Skoncentruj się na...

5 sposobów na pozatykane pory

Img_5 sposobów na pozatykane pory

Wiele osób nie tylko w okresie dojrzewania skarży się na problem pozatykanych porów, przez które twarz, mimo codziennej pielęgnacji, wygląda na zaniedbaną. Jednak, co gorsze, zatkane pory często prowadzą do pojawienia się krostek, a nawet stanów zapalnych skóry. Poznaj pięć sposobów, dzięki którym uda Ci się samodzielnie, szybko i trwale pozbyć tego problemu!

Pozatykane pory - przyczyny

Pozatykane pory najczęściej pojawiają się u osób, które mają tłustą skórę, jednak na innym typie skóry również mogą występować. Przyczyną zatkanych porów może okazać się:
* spanie z makijażem,
* używanie tłustego kremu z filtrem,
* używanie pudru,
* używanie podkładu,
Mimo że większość przyczyn leży w makijażu, nie oznacza to, że mamy przestać się malować. Należy jednak wiedzieć, jak to robić, jakie kosmetyki wybrać oraz przede wszystkim jak oczyszczać twarz tak, aby pozbyć się pozatykanych porów. Co robić, aby zwalczyć ten problem?

Jak oczyścić zatkane pory?

1. Zmywanie makijażu

Duża część kobiet przykłada ogromną wagę do swojego wyglądu, w tym do makijażu, poświęcając sporo czasu na pomalowanie się, jednak już na mycie twarzy nieproporcjonalnie mało. Podstawą pielęgnacji skóry twarzy jest dobrze wykonany demakijaż, zwłaszcza wtedy, gdy mamy skłonności do zatykania się porów. Zacznij go od oczyszczenia oczu, używając do tego wacika nasączonego płynem micelarnym. Nie trzyj oka, a jedynie przytrzymaj wacik, a następnie delikatnie ściągnij resztki makijażu. Następnie umyj twarz żelem antybakteryjnym, a po nim przemyj twarz wacikiem z tonikiem lub płynem micelarnym, który wyrówna pH skóry naruszone przez wodę z kranu.

* skóra trądzikowa i wrażliwa
W przypadku skóry trądzikowej i wrażliwej poleca się używanie produktów, które przeznaczone są właśnie do tego typu skóry. Do jej oczyszczenia sprawdzi się Effaclar żel od La Roche-Posay, który nie zawiera mydła, alkoholu ani parabenów, dzięki czemu nie podrażnia skóry. Po zastosowaniu tego produktu skóra będzie odświeżona i promienna, nie będzie się błyszczeć ani nadmiernie przetłuszczać. Regularnie stosując ten żel, uda się pozbyć problemu pozatykanych porów.

2. Lekki makijaż

Skóra skłonna do zatkanych porów źle reaguje na zbyt ciężki i mocny makijaż. Dlatego, aby nie ryzykować problemów z zatkanymi porami, zamiast podkładu lepiej wybrać krem BB, a kupując puder, sięgnąć po ten sypki o jak najdrobniejszej konsystencji.

3. Para wodna

Jednym z domowych sposobów na walkę z pozatykanymi porami jest kontakt skóry twarzy z parą wodną. Dzięki niej uda się rozszerzyć i odblokować pory. Do takiego zabiegu można zastosować specjalne urządzenie bądź wykonać je samodzielnie przy pomocy garnka z wrzącą wodą bądź gorącego ręcznika położonego na twarz.

4. Peelingi

Przy każdym rodzaju skóry warto jest regularnie złuszczać skórę, jednak w przypadku tej skłonnej do zatkanych porów jest to szczególnie zalecane. Jednak należy pamiętać, żeby nie stosować peelingów zbyt często, ponieważ może to doprowadzić do podrażnień czy infekcji. Dobrze jest oczyszczać twarz w ten sposób dwa-trzy razy w tygodniu. Warto wybrać beztłuszczowy peeling wzbogacony kwasem salicylowym. Dzięki temu zabiegowi usuniemy martwe komórki skóry, tłuszcz oraz brud.

5. Sok z cytryny

Sprawdzonym domowym sposobem na oczyszczenie skóry i pozbycie się pozatykanych porów jest przemywanie skóry sokiem z cytryny. Dzięki niemu oprócz odświeżenia skóry uda się obkurczyć rozszerzone pory. Aby przygotować mieszankę, do jednej łyżki soku z cytryny dodaj szklankę wody różanej oraz pół szklanki soku z ogórków. Płyn rozprowadź na te miejsca na twarzy, które są wyraźnie rozszerzone

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły