Skoncentruj się na...

Cera mieszana - jak ją pielęgnować?

Img_Cera mieszana - jak ją pielęgnować?

Pielęgnacja cery mieszanej zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Największym problemem tego typu skóry jest to, że charakteryzuje się ona inną strukturą i właściwościami w różnych miejscach na twarzy, przez co wymaga nieco bardziej skomplikowanego sposobu pielęgnacji. Wiele z nas popełnia jednak regularne błędy związane z pielęgnacją skóry mieszanej. Podpowiadamy zatem, jak wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, by poprawić jej kondycję!

Skóra mieszana - charakterystyka

Można powiedzieć, że cera mieszana to wyjątkowy typ skóry, który stanowi połączenie skóry suchej oraz skóry tłustej. Cera mieszana zmaga się bowiem z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe jedynie w strefie T (czoło, nos, broda), podczas gdy na policzkach i skórze wokół oczu doskwiera jej problem przesuszania. W strefie T możemy zauważyć, że skóra jest dużo grubsza i posiada ziemisty kolor. Przy dokładniejszym oglądaniu zwracają uwagę rozszerzone pory, zaskórniki, a nawet zmiany trądzikowe. Na policzkach i wokół oczu skóra jest matowa i zdecydowanie ładniejsza, ale często dotyczy jej niemiłe uczucie ściągnięcia, pieczenia, a czasem nawet swędzenie.

Cera mieszana - mieszane kosmetyki i zabiegi

W związku z tak skomplikowaną charakterystyką cery mieszanej, jej posiadaczki powinny poświęcić odpowiednio dużo czasu na dopasowywanie właściwych kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych, które spełnią wszystkie jej potrzeby. W tym przypadku należy tak pielęgnować skórę, by ograniczać pracę gruczołów łojowych w miejscach przetłuszczających się, zaś nawilżać i odżywiać na pozostałej powierzchni twarzy.

Błędy w pielęgnacji cery mieszanej

  • Zbytnie skupianie się na problemie przetłuszczania skóry
Skóra mieszana potrzebuje, aby każdego dnia dostarczać jej nie tylko składniki, które będą ograniczały nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe, ale też substancje nawilżające. Tymczasem okazuje się, że posiadaczki cery mieszanej skupiają się bardziej na odpowiedniej pielęgnacji tej powierzchni twarzy, która posiada skłonności do przetłuszczania, zapominając o nawilżaniu suchych partii skóry. Co więcej, warto pamiętać, że codzienne nawilżanie skóry jest potrzebne również przetłuszczającej się skórze w strefie T. Nawet jeśli skóra błyszczy się na czole, nosie i brodzie, nie oznacza to, że w głębszych warstwach skóry nie cierpi na brak wody.

  • Stosowanie matujących kremów do twarzy
Dobry krem dla cery mieszanej powinien łączyć w sobie właściwości matujące z nawilżającymi. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić naszej mieszanej skórze kompleksową pielęgnację. Kremy do twarzy, w których przeważają składniki matujące i ograniczające pracę gruczołów łojowych nie poradzą sobie z dogłębnym nawilżaniem suchych partii twarzy. Jeżeli ciężko jest nam znaleźć krem, który spełnia tak różnorodne zadania, nic nie stoi na przeszkodzie, by czoło nos i brodę pielęgnować specjalnym kremem dla cery tłustej, zaś pozostałą powierzchnię twarzy preparatem przeznaczonym dla cery suchej.

  • Oczyszczanie skóry preparatami z alkoholem
Bardzo częstym błędem, popełnianym przez posiadaczki cery mieszanej, jest stosowanie preparatów do demakijażu i oczyszczania twarzy, które w swoim składzie posiadają alkohol. Choć kosmetyki z dodatkiem alkoholu początkowo sprawiają, że skóra na czole, nosie i brodzie mniej się błyszczy, to prawda jest taka, że ich działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Alkohol sprawi, że suche części twarzy ulegną jeszcze większemu przesuszeniu oraz podrażnieniu, zaś skóra w strefie T po pewnym czasie zacznie produkować jeszcze większą ilość łoju.

  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do makijażu
Musimy pamiętać o tym, że przy cerze mieszanej kosmetyki do makijażu powinny również spełniać pewne funkcje pielęgnacyjne - to znaczy dostosowywać się i respektować jej różne potrzeby. Do makijażu można wybierać podkłady matujące, o ile nie będą one dodatkowo przesuszać suchych fragmentów twarzy.

  • Zaniedbywanie pielęgnacji twarzy w nocy
O właściwej pielęgnacji cery mieszanej należy pamiętać nie tylko w ciągu dnia, ale też w nocy. Na noc najlepiej stosować odżywczo-normalizujący krem, który nie tylko dostarczy skórze odpowiednich składników nawilżających i odżywczych, ale też, dzięki zawartości wyciągów roślinnych, spowolni i ograniczy nadmierną pracę gruczołów łojowych.

  • Narażanie skóry na przesuszanie i podrażnienia
Panie, które posiadają cerę mieszaną, bardzo często zapominają o odpowiednim zabezpieczeniu suchych partii skóry przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Szczególnie ważne jest, by dodatkowo nawilżać suchą strefę w chłodne i mroźne dni przy pomocy kremu ochronnego z silikonami, który nie spowoduje nadmiernego przetłuszczania się skóry, ale pokryje naskórek szczelną warstwą ochronną. W trakcie wykonywania peelingu na strefie T, należy omijać suche partie skóry, bowiem zabieg ten może narazić je na niepotrzebne zaczerwienienia i podrażnienia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły