Skoncentruj się na...

Ciemieniucha u noworodków, niemowląt i dzieci - jak sobie z nią radzić?

Img_Ciemieniucha u noworodków, niemowląt i dzieci - jak sobie z nią radzić?

Ciemieniucha występuje u większości dzieci na krótko po urodzeniu, najczęściej w postaci nadmiernego złuszczania owłosionej skóry głowy. Nie jest groźna, ale wygląda dość nieestetycznie i powoduje niepokój u rodziców. Często zastanawiają się, skąd się wzięła i jaki jest najlepszy sposób na ciemieniuchę.

Czym właściwie jest ciemieniucha?

Ciemieniucha najczęściej objawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka (między 3. a 6. tygodniem życia), ale zdarza się u starszych dzieci, nawet dwulatków. Jej nazwa pochodzi od ciemiączka, bo w tym miejscu zazwyczaj występuje. Objawia się w postaci żółtych łusek na głowie, czasami również w okolicach brwi. I chociaż przypomina strupy, nie jest groźna i zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza. Warto jednak wiedzieć, jak pielęgnować ciemieniuchę u dziecka i co możemy uznać za normalne, a co powinno nas zaniepokoić. Ciemieniucha występuje, kiedy gruczoły łojowe odpowiedzialne za natłuszczenie skóry głowy i włosów, pracują zbyt intensywnie. Nadmiar wyprodukowanego łoju łączy się ze złuszczonym naskórkiem, w wyniku czego na powierzchni skóry i pojawiają się charakterystyczne, złote łuski.

Co na ciemieniuchę?

W większości przypadków ciemieniucha sama ustępuje po jakimś czasie, nie należy jednak zostawiać jej samej sobie. Bez odpowiedniej pielęgnacji ciemieniucha może się nasilać a na główce dziecka może wytworzyć się twarda skorupa, którą ciężko będzie usunąć. Warto wiedzieć, jak poprzez dokładną, codzienną pielęgnację poradzić sobie z tym problemem.
Oto najczęściej stosowanie sposoby na ciemieniuchę:
*delikatny masaż skóry głowy podczas kąpieli - masujmy główkę dziecka ostrożnie, samymi opuszkami palców,
*wyczesywanie miękką szczotką włosów dziecka - po każdej kąpieli poświęćmy kilka minut na czesanie, przy pomocy szczotki delikatnie usuńmy martwy naskórek,
*jeśli dziecko nie ma innych problemów ze skórą, nie używajmy do mycia włosów szamponu - może niepotrzebnie podrażnić delikatną skórę,
*do pielęgnacji skóry z ciemieniuchą używajmy łagodnych preparatów, które nie wywołują reakcji alergicznej, np. specjalnych olejków lub Wody Termalnej La Roche-Posay,

Kiedy zacząć się martwić?

Ciemieniucha nie jest żadnym groźnym schorzeniem, które wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Jednakże, w niektórych przypadkach powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zasięgnąć porady specjalisty. Zachowajmy wzmożoną czujność, jeśli oprócz ciemieniuchy dziecko ma inne objawy na skórze, np. zaczerwienienie, pokrzywkę, łuszczy się skóra w innych miejscach na ciele. Powodem do niepokoju może być również fakt, że ciemieniucha nie ustępuje przez dłuższy czas. U każdego dziecka ten proces przebiega inaczej, dlatego nie należy stresować się tym, że znajome dziecko w tym samym wieku nie miało już ciemieniuchy. Dajmy skórze maluszka czas na regenerację i cierpliwie ją pielęgnujmy. Uważnie obserwujmy swoje dziecko, czy nie pojawiają się na jego skórze jakieś inne objawy, mogące świadczyć o alergiach czy chorobach, takich jak na przykład atopowe zapalenie skóry.

Zdrowa skóra to podstawa

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dba o nie jak potrafi. Dlatego tak ważne jest, żeby oprócz pieszczot i poświęcania czasu maluszkowi, okazywać mu miłość także poprzez odpowiednią pielęgnację. Dbanie o zdrowy rozwój to nie tylko właściwe odżywianie czy wizyty kontrolne u pediatry, ale przede wszystkim - codzienne czynności pielęgnacyjne. Dziecko z ciemieniuchą wymaga szczególnej uwagi, potrzebuje być otoczone szczególną opieką. Dbając o skórę głowy dziecka pamiętajmy o tym, że jest ona niezwykle delikatna - pod żadnym pozorem nie próbujmy usunąć zrogowaciałego naskórka paznokciami! Zachowujmy szczególną ostrożność, dbajmy o czystość dłoni, które dotykają główki dziecka. Delikatne mycie i wyczesywanie na pewno pozwoli pozbyć się ciemieniuchy w krótkim czasie  i przyniesie ulgę zarówno dziecku, jak i zmartwionym rodzicom.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły