Skoncentruj się na...

3 sposoby na starcze plamy na dłoniach

Img_3 sposoby na starcze plamy na dłoniach

Plamy na dłoniach to problem, z którym bardzo często zmagają się kobiety w dojrzałym wieku. Plamy starcze stanowią widoczny defekt kosmetyczny, którego większość pań pragnie się po prostu pozbyć. W jaki sposób możemy usunąć mało estetyczne przebarwienia na dłoniach? Przedstawiamy skuteczne sposoby na plamy starcze na rękach!

Przebarwienia starcze - przyczyny

Plamy starcze na dłoniach to efekt wieloletniego działania słońca na naszą skórę. Szczególnie widoczne stają się one w okolicy 50. roku życia i są rezultatem zaburzeń w pracy melanocytów, tzn. komórek barwnikowych skóry. Wraz z wiekiem komórki te coraz gorzej pracują, a brak odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem UV tylko ułatwia powstawanie przebarwień starczych na skórze. Warto zaznaczyć, że plamy starcze nie są efektem ubocznym ostatniego opalania się na słońcu, lecz pamiątką z wakacji nawet sprzed 20-30 lat. Są one bardzo trudne do wywabienia, ale przy pomocy nowoczesnych technik medycyny oraz doświadczonego dermatologa możemy skutecznie zmniejszyć ich widoczność.

Starcze plamy na rękach - czy pomoże krem rozjaśniający?

Wiele kobiet, zauważając u siebie starcze plamy na dłoniach, sięga po kosmetyki o właściwościach rozjaśniających, mając nadzieję, że to rozwiąże ich nieestetyczny problem. Prawda jest jednak taka, że plamy na dłoniach powstają w głębszych warstwach skóry, gdzie kosmetyki nie są w stanie wniknąć, dlatego w tym przypadku stosowanie kremu rozjaśniającego może nie przynieść pożądanych rezultatów. Z tym problemem najlepiej zgłosić się do dermatologa - lekarz, po obejrzeniu naszych zmian, dobierze najskuteczniejszą metodę ich usuwania.

Przebarwienia skóry na dłoniach - sposoby usuwania

* Terapia laserowa - leczenie laserowe to jedna ze skuteczniejszych metod usuwania plam na dłoniach. Wiązka światła laserowego jest w stanie działać w głębszych warstwach skóry, gdzie zlokalizowane są plamy starcze. Laser rozbija nagromadzoną w miejscu przebarwienia melaninę na drobne cząsteczki, które w następnej kolejności samoczynnie wchłaniają się przez organizm. Podczas prowadzonej terapii laserowej bardzo ważne jest zabezpieczanie skóry kremem z wysokim filtrem SPF 50 np. Anthelios XL La Roche-Posay.
* Krioterapia - czyli miejscowe wymrażanie zmian barwnikowych przy pomocy ciekłego azotu. W wyniku działania niskiej temperatury w melanocytach powstają kryształki lodu, które prowadzą do degradacji zmienionych chorobowo struktur komórek.
* Głęboki peeling - najczęściej przy użyciu kwasu glikolowego, azelainowego lub trichlorooctowego. Zabieg przy pomocy kwasów o wysokim stężeniu powoduje głębokie złuszczenie naskórka i pobudzenie procesów regeneracyjnych w głębszych warstwach skóry, gdzie znajdują się przebarwienia. Należy jednak pamiętać, że peelingów mechanicznych oraz drażniących kwasów nie możemy stosować, jeżeli cierpimy na atopowe zapalenie skóry. Dłonie w wyniku takich zabiegów mogą zostać poważnie podrażnione. Może nawet dojść do poważnych infekcji.

Plamy na dłoniach - jak się przed nimi chronić?

Przez cały rok należy chronić skórę przed słońcem, używając kremów na dzień z filtrami UVB i UVA. Pamiętajmy, że słońce bardzo niekorzystnie wpływa na naszą skórę również w pochmurne dni.
Jeżeli przyjmujemy leki np. antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe, nasercowe czy moczopędne, najlepiej zapytać lekarza o to, czy nie zmienią one reakcji naszej skóry na słońce.
Szczególnie należy uważać na substancje fotouczulające, które przy kontakcie ze słońcem stają się przyczyną przebarwień i plam na skórze. Substancje te zawierają m.in. dziurawiec, perfumy lub dezodoranty na bazie piżma, olejku lawendowego, cedrowego, waniliowego lub sandałowego, a także kremy z dodatkiem kwasów owocowych i retinolu.
Przy plamach na dłoniach najlepiej nie korzystać z solarium – mogą one stać się jeszcze ciemniejsze i trudniejsze do usunięcia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty
6220CICAPLAST BAUME B51153337872412998CicaplastCiało|Dla dzieci/Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgnacja|Regeneracja wszystkich obszarów ciałaCiało|Dla dzieciPielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgnacja|Regeneracja wszystkich obszarów ciała0.00
La Roche-Posay CICAPLAST BAUME B5 KOJĄCY BALSAM REGENERUJĄCY zdjęcie