Skoncentruj się na...

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

Img_Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

Swędzenie skóry jest naturalnym objawem np. po ukąszeniu komara, jednak jego uporczywe i długotrwałe odczuwanie może być związane z alergią albo chorobami, dlatego w żadnym wypadku nie można lekceważyć tego problemu. Świąd skóry może dotyczyć całego ciała bądź jedynie wybranych partii. Sprawdź, co stoi u podłoża tego problemu.

Przyczyny swędzenia skóry

Swędzenie skóry może mieć różne podłoże, dlatego dokładna diagnoza bardzo często sprawia problemy. Świąd mogą wywołać bodźce mechaniczne, czyli związane z muskaniem albo chemiczne, które swoje źródło mogą mieć w środowisku zewnętrznym, np. wywołują je toksyny uwalniane przez owady albo rośliny lub mogą pochodzić z wewnątrz organizmu, np. poprzez wydzielanie histaminy w reakcji na kontakt z uczulającymi substancjami.

Swędzenie skóry niezwiązane z chorobami

Świąd skóry bardzo często jest jednym z objawów choroby, jednak nie zawsze. Swędzenie skóry może być związane m.in. z:

* wysuszeniem skóry - spowodowanym zbyt małą ilością przyjmowanych płynów, zbyt częstymi kąpielami czy niedostatecznym nawilżeniem skóry produktami kosmetycznymi
noszeniem nieodpowiednich ubrań - często odzienie z takich materiałów jak np. wełna podrażnia naszą skórę i wywołuje świąd,
* ugryzieniem przez owady (komary, meszki, pluskwy) lub pajęczaki,
* suchym klimatem,
* długotrwałym korzystaniem z ogrzewania albo klimatyzacji,
* kontaktem z chlorowaną wodą.

Gdy odczuwamy świąd skóry i jednocześnie jej suchość, powinniśmy niezwłocznie zastosować produkty nawilżające i natłuszczające skórę, które od razu poprawią jej kondycję. Jednocześnie powinny być to kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, jak np. Lipikar Balsam AP+ od La Roche-Posay. Kosmetyk delikatnie łagodzi suchą skórę, jednocześnie ją nawilżając. Co więcej, gwarantuje natychmiastowe zniwelowanie swędzenia oraz zaczerwienień. Już po pierwszym użyciu skóra stanie się miękka, gładka, nawilżona oraz wolna od swędzenia.

Swędzenie skóry objawem chorób

Jeżeli stosowanie produktów nawilżających nie przynosi efektu, a oprócz świądu zauważyliśmy, że skóra intensywnie się łuszczy, jest zaczerwieniona i pokryta bąblami wypełnionymi płynem, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który określi, co jest przyczyną problemu i wskaże, jak z nim walczyć. Świąd skóry może być objawem takich chorób jak:

* atopowe zapalenie skóry,
* łupież i grzybica,
* żółtaczka,
* zakażenie wirusem półpaśca lub ospy wietrznej,
* niewydolność nerek,
* cukrzyca,
* białaczka,
* nerwica,
* świerzb,
* zapalenie wątroby,
* pokrzywka,
* zaburzenia hormonalne.

Również spora część kobiet w ciąży (ok. 14%) odczuwa wzmożone swędzenie skóry w okolicach brzucha, ud, piersi czy rąk.

Jak zredukować świąd skóry?

Oprócz używania kosmetyków nawilżających, aby zniwelować uczucie swędzenia, można wykonywać chłodne, mokre kompresy oraz brać kąpiele w letniej wodzie. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakim proszku pierzemy ubrania. Osoby, które skarżą się na swędzenie skóry, powinny kupować łagodne środki piorące, a pod koniec cyklu wybrać dodatkowe płukanie. Uporczywe swędzenie skóry może być wywołane również noszeniem, podrażniającej biżuterii. Kolczyki z zawartością niklu dużo częściej wywołają swędzenie od tych wykonanych ze złota. Chcąc zmniejszyć uczucie swędzenia, można też zakupić maści i żele o działaniu przeciwświądowym, które zawierają mentol czy kamforę oraz leki antyhistaminowe, które można zażywać doustnie.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły