Skoncentruj się na...

Jak kąpać noworodka? Porady dla młodych rodziców!

Img_Jak kąpać noworodka? Porady dla młodych rodziców!

Za pierwszym razem wszystko wydaje się trudniejsze. Tak też jest z pielęgnacją pierwszego dziecka. Jak wykąpać noworodka? Jaką wybrać wanienkę? Ile stopni powinna mieć woda? Jak często myć maluszka? W końcu, jakie kosmetyki nie podrażnią jego delikatnej skóry? Na te i inne pytania razem ze specjalistami z laboratorium La Roche-Posay postanowiliśmy odpowiedzieć. Dowiedz się, jak kąpać noworodka i przekonaj się, że to nie takie trudne, a nawet bardzo przyjemne!

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli jak przygotować pierwszą kąpiel noworodka?

Pierwsze przebranie, pierwsze przewinięcie, pierwsza kąpiel noworodka — to czynności, które mogą przerażać młodych rodziców. Jednak nie ma się czego bać! Źródłem strachu jest niewiedza, nieznane, dlatego też, aby stanąć na wysokości zadania, zobaczcie, jak kąpać noworodka krok po kroku. Ale zanim przejdziemy do praktyki, przygotujmy się teoretycznie, czyli sprawdźmy, jak przygotować pierwszą kąpiel noworodka.

W czym kąpać noworodka? Wybór wanienek dla noworodków jest ogromny. Na rynku możemy znaleźć i wanienki plastikowe, i emaliowane, i ceramiczne, a nawet dmuchane. Jak nie oszaleć w tej feerii produktów i na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wielkość. Mniejsze wanienki są może łatwiejsze do przechowywania, ale za to maluchy szybko przestają się w nich mieścić. Z kolei te większe starczają na dłużej, ale raczej nie sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach. Ważne są również wyprofilowanie wanienki. Te, które mają bardziej opływowe kształty, są bezpieczniejsze i podobno kąpiel noworodka jest w nich łatwiejsza (choć różnie z tym bywa).

Jak kąpać noworodka, żeby nie zrazić go do kąpieli? Otóż woda w wanience dla najmłodszego członka rodziny powinna być przyjemnie ciepła i mieć około 37 st. C. Niektórzy doświadczeni rodzice potrafią mierzyć temperaturę wody za pomocą łokcia, jednak tym początkującym polecamy raczej specjalne termometry, które za kilka miesięcy mogą zmienić się w ulubioną zabawkę kąpielową!

Kolejną ważną rzeczą, którą należy przygotować, są kosmetyki do kąpieli dla niemowląt. Tu również wybór mamy ogromny. Na ogół noworodki można myć bez użycia żadnych syndetów. Jeśli jednak wolimy użyć płynu do kąpieli, wybierzmy ten „od 1 dnia życia”. Z kolei mycie kilkumiesięcznych berbeci w zasadzie nie może się obyć bez piany (choć pamiętajmy, że lepszy skład mają te preparaty, które właśnie słabo się pienią). Dlatego też najczęściej polecane delikatne oliwki myjące, niezawierające, podobnie jak Lipikar La Roche-Posay, żadnych olejów mineralnych, parabenów, konserwantów oraz sztucznych barwników. Poruszając kwestię kosmetyków dla niemowląt, nie sposób dziś pominąć kwestii emolientów dla dzieci. Otóż według pediatrów lepiej jest nieco wstrzymać się z ich zastosowaniem. Są to bowiem preparaty łagodzące objawy atopowego zapalenia skóry oraz zmian alergicznych i właśnie w tego rodzaju przypadkach powinny być stosowane. Na koniec pomówmy może o tym, co przygotować już na ten moment, kiedy trzeba czystego maluszka z wanienki wyciągać. Pierwsza rzecz wiadomo - ręcznik. Najlepiej miękki i z kapturkiem, żeby szybko móc otulić mokrą główkę (bo to właśnie przez głowę ucieka najwięcej ciepła). Drugą rzeczą jest przewijak, na którym będziemy mogli dokładnie osuszyć dziecko, nałożyć maść lub balsam, przewinąć i przebrać.

Jak kąpać dziecko i nie zwariować, czyli instrukcja krok po kroku

Zanim przejdziemy do instrukcji krok po kroku, odpowiedzmy jeszcze na pytanie, jak często kąpać noworodka? Na ogół powinno się to odbywać co drugi dzień. Częstsze kąpiele mają uzasadnienie wyłącznie wtedy, kiedy dziecko naprawdę będzie tego potrzebowało. Pamiętajmy, że woda, mimo wszystko, wysusza naskórek, dlatego kąpiel co drugi dzień zdecydowanie wystarczy!

1. Przed kąpielą noworodka upewnij się, że w pokoju, do którego udacie się po wyjściu z łazienki,jest odpowiednio ciepło i nie ma przeciągu.
2. Przygotuj przewijak, czystą pieluchę, ubranko, dermokosmetyki nawilżające i to wszystko, co sądzisz, że może się przydać po kąpieli.
3. Zanieś do łazienki ręcznik dla dziecka.
4. Napełnij wanienkę wodą i jeśli chcesz, dodaj płynu do kąpieli. Sprawdź, czy temperatura wody jest odpowiednia.
5. Jak trzymać niemowlę podczas kąpieli? Przełóż lewą rękę pod główką dziecka, a dłonią przytrzymaj ramię malca. Prawa ręka zostaje wówczas wolna i możesz swobodnie umyć pociechę. Ten chwyt jest bardzo wygodny, a co ważniejsze, zapewnia dziecku bezpieczeństwo, zresztą bardzo często uczą go w szkołach rodzenia.
6. Zanim włożysz maluszka do wanienki, najpierw daj mu poczuć wodę. Możesz zanurzyć jego stópkę, a dopiero potem stopniowo zanurzaj całe ciało. To dobry sposób, aby kąpanie noworodka nie skończyło się płaczem.
7. Mycie dziecka rozpoczynaj od główki i kieruj się w kierunku stóp. Nie spiesz się, wykonuj spokojne ruchy. Na końcu umyj miejsce pieluszkowe.
8. Kąpiel noworodka powinna trwać zaledwie kilka minut.
Wyjmij spokojnie dziecko z łazienki, otul ręcznikiem, przejdź do przewijaka, nasmaruj (możesz wykonać spokojny masaż), przewiń, przebierz.
Gratulacje! Teraz już na pewno wiesz, jak kąpać noworodka!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły