Skoncentruj się na...

Czy tylko warunki atmosferyczne mają wpływ na suchą skórę na dłoniach?

Img_Czy tylko warunki atmosferyczne mają wpływ na suchą skórę na dłoniach?

Sucha skóra na dłoniach to problem, z którym możemy mieć do czynienia o każdej porze roku. Na kondycję skóry rąk niekorzystnie wpływają bowiem różnorodne czynniki - w tym ciężkie warunki atmosferyczne, jak również niewłaściwa pielęgnacja dłoni. Jak zatem prawidłowo pielęgnować suchą skórę dłoni, by skutecznie zabezpieczyć ją przed przesuszeniem?

Wysuszona skóra dłoni - co jest tego przyczyną?

Skłonność do częstego przesuszania się skóry na dłoniach to przede wszystkim efekt jej delikatnej budowy - na jej powierzchni znajdują głównie gruczoły potowe, podczas gdy jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych. W związku z tym nie może skutecznie bronić się przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, do których zaliczamy:

 • promieniowanie UV,
 • mróz,
 • silny i zimny wiatr,
 • detergenty w środkach do sprzątania,
 • twardą i gorącą wodę,
 • kosmetyki o wysuszającym i drażniącym składzie.

Sucha skóra na dłoniach to jednak problem, który najczęściej pojawia się w zimę. Niskie temperatury w połączeniu z ciepłym i suchym powietrzem w pomieszczeniach sprawiają, że ze skóry na dłoniach bardzo szybko odparowuje woda i staje się ona sucha, szorstka, łuszcząca i mało elastyczna. Trudnego położenia suchej skóry rąk w zimę nie poprawia to, że decydujemy się na jej częste oczyszczanie przy pomocy twardej i gorącej wody, która zmywa z niej lipidy - to znaczy tłuszcze wchodzące w skład jej naturalnej warstwy ochronnej. Co więcej, przy działaniu tak dużej ilości niekorzystnych czynników zewnętrznych skóra nie jest w stanie sama wyprodukować odpowiedniej ilości lipidów na nowo, co w rezultacie przynosi efekt piekącej, ściągniętej i przesuszonej skóry dłoni.

Wysuszona skóra na dłoniach - jak ją pielęgnować?

 • Wysuszona skóra rąk potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego kremu. Latem możemy wybierać lekkie i mniej tłuste kremy do rąk, zaś zimą stawiajmy na gęste i odżywcze preparaty z dużą zawartością tłuszczów, by wzmocnić osłabiony płaszcz ochronny skóry na dłoniach.
 • Lekkie i nawilżające kremy zdecydowanie nie sprawdzą się przy pielęgnacji suchej skóry na dłoniach w zimę - zawierają one w sobie dużą ilość wody, przez co nie będą w stanie skutecznie ochronić jej przed intensywnym działaniem mrozu. Takich kremów nie należy stosować przede wszystkim bezpośrednio przed wyjściem na mróz - wilgotna skóra przy kontakcie z mrozem może stać się krucha i zacząć pękać.
 • Jeżeli mamy do czynienia z bardzo wysuszoną skórą rąk, powinniśmy w tym czasie zdecydować się również na stosowanie delikatnego mydła - nawilżającego z dodatkiem kremu lub olejów roślinnych.
 • By nie narażać suchej skóry rąk na dodatkowe uszkodzenia, wszelkie prace domowe najlepiej wykonywać przy użyciu gumowych rękawiczek.
 • Latem pamiętajmy natomiast o zabezpieczeniu dłoni odpowiednimi filtrami UV - w ten sposób uchronimy skórę na dłoniach przed powstawaniem różnego rodzaju przebarwień np. plam starczych.

Sucha skóra rąk - jak działa krem ochronny na zimę?

To bardzo ważne, by suchej skórze na dłoniach dostarczyć odpowiednie składniki odżywcze w postaci ochronnego kremu do rąk. To skuteczny sposób na odnowę płaszcza lipidowego naskórka, który będzie w ten sposób lepiej pełnił swoje funkcje izolacyjne. Część kremu powinna się wchłonąć, zaś na powierzchni skóry powinna pozostać jego cienka warstwa, która będzie tworzyła lekko wyczuwalne, choć niewidoczne, zabezpieczenie skóry. Takie funkcje pełni m. in. krem do rąk Lipikar Xerand La Roche-Posay, który został stworzony specjalnie z myślą o bardzo suchej skórze na dłoniach. Pamiętajmy o tym, by wybrany przez nas krem do rąk stosować po każdym umyciu rąk - to bardzo ważne, by zapewnić suchej skórze dłoni skuteczną ochronę przez cały dzień.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły