Skoncentruj się na...

Jak uniknąć poparzeń słonecznych i cieszyć się piękną opalenizną?

Img_Jak uniknąć poparzeń słonecznych i cieszyć się piękną opalenizną?

Kąpiel słoneczna to nieodłączny element wakacji. Mało kto jest w stanie oprzeć się wizji wygrzewania się w promieniach słońca podczas urlopu. Należy jednak pamiętać, że światło słoneczne może być dużym zagrożeniem dla naszej skóry. Jednym z niepożądanych skutków takiej formy relaksu są oparzenia słoneczne, które mogą powodować ból i dyskomfort. Jak rozpoznać, że przesadziliśmy ze słońcem i nasza skóra doznała poparzenia słonecznego? W jaki sposób ukoić podrażnioną skórę? Jakie są najlepsze sposoby na oparzenia słoneczne? I przede wszystkim, jak prawidłowo chronić skórę przed światłem słonecznym?

Oparzenia słoneczne - jak się przed nimi chronić?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że słońce nie jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Zbyt długa ekspozycja na światło słoneczne może skutkować nawet udarem cieplnym. To nie jedyny przykry skutek kąpieli słonecznej. Najczęstszym rezultatem zbyt długiego opalania się są oczywiście oparzenia słoneczne. Jak rozpoznać oparzenie słoneczne? Najczęstsze objawy to zaczerwieniona i piekąca skóra, czyli tzw. rumień słoneczny, mogą pojawić się również bąble a nawet pokrzywka słoneczna (w przypadku alergii na światło słoneczne). Można spróbować złagodzić objawy, ale najlepiej stosować ochronę przeciwsłoneczną i unikać powstawania oparzeń. Najskuteczniejszy sposób to oczywiście aplikacja kremów z filtrem. Warto sięgnąć po kosmetyk zawierający filtry chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB, taki jak np. mleczko do ciała Anthelios SPF 30 La Roche-Posay, które dzięki obecności tak wysokiego filtra gwarantuje skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słońca. Niestety, samo smarowanie skóry takim preparatem nie wystarczy. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, m.in.:

  • smarujemy skórę zawsze około 30 minut przed wyjściem na powietrze (nigdy bezpośrednio przed ani będąc już na słońcu)
  • aplikację powtarzamy co około 2h; jeśli intensywnie się pocimy lub wchodzimy do wody, nawet częściej
  • nie należy oszczędzać preparatu - smarujemy skórę równomiernie, pokrywając wszystkie odsłonięte obszary ciała

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Niestety, różne okoliczności sprawiają, że czasem doznajemy oparzeń słonecznych. Jak sobie z nimi radzić i ukoić podrażnioną skórę? Co jest dobre na oparzenia słoneczne? Istnieje wiele metod ich łagodzenia, najpopularniejsze to:

  • stosowanie balsamów i emulsji kojących (sięgajmy po kosmetyki, które nie tylko działają chłodząco, ale przede wszystkim wspomagają odbudowę i regenerację skóry)
  • miejscowe chłodzenie np. wodą termalną w sprayu lub chłodnymi okładami
  • ochrona skóry przed kolejnym podrażnieniem - przez kilka dni należy unikać kosmetyków mogących działać drażniąco, delikatnie osuszać skórę po myciu (bez mocnego pocierania ręcznikiem) i powstrzymać się przed depilacją opalonych miejsc

Oparzenia słoneczne mogą być powodem ogromnego dyskomfortu. Skóra po przedawkowaniu słońca jest podrażniona, piecze, często się łuszczy. Najlepszy sposób to po prostu unikanie oparzeńi opalanie skóry stopniowo. Stosowanie kremów z filtrem UV umożliwi nam stopniowe opalanie skóry, bez poparzeń. Kiedy skóra nabierze ciemniejszego odcienia, należy systematycznie aplikować balsam nawilżający. Zapobiegnie to odwodnieniu skóry i pozwoli dłużej cieszyć się złotą opalenizną. Nie wolno jednak zapominać, że światło słoneczne nie jest zdrowe dla ludzkiej skóry. Nadużywanie kąpieli słonecznych i wystawianie się na działanie promieni bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z filtrem może spowodować niepożądane skutki, takie jak np. szybsze fotostarzenie skóry. Pamiętajmy o tym i cieszmy się słońcem w bezpieczny sposób, aby uniknąć oparzeń słonecznych i innych przykrych dolegliwości.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły