Skoncentruj się na...

Kąpiel noworodka — jakich produktów używać?

Img_Kąpiel noworodka — jakich produktów używać?

Kąpiel i codzienna pielęgnacja noworodka wiąże się z wieloma dylematami. Jak prawidłowo kąpać niemowlę i jakich kosmetyków w tym celu używać? Podpowiadamy, jak kąpać noworodka i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze preparatów do codziennej pielęgnacji dziecka!

Kosmetyki dla noworodka - czy niemowlę potrzebuje swoich kosmetyków?

Do codziennej pielęgnacji niemowlęcej skóry nie potrzeba zbyt wielu kosmetyków, jednak nie oznacza to, że ciało noworodka można pielęgnować na co dzień przy użyciu samej wody. Woda, najczęściej twarda woda z kranu, nie jest w stanie usunąć z powierzchni skóry wszelkich znajdujących się na niej zanieczyszczeń, a także skutecznie nawilżyć skóry, dlatego niezbędne jest, aby niemowlę również posiadało swoje kosmetyki. Pamiętajmy jednak o tym, że do 3. roku życia skóra dziecka znacząco różni się od skóry dorosłego, w związku z czym wymaga stosowania innych preparatów.

Kosmetyki dla niemowląt - jakie powinny być?

Noworodek ma bardzo delikatny naskórek ze słabo rozwiniętą warstwą rogową oraz cienkim płaszczem tłuszczowym, w związku z czym mogą mu zaszkodzić kosmetyki, których na co dzień używają dorośli. Do pielęgnacji noworodka najlepiej wybierać hipoalergiczne preparaty z apteki, których skład został pozbawiony sztucznych barwników, konserwantów, detergentów oraz alkoholu, zaś został wzbogacony naturalnymi substancjami odżywczymi np. oliwka myjąca Lipikar La Roche-Posay bez parabenów z dodatkiem masła Shea. Skład kosmetyków dla noworodka należy szczególnie analizować przez jego pierwsze 4 tygodnie życia - w tym czasie skóra dziecka jest wyjątkowo chłonna i wiele szkodliwych składników kosmetyków jest w stanie się dostać do organizmu właśnie przez skórę.

Kąpiel noworodka - jak kąpać niemowlę?

Kąpiel niemowlaka powinna odbywać się przy użyciu ciepłej, ale niezbyt gorącej wody - gorąca woda może nie tylko poparzyć ciało naszego malucha, ale też przesuszyć skórę i dodatkowo osłabić jej barierę ochronną. Do kąpieli najlepiej zastosować preparat oczyszczający z dodatkiem natłuszczających substancji - to z jednej strony pozwoli skutecznie usunąć zanieczyszczenia z powierzchni ciała, z drugiej przywrócić skórze jej ochronną barierę, wzbogacić ją o naturalne lipidy i zapewnić jej właściwy poziom nawilżenia. Do codziennej pielęgnacji noworodka najlepiej sprawdzą się takie kosmetyki, którymi będziemy w stanie jednocześnie oczyszczać ciało, jak i włosy malucha. Pamiętajmy też o tym, by po kąpieli jak najszybciej osuszyć ciało noworodka przy pomocy miękkiego ręcznika i nałożyć na jego skórę równie delikatny kosmetyk pielęgnacyjny.

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Codzienne kąpanie noworodka to nie jedyny obowiązek młodych rodziców. Muszą oni również pamiętać o tym, by po kąpieli na ciele ich malucha znalazł się odpowiedni kosmetyk pielęgnacyjny, który ochroni jego skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Cienka i delikatna skóra noworodka, pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, jest praktycznie bezbronna wobec szkodliwego działania słońca, wiatru, mrozu, a nawet suchego powietrza w pomieszczeniach. Dlatego bardzo ważna jest pielęgnacja noworodka po kąpieli. Należy wówczas nałożyć na skórę dziecka łagodne mleczko lub oliwkę do ciała, by ochronić go przed ewentualnymi podrażnieniami i zaczerwienieniami. Oliwkę warto szczególnie zastosować w przypadku, gdy nasz maluch zmaga się z ciemieniuchą - to znaczy łuszczącym się naskórkiem na skórze głowy. Po kąpieli dobrze jest też zastosować tradycyjną zasypkę, która skutecznie zmniejsza tarcie, pochłania wilgoć i zapobiega podrażnieniom, bądź też postawić na impregnujący krem pod pieluszkę.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły