Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry - dieta

Img_Atopowe zapalenie skóry - dieta

Atopowe zapalenie skóry (zwane wypryskiem atopowym, świerzbiączką) jest przewlekłą chorobą o nawrotowym charakterze, która cechuje się występowaniem silnego świądu, zmian zapalnych i wysiękowych. Wpływ na jej pojawienie się ma alergia oraz predyspozycje genetyczne, jednak dieta w atopowym zapaleniu skóry jest równie istotna.

Charakterystyka wyprysku atopowego

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób skóry w okresie dziecięcym. Dokładne przyczyny choroby są nieznane, jednak najprawdopodobniej wywołuje je wrodzona skłonność do nadwrażliwości skóry oraz nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Skóra atopowa cechuje się niedostatkiem naturalnego czynnika nawilżającego oraz lipidów, przez co staje się sucha, podrażniona i spierzchnięta. Objawy pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie skóra jest najcieńsza - na twarzy i w zgięciach kończyn. Przy świerzbiączce na ciele powstają zmiany rumieniowe, grudki i sączące się rany.

Świerzbiączka - jak złagodzić objawy?

By złagodzić objawy takie jak świąd, zaczerwienienia i podrażnienia, dobrze jest stosować produkty łagodzące suchość skóry oraz przywracające równowagę mikrobiomu. LIPIKAR SYNDET AP+ od La Roche-Posay odpowiedni jest dla niemowląt, dzieci i dorosłych ze skórą suchą, wrażliwą i atopową. Krem działa natychmiastowo, sprawiając, że skóra staje się ukojona, a bariera skórna wzmocniona. Poza odpowiednimi kosmetykami, w walce z atopowym zapaleniem skóry warto zażywać probiotyki oraz stosować odpowiednią dietę.

Atopowe zapalenie skóry a dieta

Wyprysk atopowy leczyć można dermatologicznie czy stosując antybiotyki. Jednak obok leków, które znacząco wpływają na naszą kondycję, warto stosować dietę w atopowym zapaleniu skóry. Najlepszą dietą przy tej chorobie okazuje się ta rotacyjno-eliminacyjna. Warto zrobić sobie test na nietolerancje pokarmową, który pokaże, jakie produkty nas uczulają. Jednak z reguły dobrze jest wyeliminować soki w kartonie, napoje gazowane i energetyzujące, żywność przetworzoną oraz zawierającą konserwanty.

Atopowe zapalenie skóry dieta dla dorosłych

Dieta u osób z atopowym zapaleniem skóry różnicuje się ze względu na wiek. Dorośli mogą odczuwać nasilenie się objawów po spożyciu:
- jabłek,
- niektórych warzyw: marchwi, selera, szpinaku, pomidorów,
- orzechów laskowych,
- produktów mlecznych: jogurtów i kefirów,
- ryb,
- margaryny,
- owoców morza,
- czekolady,
- roślin strączkowych,
- potraw smażonych i wysoko przetworzonych,
dlatego należy wyeliminować je z jadłospisu.

Dieta dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Przynajmniej co czwarte dziecko cierpi na alergię pokarmową, która w dużym stopniu przyczynia się do powstawania zmian skórnych. Najczęściej dzieci uczulone są na mleko i jego produkty, jaja kurze, pszenicę, ryby, soję, orzechy i skorupiaki. U dzieci z atopowym zapaleniem skóry dieta powinna być pozbawiona tych składników. Co więcej, niemowlaki powinny być karmione wyłącznie piersią do 5-6. miesiąca. Karmiącym matkom zaleca się wyeliminować z diety produkty alergizujące.

Atopowe zapalenie skóry - dieta, przepisy

Łatwą do wprowadzenia i dającą rezultaty zmianą w diecie jest większe spożywanie wody. Dzięki niej składniki odżywcze szybciej docierają do wszystkich komórek, a skóra staje się nawilżona. Efekty może przynieść również wzbogacenie diety olejem z wiesiołka, który wpływa na gęstość i elastyczność skóry. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny zwiększyć dawkę witaminy E, co można zrobić, jedząc zielony groszek, płatki owsiane, kiełki zbóż czy migdały. Produkty te uregulują równowagę wodno-lipidową oraz przyczynią się do nawilżenia skóry

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły