Skoncentruj się na...

Kosmetyki dla niemowląt - czym powinny się charakteryzować?

Img_Kosmetyki dla niemowląt - czym powinny się charakteryzować?

Przygotowanie wyprawki dla swojego pierwszego dziecka to nielada wyczyn. Na tej szczególnej liście zakupów ważne miejsce zajmują kosmetyki dla niemowląt. Jednak jak wybrać te najlepsze dla delikatnej skóry? I czy wszystko, co znajdziemy w drogerii będzie odpowiednie dla noworodka? Wiedząc, jak trudne okazują się pierwsze zakupy Maluszka, podpowiadamy przyszłym rodzicom: czym powinny charakteryzować się kosmetyki dla najmłodszych.

Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt - Bezwonne? Bezbarwne? Bezcenne?

Może zwykli klienci tego nie zauważają, ale każdy rodzic doskonale wie, że półki aptek i drogerii niemal uginają się od produktów dedykowanych dzieciom. Wybór jest tak ogromny, że naprawdę trudno jest się zdecydować. Producenci prześcigają się w tworzeniu zachęcających etykiet, jednak informacje na nich zawarte niejednokrotnie pozostawiają wiele do życzenia. Okazuje się bowiem, że część kosmetyków dla dzieci i niemowląt posiada skład niekoniecznie dla najmłodszych odpowiedni. A czarna lista takich składników jest długa. Wybraliśmy z niej kilka najpopularniejszych:

 • Laurylosiarczan sodu, czyli silny przemysłowy detergent (SLS SLES),
 • Ethyl, Methyl, Propyl, czyli parabeny (nipaginy, aseptyny),
 • Phenoxyetanol lub Bronopol, czyli konserwanty,
 • Olej parafinowy, wazelina, czyli substancje *ropopochodne,
 • Glikole,
 • Ftalany,
 • Sylikony,
 • Stabilizatory.

Wiele tych związków chemicznych jest niebezpiecznych dla zdrowia, a stale aplikowane na wrażliwą i cienką skórę dziecka mogą przynieść poważne konsekwencje. Udowodnione jest nie tylko ich działanie uczulające, ale i co gorsza kancerogenne. Skoro już zwykłe, lecz jakże powszechne, sztuczne barwniki czy syntetyki zapachowe mogą wywołać wysypkę, świąd i łuszczenie, to strach pomyśleć jaki wpływ na skórę dziecka mają tak silne detergenty, jak wspomniany już laurylosiarczan sodu?

No dobrze, więc właściwie jaki skład powinny zawierać odpowiednie kosmetyki dla niemowlaka? Zasada jest prosta: im krótszy, tym lepszy! Przy mniejszej ilości składników jest mniejsza szansa na pojawienie się wśród nich substancji szkodliwych.
Ponadto, warto także sięgać po te produkty, które ani nie mają zbyt intensywnego koloru, ani zbyt mocno się nie pienią w wodzie. Mamy wtedy pewność, że wystrzegamy się barwników i sztucznych aromatów. Dość dobrym kryterium wyboru może być także adnotacja o tym, że dany kosmetyk został przebadany dermatologicznie lub posiada atest Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny, czy też innej wiarygodnej i opiniotwórczej instytucji.

Żelazny zestaw kosmetyków dla niemowląt

Skoro w teorii już wiemy, co powinny, a czego nie powinny zawierać etykiety kosmetyków dla niemowląt, spróbujmy teraz przełożyć to na praktykę i odpowiedzieć na pytanie: jak skompletować kosmetyczną wyprawkę dla Maluszka? Przede wszystkim należy sięgać po kosmetyki dla niemowląt od 1. dnia życia. Jest to o tyle ważne, że skóra dopiero co narodzonego szkraba jest bardzo cienka i nie w pełni wykształcona, więc nie może się bronić przed zewnętrznymi czynnikami tak skutecznie, jak skóra dorosłego człowieka. Wbierając produkty od 1. dnia życia, mamy pewność, że sięgamy po kosmetyki dla noworodków, które nie tylko wzmacniają naturalną barierę ochronną ich skóry, ale także odpowiadają na wszystkie jej potrzeby - na przykład chronią przed suchością wywołana zmianą środowiska, czy też nie zatykają niedojrzałych jeszcze gruczołów potowych.
Inną kwestią jest miejsce zakupu. Otóż o ile drogerie są może bardziej dostępnym  i ergonomicznym miejscem zakupu, o tyle w aptekach możemy dostać specjalne dermokosmetyki, a także w razie wątpliwości skorzystać z wiedzy farmaceut, co czasem okazuje się nieocenione.

A jakie konkretnie kosmetyki dla niemowląt powinny znaleźć się w wyprawce?

 • Chusteczki nawilżające, które są bardzo wygodne nie tylko przy zmianie pieluszki. Warto wybierać te, które nie są zbyt mocno nasączone i nie powodują wrażenia lepkości.
 • Krem na odparzenia. Chociaż nie jest to kosmetyk używany cały czas, lepiej jest mieć go gdzieś w zanadrzu. Skóra pupy, która nieustannie osłonięta jest pieluszką, ma stosunkowo niewielki dostęp do powietrza - a to pierwszy krok do podrażnienia i odparzeń.
 • Płyn do kąpieli i mycia włosów. Chociaż szampon nie jest obowiązkowym kosmetykiem dla niemowląt, to płyn do kąpieli zdecydowanie się przydaje, szczególnie ze względu na to, aby dokładnie umyć okolice pieluszkowe. Może to być także na przykład natłuszczająca oliwka myjąca Lipikar.
 • Balsam nawilżający. Jest to kosmetyk, który nie tylko ma natłuścić skórę dziecka, ale także idealnie nadaje się do relaksacyjnego masażu, który jak wiadomo ma na najmłodszych ogromny wpływ.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły