Skoncentruj się na...

Atopowe zapalenie skóry. Przyczyny, mity i fakty

Img_Atopowe zapalenie skóry. Przyczyny, mity i fakty

Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia tylko z przesuszoną skórą, czy może z poważną chorobą skóry, jaką jest atopowe zapalenie skóry (AZS)? Jak należy dbać o skórę atopową? I przede wszystkim - czym tak naprawdę jest to tajemnicze schorzenie?

Co to jest atopowe zapalenie skóry i jakie są jego przyczyny?

Podstawowym objawem tej choroby jest zapalenie skóry. Występuje u dorosłych i dzieci, bardzo często razem z różnego rodzaju alergiami. Lekarze określają je jako przewlekłą, nawrotową i zapalną chorobę skóry. Leczenie atopii to wielkie wyzwanie, tym bardziej że rozpoznanie nie zawsze jest proste. W 60% przypadków chorują dzieci jeszcze przed 1. rokiem życia, na szczęście u większości małych pacjentów choroba ulega samoistnej remisji około 7 roku życia lub później, w okresie dojrzewania. Przyczyny atopowego zapalenia skóry to najczęściej alergeny środowiskowe, takie jak pyłki roślin, sierść zwierzęcia czy pokarmy. Nie ulega wątpliwości również fakt, że ta choroba ma podłoże genetyczne. Dlatego podczas wizyty u lekarza nie zapomnijmy poinformować go, czy któryś z członków naszej rodziny boryka się z tym schorzeniem.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

O tym, czy mamy do czynienia z przewlekłą chorobą, jaką jest atopia, decyduje lekarz. Warto jednak wiedzieć, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty.
Oto wybrane z nich:
*nadmierna suchość skóry, która nie ustępuje nawet po użyciu kosmetyków nawilżających czy natłuszczających,
*charakterystyczne czerwone wykwity na skórze, skóra w tych miejscach jest sucha i może się nawet sączyć,
*u noworodków wykwity najczęściej występują na twarzy, u małych dzieci zaobserwujemy je także w okolicach kolan i łokci,
*skóra staje się grubsza i bardzo swędzi (świąd może nawet uniemożliwiać dziecku zaśnięcie).

W skrajnych przypadkach choroba może przybrać postać erytrodermii - mamy z nią do czynienia, kiedy zmiany skórne obejmują całą powierzchnię ciała chorego. Warto wiedzieć, że istnieją także czynniki drażniące, które mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry mimo, że nie są jego bezpośrednimi przyczynami. Do pogorszenia stanu skóry atopowej mogą przyczynić się: niska temperatura, suche powietrze, długie podróże samochodem, obfite pocenie się, roztocza kurzu domowego, dym tytoniowy czy substancje chemiczne, dlatego tak ważne jest aby oprócz kosmetyków, dobrać również odpowiednie preparaty do prania ubrań czy pościeli.

Fakty i mity na temat AZS

Niestety mitem jest to, że można wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Choroba może samoistnie ustąpić po jakimś czasie, ale możemy jedynie zahamować jej objawy. Nie znaczy to jednak, że nic nie można zrobić. Przestrzeganie kilku prostych zasad i zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji może znacząco podnieść komfort życia chorego poprzez zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości. Do najważniejszych zabiegów pomagających ograniczyć objawy atopii należy przede wszystkim używanie delikatnych środków do mycia i regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry specjalnymi preparatami dopasowanymi do potrzeb skóry atopowej. A jakie są fakty? W przebiegu atopowego zapalenia występuje zbyt mała ilość lipidów w skórze. Lipidy chronią przed wyparowaniem wody, wnikaniem alergenów i substancji drażniących do głębszych warstw skóry. Białka natomiast uszczelniają połączenia międzykomórkowe w naskórku oraz odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry. U osób z atopowym zapaleniem skóry lipidów jest za mało, a białka naskórka są wadliwe. Dlatego tak ważne jest, aby używać specjalnych balsamów, które uzupełnią poziom lipidów, takich jak np. Lipikar Balsam AP+M firmy La Roche-Posay. Prawidłowa pielęgnacja nie tylko poprawi wygląd skóry, ale znacznie ograniczy nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd i pieczenie. Życie z atopowym zapaleniem skóry jest wyzwaniem nie tylko dla chorego, ale całej jego rodziny - szczególnie, jeśli problem dotyka dziecka. Jednakże, przy zachowaniu wyżej wymienionych zasad pielęgnacji jesteśmy w stanie uporać się z większością objawów na tyle, aby umożliwić choremu normalne funkcjonowanie, bez świądu i dyskomfortu.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty