Skoncentruj się na...

Jak wykonać poprawny demakijaż?

Img_Jak wykonać poprawny demakijaż?

Poprawnie wykonany demakijaż twarzy i oczu to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji. Każda kobieta powinna poświęcić temu rytuałowi odpowiednio dużo uwagi - bez względu na to, czy wybranego dnia miała na sobie makijaż. Podpowiadamy zatem, jak wykonać poprawny demakijaż i dlaczego jest on tak ważny!

Poprawny demakijaż - to nie tylko usuwanie resztek makijażu

Wielu kobietom wydaje się, że codzienny demakijaż polega jedynie na usunięciu z powierzchni skóry resztek makijażu. Tymczasem demakijaż to zabieg, który ma o wiele większe znaczenie dla naszej skóry. Powinny go wykonać również te panie, które na co dzień nie nakładają zbyt dużych ilości makijażu lub całkowicie się nie malują. Codzienny demakijaż to bowiem doskonały sposób na odświeżenie skóry, przygotowanie jej na dalsze zabiegi pielęgnacyjne i usunięcie z jej powierzchni tych zanieczyszczeń i bakterii, które są odpowiedzialne za pojawiające się na twarzy niedoskonałości.

Pozbycie się resztek makijażu, nadmiaru sebum, kurzu, brudu, potu, bakterii oraz wszelkich zanieczyszczeń pozwoli nam doskonale przygotować skórę na przyjęcie kremu nawilżającego, serum odmładzającego czy innego kosmetyku o właściwościach pielęgnacyjnych. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to starannie i poprawnie wykonany demakijaż twarzy i oczu jest nas w stanie także uchronić przed zbyt szybkim procesem starzeniem się skóry. Źle oczyszczona skóra przy pomocy nieodpowiednich preparatów gorzej się regeneruje i trudniej się złuszcza, przez co staje się szara i pozbawiona zdrowego blasku. Bardzo ważne jest jednak w tym przypadku to, jakimi kosmetykami oraz metodami oczyszczamy skórę.

Pamiętajmy o tym, by wykonywać staranny demakijaż nie tylko wieczorem, ale też rano, każdorazowo przed nałożeniem kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Podczas snu na naszej skórze również zbierają się zanieczyszczenia, które stanowią barierę dla aktywnych składników kremu czy podkładu. Ponadto wykonując demakijaż rankiem, mamy szansę pozbyć się tych resztek makijażu, których nie udało nam się w całości usunąć wieczorem.

Demakijaż a typ skóry

Stosowane przez nas kosmetyki do demakijażu powinny być przede wszystkim odpowiednio dobrane do typu naszej skóry - w innym przypadku oczyszczanie skóry może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pamiętajmy bowiem o tym, że demakijaż to również pielęgnacja, dlatego naszym zadaniem jest dobrać takie preparaty, które będą w stanie poprawić kondycję skóry i sprawiać, że będzie ona idealnie przygotowana na dalsze zabiegi kosmetyczne. Jak zatem dopasować produkty odpowiednio do swojego typu skóry?

Skóra sucha

Najlepiej oczyszczać ją przy pomocy delikatnej pianki do mycia twarzy, którą następnie obficie spłukuje się wodą. Dodatkowo warto zdecydować się na stosowanie mleczka do demakijażu, które będzie odznaczało się właściwościami nawilżającymi. Przy oczyszczaniu skóry suchej zdecydowanie należy stawiać na preparaty o gęstej i lekko tłustej konsystencji, które skutecznie wzmocnią barierę ochronną skóry, a przy tym uchronią ją przed nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia i pieczenia. W ich składzie powinny znaleźć się zatem takie substancje, jak: kwas hialuronowy, oleje roślinne czy gliceryna.

Skóra tłusta

Skóra tłusta to całkowite przeciwieństwo skóry suchej, dlatego też do jej oczyszczania należy dobrać zupełnie inne kosmetyki. Ten rodzaj skóry najlepiej myć przy pomocy odtłuszczonego żelu przeznaczonego dla skóry tłustej. Taki kosmetyk usunie ze skóry nadmiar łoju, oczyści ją i ściągnie rozszerzone pory. W końcowym etapie oczyszczania skóry tłustej warto dodatkowo przemywać ją tonikiem do twarzy o właściwościach matujących, by zmniejszyć jej skłonności do świecenia się.

Skóra mieszana

Skóra mieszana jest wyjątkowo trudnym rodzajem skóry w codziennej pielęgnacji twarzy, ze względu na swoją skomplikowaną charakterystykę. Kosmetyki do oczyszczania skóry mieszanej powinny łączyć w sobie właściwości nawilżające i matujące, by mogły spełnić wszystkie jej potrzeby. Możemy też z powodzeniem stosować dwa rodzaje kosmetyków do demakijażu: skłonną do przetłuszczania skórę w strefie T oczyszczać przy pomocy matującego żelu i toniku do twarzy, podczas gdy przesuszającą się i wrażliwą skórę na policzkach, wokół oczu oraz na skroniach pielęgnować delikatnym mleczkiem do demakijażu lub płynem micelarnym.

Skóra trądzikowa

Ze skórą trądzikową należy postępować podobnie, jak ze skórą tłustą z tą jednak różnicą, że przy skórze trądzikowej niektóre z kosmetyków powinny dodatkowo posiadać pewne właściwości antybakteryjne. Przy tym rodzaju skóry jak najbardziej warto wykorzystać specjalną, miękką gąbkę lub szczoteczkę do oczyszczania, która dokładniej usuwa zanieczyszczenia odpowiedzialne za trądzik i rozszerzanie się porów, a także poprawia ukrwienie się skóry.

Skóra wrażliwa

Ze skórą wrażliwą należy postępować podobnie jak ze skórą suchą - środki do demakijażu powinny w tym przypadku odznaczać się właściwościami nawilżającymi i lekko natłuszczającymi. Przy skórze wrażliwej trzeba jednak szczególną uwagę zwrócić na to, by kosmetyki były również hipoalergiczne - to znaczy zawierały jak najmniejszą ilość barwników, konserwantów i substancji zapachowych, które tylko zwiększają ryzyko zaczerwienienia i osłabienia skóry. Zazwyczaj najlepsze preparaty do oczyszczania skóry wrażliwej znajdują się w aptekach (dermokosmetyki).

Demakijaż oczu. Jaki płyn do demakijażu oczu wrażliwych?

Przy codziennym oczyszczaniu skóry bardzo ważne jest to, by potrafić rozdzielić demakijaż twarzy od demakijażu oczu, który powinien być wykonywany według nieco innych zasad. Musimy pamiętać o tym, że skóra wokół oczu jest jednym z najcieńszych, najdelikatniejszych i najwrażliwszych miejsc na całym naszym ciele, dlatego jeśli nie chcemy mieć przesuszonej skóry pod oczami, wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w tym rejonie muszą być wykonywane z dużą starannością, delikatnością i ostrożnością.

Skóra wokół oczu to również jedno z tych miejsc na naszym ciele, które jest praktycznie w całości pozbawione gruczołów łojowych - oznacza to tym samym, że skóra w tym miejscu nie posiada prawie w ogóle naturalnej i tłuszczowej bariery ochronnej, która byłaby w stanie uchronić nas przed niekorzystnym działaniem słońca, wiatru, mrozu czy zmianami temperatur. Dlatego bez względu na rodzaj posiadanej przez nas skóry, kosmetyki do demakijażu oczu powinny być bogatsze w składniki nawilżające, a nawet delikatne substancje natłuszczające, które pomogą skórze wzmocnić jej warstwę hydrolipidową.

Demakijaż oczu powinien być także wykonywany przy pomocy kosmetyków o łagodnym składzie - skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa i może reagować podrażnieniem i zaczerwienieniem na zbyt silne składniki preparatów pielęgnacyjnych. W związku z dużą podatnością na mechaniczne uszkodzenia skóry wokół oczu, powinniśmy unikać gwałtownych ruchów i mocnego pocierania skóry przy wykonywaniu demakijażu.

Do demakijażu doskonale sprawdzi się nie tylko nawilżające mleczko, ale też np. dwufazowy płyn oczyszczający o właściwościach natłuszczających. W okolicy oczu nie należy jednak wykonać peelingu, bowiem można ją w ten sposób bardzo łatwo podrażnić.

Prawidłowy demakijaż krok po kroku

Tak jak istnieją zasady udanego makijażu, tak też pewnych kroków w skutecznym demakijażu nie możemy pominąć.
Demakijaż zawsze należy rozpoczynać od oczu - ze względu na najsilniejsze zanieczyszczenia, które powodują kosmetyki do makijażu (tusz do rzęs, eyeliner, cienie do powiek). Demakijaż oczu należy wykonywać przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego preparatu myjącego, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się podrażnień na skórze, reakcji alergicznych czy zmarszczek.
Jeżeli mamy do czynienia z wyjątkowo wrażliwą skórą wokół oczu, zamiast mocnego pocierania skóry wacikiem, najlepiej będzie przyciskać do skóry płatek kosmetyczny nasączony wybranym płynem do demakijażu, a następnie delikatnie ściągać go do dołu. Taką czynność należy powtórzyć kilka razy aż do uzyskania efektu zupełnie czystego wacika.
Jeżeli mamy w zwyczaju stosować kosmetyki wodoodporne, powinniśmy wykonać demakijaż oczu specjalnymi kosmetykami o silnych właściwościach rozpuszczających tłuszcz i brud - tradycyjne preparaty mogą wymagać od nas mocnego pocierania skóry, by uzyskać zadowalający efekt. Z tego też względu kosmetyki wodoodporne nie powinny być stosowane przez osoby, które na co dzień mają do czynienia z wrażliwą skórą wokół oczu.
Przy myciu twarzy żelem najpierw należy zwilżyć skórę twarzy i szyi wodą, a następnie nałożyć niewielką ilość preparatu na dłonie, rozsmarować delikatnie na skórze aż powstanie piana, a następnie spłukać.
Do mycia twarzy zawsze należy używać letniej lub nawet chłodnej wody - gorąca woda rozpuszcza i zmywa naturalną barierę ochronną naskórka, a tym samym osłabia naszą skórę.
Wykonując demakijaż mleczkiem oczyszczającym, należy zwilżyć preparatem płatek kosmetyczny i zmywać twarz kolistymi ruchami, zaczynając od oczu i czoła, a następnie kierując się ku dolnej części twarzy - podbródka i szyi. Po dokładnym umyciu twarzy i delikatnym masażu, nadmiar kosmetyku należy zebrać drugim płatkiem kosmetycznym.
Demakijaż możemy też wykonywać sposobem kosmetyczek - to znaczy nakładać mleczko na dłonie, wykonywać masaż twarzy, a następnie ściągać preparat wraz z zanieczyszczeniami wacikiem.
W końcowym etapie oczyszczania skóry warto przemyć twarz odświeżającym tonikiem lub płynem micelarnym - to pomoże przywrócić skórze prawidłowe pH i przygotować na ją przyjęcie kremu.
Pamiętajmy o tym, że demakijaż ma być przyjemnością, nie zaś torturami dla naszej skóry, dlatego nie należy szarpać rzęs, mocno pocierać powiek czy wałkować skóry. Najlepiej delikatnie ją głaskać i masować.
Przy demakijażu nie należy zapominać o szyi i podbródku, na których również zbierają się zanieczyszczenia i które są narażone na pojawianie się niedoskonałości czy starzenie.
W czasie podróży lub w pracy warto mieć przy sobie specjalne chusteczki do demakijażu nasączone wybranym zmywaczem, by ułatwić sobie cały proces oczyszczania twarzy.

Demakijaż olejami, czyli oczyszczanie twarzy metodą OCM

Ciekawym sposobem na codzienny demakijaż może być oczyszczanie skóry olejami, czyli metodą OCM. Metoda ta działa na zasadzie “tłuszcz rozpuszcza tłuszcz” i jest chętnie praktykowana przez kobiety na całym świecie. W tym przypadku najważniejsze jest dopasowanie odpowiedniego olejku lub mieszanki kilku olejków do rodzaju naszej skóry (np. demakijaż olejem kokosowym będzie odpowiedni dla skóry suchej i podrażnionej, podczas gdy demakijaż przy pomocy olejku arganowego sprawdzi się idealnie przy skórze dojrzałej i pozbawionej blasku), a także ustalenie ich odpowiednich proporcji. Przy tej metodzie dozwolone jest też łączenie naturalnych olejów z gotowymi środkami do demakijażu.

Wbrew pozorom nie jest to metoda, która sprawdzi się wyłączenie przy skórze suchej, normalnej czy mieszanej - odpowiednio dobrany olej może też pomóc nam w codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej czy tłustej. Oczyszczanie twarzy olejami to skuteczny sposób na usunięcie z powierzchni twarzy tłuszczu, brudu, kurzu czy resztek makijażu bez ryzyka przesuszenia czy podrażnienia skóry. W efekcie metody OCM mamy do czynienia z oczyszczoną, nawilżoną i odżywioną skórą twarzy.

Rękawiczka do demakijażu - czy warto?

W sklepach, drogeriach i aptekach, poza różnorodnymi kosmetykami oczyszczającymi, możemy też znaleźć bardzo przydatne gadżety i akcesoria do demakijażu. Jednym z nich jest specjalna rękawiczka lub ściereczka do demakijażu, która umożliwia oczyszczanie skóry bez użycia specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków. Tym, co wyróżnia rękawiczkę do demakijażu jest to, że zapewnia ona nie tylko usunięcie makijażu, zanieczyszczeń czy nadmiaru sebum ze skóry, ale też delikatny peeling poprzez usuwanie martwego naskórka i suchych skórek.

Ściereczka do demakijażu to produkt hipoalergiczny przeznaczony dla każdego typu skóry - w tym wrażliwej czy trądzikowej. Rękawiczka, wykonana zazwyczaj z mikrofibry, dzięki swoim elektrostatycznym właściwościom działa jak magnes, skutecznie przyciągając do siebie resztki makijażu, sebum i zanieczyszczeń. Produkt ten może jednak nie do końca sprawdzić się przy usuwaniu makijażu wodoodpornego - w tym przypadku najlepiej wspomóc się działaniem wybranych preparatów oczyszczających.

Rękawica działa niczym delikatny peeling, który wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry i pobudza jej mikrokrążenie. Działanie ściereczki jest na tyle delikatne, że mogą z niej z powodzeniem korzystać nawet osoby noszące szkła kontaktowe. Pamiętajmy jednak o tym, by przecierając nią twarz nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów nie pocierać zbyt mocno skóry, gdyż można w ten sposób doprowadzić do podrażnień, zaczerwienień czy pękania naczynek krwionośnych. Nie należy jednak używać innych ściereczek niż te, które zostały przeznaczone właśnie do demakijażu twarzy - ściereczki czy rękawiczki z mikrofibry, które zostały wyprodukowane z myślą o zastosowaniu w domu, nie będą usuwać makijażu, a przy tym mogą podrażnić skórę.

Gąbka do demakijażu

W wielu sklepach możemy też spotkać się ze specjalną gąbką do demakijażu, która działa w podobny sposób, jak rękawiczka do demakijażu i która została specjalnie dostosowana do potrzeb skóry problematycznej - wrażliwej, podrażnionej, atopowej, alergicznej czy trądzikowej. Dobra gąbka do demakijażu powinna być wykonana z samych naturalnych i organicznych substancji, które nie wywołują na skórze podrażnień.

Dzięki odpowiedniej porowatości, gąbka doskonale pieni kosmetyki do demakijażu i pozwala na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Gąbeczka delikatnie myje i złuszcza skórę, nie wysuszając jej i nie powodując żadnego uczucia dyskomfortu. Produkt usuwa nie tylko makijaż, ale też martwe komórki naskórka i nadmiar sebum, by przynieść efekt wygładzonej, miękkiej i perfekcyjnie czystej skóry.

W przeciwieństwie do rękawicy do oczyszczania skóry, gąbeczkę należy stosować w połączeniu z wybranymi przez siebie kosmetykami do demakijażu.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły