Skoncentruj się na...

Łuszczyca – zapalenie skóry o różnych objawach i sposobach leczenia

Img_Łuszczyca – zapalenie skóry o różnych objawach i sposobach leczenia

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry. Ogniska zapalne pojawiają się pod wpływem różnych czynników u osób, które mają skłonności genetyczne do jej rozwoju. Te czerwone łuszczące się miejsca można leczyć przy użyciu kremów, fototerapii i zabiegów terapeutycznych w spa.

Contexto

Czerwone, łuszczące się plamy, szczególnie w okolicach kolan i łokci

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która ma wiele różnych objawów. Najczęściej są nimi szorstkie, czerwone, wyraziste, okrągłe lub owalne plamy, które pokrywa gruba, biała warstwa skóry, tzw. łuski. Wielkość i liczba zmian mogą być różne. Ta bardzo powszechna choroba może się pojawić w każdym wieku.

Łuszczyca najczęściej atakuje te części ciała, które są narażone na tarcie: kolana, łokcie, brzuch i dolną część pleców. Występuje również na skórze głowy, dłoniach, stopach, paznokciach i błonach śluzowych.

Przyczyny

Przyspieszenie procesu odnowy komórkowej

Nadal nie jesteśmy pewni, co dokładnie powoduje łuszczycę. Niemniej jednak wiemy, że ogniska choroby mogą wystąpić u osób, które mają skłonności genetyczne, przy zatknięciu z kilkoma czynnikami: 

  • stres,
  • przeciążenie pracą,
  • wstrząs psychiczny,
  • noszenie odzieży, o którą ociera się skóra,
  • niektóre leki,
  • infekcja (zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła itp.).

Łuszczyca w rzeczywistości jest spowodowana przewlekłym stanem zapalnym. Jest on potwierdzony obecnością limfocytów T i przyspiesza proces odnowy komórkowej. Zwiększa się produkcja keratynocytów, czyli komórek naskórka. Zamiast normalnego 28-dniowego procesu odnowy naskórka, keratynocytom wystarczają tylko 3 lub 4 dni, aby przejść z warstwy podstawnej do warstwy rogowej naskórka.

Komórki pozostają na powierzchni skóry i zaczynają się nawarstwiać. Powoduje to powstawanie czerwonych łuszczących się plam. Chociaż łuszczycowe plamy czasem mogą być niepozorne, często bywają bardziej widoczne, a tym samym trudniejsze do zaakceptowania dla chorego.

Zabiegi pielegnacyjne

Kremy, maści, fototerapia, zabiegi terapeutyczne w spa

Kremy, maści i mleczka przepisane przez dermatologów pomagają powstrzymać stan zapalny, a także usunąć nadmiar łusek i wygładzić szorstką skórę. Ponadto kremy nawilżające są skuteczne w łagodzeniu swędzenia.     
   
Fototerapia, która jest zalecana również do leczenia łuszczycy, wykorzystuje promieniowanie UVA, UVB lub wiązki lasera do spowolnienia produkcji komórek skóry.

W leczeniu bardzo ciężkiej postaci łuszczycy są stosowane tabletki. Wreszcie jeszcze jeden rodzaj pielęgnacji dowiódł swojej skuteczności – zabiegi w spa. Woda termalna ma właściwości lecznicze i przeciwzapalne, co pomaga zmniejszyć liczbę i wielkość zmian.  


Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z dermatologiem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły