Skoncentruj się na...

Alergia skórna - czyli jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?

Img_Alergia skórna - czyli jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?

Wszelkiego rodzaju uczulenia i alergie, niezależnie od przyczyny, mogą powodować występowanie czerwonych plam na skórze. Przyczyną alergii skórnej może być składnik kosmetyku lub produktu do prania odzieży, może być to również reakcja na określony element naszej diety. Jeśli zaobserwujemy plamy uczuleniowe na twarzy, zawsze należy zacząć od ustalenia przyczyny. Czasami konieczna będzie wizyta u specjalisty. Alergolog może zlecić specjalne testy a także przepisać leki przeciwhistaminowe. W większości przypadków, kiedy uczulił nas kosmetyk, wystarczy zmiana preparatów do pielęgnacji i delikatne wspomaganie regeneracji skóry. Jakie są najczęstsze objawy alergii skórnej? Jak sobie z nimi radzić i ukoić uczuloną skórę?

Czerwone plamy na skórze - jedyny objaw alergii?

Po czym najłatwiej rozpoznać że dostaliśmy uczulenia? Utożsamianie uczulenia na twarzy z czerwonymi plamami to błąd. Oto najczęstsze (ale nie jedyne!) objawy alergii:

  • czerwone plamy na skórze
  • wysypka, pokrzywka (charakterystyczne bąble jak po *ukąszeniu komara)
  • krosty i wykwity ropne (szczególnie jeśli do tej pory nie mieliśmy problemu z trądzikiem)
  • świąd i uczucie napięcia skóry

Wyżej wymienione dolegliwości to najczęściej występujące objawy uczuleń. Jak sobie z nimi radzić? Jak ukoić wrażliwą i alergiczną skórę? Czy wystarczą do tego odpowiednie dermokosmetyki, czy raczej powinniśmy sięgnąć po specjalne maści i inne preparaty przeznaczone dla alergików?

Sposoby na plamy na twarzy i uczulenie

Najlepiej zawsze zacząć od ustalenia przyczyny. Niestety, bez specjalnych testów, niezwykle trudno jest rozpoznać przyczynę alergii. Alergenem może być wszystko - dodatek zapachowy, konserwant czy barwnik. Najprostszym sposobem jest obserwacja skóry i odstawienie np. kosmetyku, który zaczęliśmy niedawno stosować. Złagodzenie podrażnień i uczuleń wymaga używania preparatów hipoalergicznych. Nie warto dodatkowo obciążać skóry dużą ilością kremów, zamiast tego w ciągu dnia aplikujmy na twarz wodę termalną, która doskonale ukoi skórę twarzy. Można zażyć specjalne wapno dla alergików - z kwercetyną. Po silniejsze leki antyhistaminowe musimy udać się do lekarza.

Pielęgnacja skóry alergicznej

Wiele osób z wrażliwą i alergiczną skórą zastanawia się, w jaki sposób o nią dbać. Jak pielęgnować skórę twarzy, żeby uniknąć czerwonych plam na skórze i innych nieprzyjemnych objawów? Istnieją pewne złote zasady pielęgnacji wrażliwej skóry. Oto wybrane z nich:

  • delikatne oczyszczanie - płyn micelarny czy hipoalergiczna emulsja niewymagająca użycia wody poradzą sobie z usunięciem sebum i zanieczyszczeń z powierzchni skóry, a nie uszkodzą jej bariery ochronnej
  • odpowiedni poziom nawilżenia - właściwe nawodnienie skóry to podstawa, powinniśmy na bieżąco dbać o regenerację warstwy hydrolipidowej
  • raz na jakiś czas, złuszczanie - pozbywanie się martwych komórek naskórka jest ważne, ale mając wrażliwą skórę sięgnijmy raczej po peeling enzymatyczny
  • odżywianie i łagodzenie podrażnień - w razie potrzeby nie bójmy się użyć specjalnej maski, w postaci płachty lub kremu, która ukoi skórę i złagodzi czerwone plamy na skórze
  • tylko kosmetyki z dobrym składem - wybierajmy raczej preparaty hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie, bez alkoholu, parabenów i konserwantów w składzie (takie jak np. seria Toleriane La Roche-Posay)

Jeśli dokucza Ci uczulenie i czerwone plamy na twarzy, jak najszybciej rozważ zmianę kosmetyków do pielęgnacji. Dbanie o skórę w odpowiedni sposób i właściwie dobrane preparaty to klucz do złagodzenia podrażnień i uczuleń. Skóra wrażliwa i alergiczna to nie wyrok - przy przestrzeganiu pewnych zasad jesteś w stanie zadbać o nią tak, żeby nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Postaw na hipoalergiczne dermokosmetyki zamiast preparatów dostępnych w każdej drogerii, które mogą podrażnić delikatną skórę. Zatroszcz się o swoją twarz i ciesz się pięknym wyglądem, bez czerwonych plam na skórze!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty