Skoncentruj się na...

Atopia – czym jest i jakie ma objawy?

Img_Atopia – czym jest i jakie ma objawy?

  • Atopia to skłonność do skórnych reakcji alergicznych na określone substancje
  • Problem dotyczy osób w różnym wieku i bywa ciężki do zdiagnozowania
  • Pomocne okażą się testy alergologiczne i wykluczenie drażliwych substancji ze swojego otoczenia
  • Codzienna pielęgnacja również ma tu ogromne znaczenie. Zwróć uwagę na to, jakie kosmetyki wybierasz. Delikatna skóra potrzebuje wyjątkowego traktowania

W internecie nie brakuje materiałów dotyczących chorób skórnych… Ale jak tu się połapać? Atopowe zapalenie skóry, atopia, egzema - czy to to samo? Nie do końca. Warto umieć rozróżnić te schorzenia, żeby w przyszłości skutecznie zapobiegać i unikać niepokojących dolegliwości.

Atopia: co to?

Termin "atopia" został wprowadzony do terminologii medycznej w 1923 roku przez Coca i Cooke'a. Określa się ją jako uwarunkowaną genetycznie reakcję organizmu na niewielkie dawki antygenów. Powoduje ona nadmierne wytwarzanie przeciwciał i tym samym może powodować szereg dolegliwości. Mówiąc wprost, atopia jest po prostu reakcją chorobową na styczność z pospolitymi substancjami (alergenami), nawet niewielką ich ilością - coś na kształt alergii lub raczej skłonności do jej występowania.

Atopia objawy ma najczęściej już w dzieciństwie. Można ją rozpoznać między innymi po szorstkiej skórze na policzkach czy zapaleniu skóry w zgięciach stawów. Atopia ujawnia się często pod postacią zmian układu oddechowego: kaszel, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli. Nieprzyjemności mogą pojawić się także ze strony układu pokarmowego: biegunki, wzdęcia, zaparcia czy objawy skórne (atopowe zapalenie skóry), spojówkowe czy nieżytowe nosa.

atopia_czym_jest_i_jakie_ma_objawy_paragraph1

Życie atopowca

Atopowcy często obarczeni są czynnikami genetycznymi, ale to nie jedyny powód ich dolegliwości. Skłonności do skórnych problemów nasilać mogą także czynniki środowiskowe, takie jak: zanieczyszczenie powietrza, chemicznie modyfikowana żywność, nieodpowiednio dobrane kosmetyki do codziennej pielęgnacji.

Pacjenci z atopią powinni starannie czytać składy produktów, które lądują w ich łazience. Należy czytać etykiety i eliminować kosmetyki, które w składzie mają jakiekolwiek substancje potencjalnie uznane za drażniące czy powodujące reakcje alergiczne. To oczywiście nie wszystko. Osoby cierpiące na atopię powinny trzymać się tego wybierając także produkty do prania czy zmywania. Ważny jest także wybór ubrań czy pościeli. Słowem - wszystko, co ma kontakt ze skórą powinniśmy wziąć pod lupę. Składnikami nasilającymi objawy atopii mogą być zarówno zapachy/perfumy, barwniki, ale tak naprawdę każdy składnik jest w stanie przyczynić się do wywołania indywidualnej reakcji alergicznej.

Nie bez znaczenia jest tu także kontakt z czworonożnymi przyjaciółmi. Kumulacja alergenów – zwłaszcza w domu – może przyczynić się do zaostrzenia przebiegu atopii. Właśnie dlatego zaleca się wyniesienie z pomieszczeń dywanów, zasłon czy firan, które mogą magazynować drobinki sierści. To samo tyczy się kurzu. Sprzątaj, odkurzaj i wietrz mieszkanie, a wszystko to w imię zdrowej skóry.

atopia_czym_jest_i_jakie_ma_objawy_paragraph2Ref:
https://www.ptca.pl/index.php/choroby-atopowe/choroby-atopowe-ogolnie

Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty