Skoncentruj się na...

Cukrzyca: jak radzić sobie z problemami ze skórą podczas cukrzycy?

Img_Cukrzyca: jak radzić sobie z problemami ze skórą podczas cukrzycy?

Cukrzyca określana jest mianem jednej z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych — liczba chorych rośnie w zatrważającym tempie. Znaczna większość diabetyków cierpi na odmianę typu 2, tzw. insulinoniezależną, która w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, nie pojawia się nagle — chory często nie zdaje sobie sprawy z tego, że coś mu dolega. Niestety, przyczyny cukrzycy nie są do końca znane, trudno więc się przed nią chronić. Można jednak obserwować objawy — nierzadko jednymi z pierwszych są problemy ze skórą. Jak sobie z nimi radzić?

Cukrzyca - objawy skórne

Problemy skórne często są lekceważonym objawem cukrzycy — z tą chorobą bardziej kojarzymy np. senność czy nadmierne pragnienie. Nasza czujność powinna być wytężona, jeśli dokucza nam:
* grzybica -  następuje silne łuszczenie się skóry, pojawiają się pęcherzyki, możliwe jest też pękanie płytki paznokcia - charakterystyczne u diabetyków jest to, że zakażenia grzybicze są szczególnie trudne do wyleczenia,
* drożdżyca - czyli zakażenie drożdżakami z rodzaju Candida - objawia się małymi plamami na błonach śluzowych, a na skórze zaczerwienieniem, świądem i złuszczaniem naskórka,
* sucha skóra - często występuje też świąd, plamy i złuszczanie - wszystko to jest wynikiem reakcji organizmu na nadmiar glukozy we krwi,
* świąd i mniejsza odporność na skaleczenia - wolniejsze gojenie się ran,
większa wrażliwość na promienie UV oraz skrajne temperatury.
Cukrzyca to poważna choroba - jeżeli ją u siebie podejrzewacie, bezzwłocznie udajcie się do lekarza. Również zakażeniami i niegojącymi się ranami będzie musiał zająć się specjalista. Jednak w walce z przesuszeniem czy łuszczeniem się skóry możecie wspomagać się kosmetykami.

Cukrzyca - kosmetyki dla diabetyka

Bardzo ważne dla skóry cukrzyka będzie odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie - postawcie na emolienty. Zostawią one na Waszej skórze warstwę ochronną, która zapobiegnie otarciom i nadmiernemu odparowywaniu wody z jej wnętrza. Warto też profilaktycznie stosować preparaty antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Przydadzą Wam się też produkty ułatwiające gojenie się ran. Jeżeli Waszym największym problemem jest świąd, łuszczenie i przesuszenia, sięgnijcie np. po balsam do skóry atopowej. Powinien on ukoić waszą skórę i przywrócić jej gładkość i miękkość, a wam - komfort. Zwróćcie uwagę, aby obok emolientów - dobrze sprawdzą się tu naturalne oleje i masła - zawierał też humektanty, np. La Roche-Posay Lipikar Balsam AP+. Posiada on w składzie m.in. glicerynę, doskonały humektant, który pomoże zatrzymać cząsteczki wody w skórze i zapewni jej głębokie nawilżenie. Kosmetyk ten odbudowuje też warstwę hydrolipidową naskórka, regeneruje skórę i sprawia, że staje się ona elastyczna. Ponadto balsam wzbogacony jest o masło Shea, które intensywnie nawilża i natłuszcza nawet mocno zrogowaciały naskórek oraz koi podrażnienia.
Możecie też spróbować naturalnych środków, jak czyste olejki - pamiętajcie jednak, że sam emolient nie nawilży skóry dostatecznie, bowiem jedynie zatrzymuje wodę w naskórku - powinien to być zatem raczej dodatek w pielęgnacji niż jej podstawa. Lepiej zdecydować się na dobry balsam.
W przypadku kłopotów ze skórą charakterystycznych przy cukrzycy nie zapominajcie zatem o:
* intensywnym nawilżaniu, zarówno emolientami, jak i humektantami,
regeneracji i odbudowie naskórka,
* stosowaniu środków antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych, zwłaszcza na skórę stóp,
* używaniu preparatów kojących i łagodzących,
* używaniu produktu przyspieszającego gojenie się ran,
* regularnych wizytach u lekarza i ścisłym trzymaniu się jego zaleceń.
Chociaż możecie wspomagać się kosmetykami, nic nie zastąpi wizyty i konsultacji ze specjalistą. Za prawidłowy stan skóry u diabetyków odpowiada przede wszystkim unormowanie poziomu cukru we krwi - jeżeli to zaniedbacie, nie pomogą nawet najlepsze preparaty, a konsekwencje mogą być znacznie gorsze niż sucha i swędząca skóra.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły