIW PRZEBARWIENIOM

Odkryj skuteczne dermokosmetyki, które redukują przebarwienia i zapobiegają pojawieniu się kolejnych przebarwień na skórze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O PIELĘGNACJI SKÓRY Z PRZEBARWIENIAMI
 

placeholder JAKIE SĄ PRZYCZYNY
HIPERPIGMENTACJI?
SPRAWDŹ TO