Skoncentruj się na...

Świąd skóry - czym może być spowodowany?

Img_Świąd skóry - czym może być spowodowany?

Świąd skóry, czyli jej uporczywe i dokuczliwe swędzenie, może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Bardzo ważna jest ich diagnoza, ponieważ świąd może być nie tylko problemem samym w sobie, ale wskazywać na inną dolegliwość. Dowiedz się więcej o świądzie skóry - jakie są jego przyczyny i sposoby leczenia!

Świąd skóry. Najważniejsze informacje o dokuczliwym swędzeniu skóry

Świąd, czyli swędzenie skóry, jest to niekomfortowe uczucie, które powstaje wskutek drażnienia zakończeń nerwowych, znajdujących się w skórze właściwej. Zjawisko następuje poprzez różnego rodzaju bodźce mechaniczne, np. muskanie oraz bodźce chemiczne, których źródłem jest środowisko zewnętrzne (toksyny, zanieczyszczenia) lub wewnętrzne (histamina, uwalniana podczas kontaktu z alergenami). Co istotne świąd skóry może doskwierać każdemu. Czasem jest to uczucie tymczasowe i szybko mija. Zdarza się również, że świąd skóry może być uwarunkowany inną poważną dolegliwością.

Przyczyny świądu skóry

Przyczyny swędzenia skóry można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsza kategoria klasyfikuje świąd jako tymczasową dokuczliwość. Z kolei druga wskazuje na inne poważne dolegliwości.

Jeśli świąd skóry nie jest wywołany inną chorobą, zazwyczaj jest spowodowany nadmiernym wysuszeniem skóry. Suchość ta doprowadza do naruszenia bariery hydrolipidowej oraz łuszczenia się skóry, co w efekcie prowadzi do uczucia dokuczliwego swędzenia. Innymi przyczynami, wywołującymi tymczasowy świąd są ugryzienia pajęczaków, owadów (pluskwy, meszki, komary), a także noszenie ubrań z tzw. drażniących tkanin, np. wełna czy też stosowanie alergizujących środków do mycia i prania.

Jeśli natomiast świąd skóry nie jest wywołany żadną z wyżej wymienionych przyczyn, bardzo możliwe, że jest uwarunkowany innymi chorobami. Najczęściej są to:

Z racji tego, że świąd może być wywołany różnymi czynnikami lub też mieć podłoże chorobowe, to klasyfikuje się go w wielostopniowej skali intensywności. Oznacza to, że w zależności od tego, jakie jest źródło świądu, swędzenie to może być odczuwane mniej lub bardziej. Kwestia ta jest indywidualna, a im intensywniejszy świąd, tym skóra jest bardziej narażona na podrażnienia wskutek drapania. Wówczas na jej powierzchni mogą powstać rany, przeczosy, zakażenia bakteryjne.

Świąd skóry - leczenie

Najistotniejszą zasadą leczenia świądu jest eliminacja przyczyny, która to swędzenie wywołała. Bardzo ważna jest diagnoza źródła problemu i klasyfikacja rodzaju świądu, czy towarzyszy mu wysypka, a może jest to świąd pozbawiony wysypki oraz pod kątem miejsca występowania swędzenia (kolana, twarz, całe ciało). Dodatkowo w przypadku świądu zaleca się stosować miejscowo preparaty nawilżające, które łagodzą swędzenie, koją skórę i dogłębnie ją nawilżają. Przykładem takiego produktu jest Balsam uzupełniający poziom lipidów Lipikar Balsam AP+ La Roche-Posay, który skutecznie zwalcza uporczywy świąd skóry. Warto również wybierać hipoalergiczne produkty do pielęgnacji i kosmetyki do makijażu, a także stosować delikatne środki piorące.
W przypadku poważnego świądu, nawet dobre preparaty miejscowe, przeznaczone do leczenia swędzenia skóry, mogą okazać się mało skuteczne. Wówczas zaleca się usunąć z diety wszelkie substancje alergizujące, które wywołują uczulenie, ponieważ nasilają one świąd. Dodatkowo nakazuje się stosować środki znieczulające, leki antyhistaminowe czy też cholestyraminę. Ta ostatnia przepisywana jest zazwyczaj w przypadku zastoju żółci oraz względem ogólnej eliminacji swędzenia skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły