Skoncentruj się na...

Kosmetyki do skóry normalnej - czyli jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry, która nie stwarza problemów?

Img_Kosmetyki do skóry normalnej - czyli jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry, która nie stwarza problemów?

Skóra normalna, która nie sprawia na co dzień większych problemów, może wywoływać pewne dylematy w codziennej pielęgnacji - trzeba bowiem z dużą ostrożnością dobierać kosmetyki do jej oczyszczania i nawilżania, by nie przemieniła się w bardziej skomplikowaną skórę suchą, mieszaną lub tłustą. Jakie zatem kosmetyki będą odpowiednie do skóry normalnej? Przedstawiamy charakterystykę skóry normalnej oraz właściwy sposób jej pielęgnacji!

Skóra normalna - charakterystyka

Można powiedzieć, że skóra normalna jest ideałem spośród wszystkich typów skór. Posiada gładką strukturę, jednolity i promienny koloryt, jest matowa i praktycznie nigdy się nie błyszczy. Co więcej, nie posiada skłonności do rozszerzonych porów, zmian trądzikowych, podrażnień czy zaczerwienień. Pielęgnacja skóry normalnej jest bardzo prosta, o ile jesteśmy w posiadaniu odpowiednich kosmetyków - niewłaściwie dobrany krem nawilżający czy płyn do oczyszczania skóry, a także niewystarczająca ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych mogą sprawić, że pojawią się tendencje do nadmiernego przesuszania lub przetłuszczania się, a wtedy skóra straci swój idealny wygląd.

Skóra normalna czy nadzwyczajna?

Ten idealny i zdyscyplinowany rodzaj skóry w rzeczywistości u dorosłych występuje bardzo rzadko. Z tego względu skóra ta powinna nosić nazwę “anormalnej”, zaś określenie “normalna” powinna przybrać skóra mieszana, z którą ma do czynienia zdecydowanie większa ilość kobiet. Jeśli jednak nie zmagamy się z przesadnym przetłuszczaniem lub przesuszaniem skóry, a na jej powierzchni tylko raz na jakiś czas pojawiają się krosty czy podrażnienia, nadal możemy zaliczyć ją do grupy “normalnych”, nawet jeśli dla nas odbiega ona od ideału.

Kosmetyki do skóry normalnej

W drogeriach lub aptekach bardzo często możemy spotkać się z kosmetykami do skóry normalnej i mieszanej, bowiem pod względem natłuszczenia i nawilżenia skóra normalna jest najbardziej zbliżona do struktury mało kłopotliwej skóry mieszanej. Dobra wiadomość jest też taka, że skóra normalna nie wymaga stosowania całego arsenału preparatów do pielęgnacji, tak jak w przypadku innych typów skór. Niezbędny w tym przypadku jest przede wszystkim odpowiedni krem nawilżający do skóry normalnej, krem pod oczy oraz delikatny preparat do codziennego oczyszczania skóry.

Pielęgnacja skóry normalnej

Do oczyszczania skóry normalnej najlepiej wybierać łagodne kosmetyki myjące z dodatkiem delikatnych substancji nawilżających i pozbawione składników drażniących i wysuszających skórę tzn. alkoholu, mydła, SLS. Przy codziennym myciu twarzy trzeba bardzo uważać, by zanadto nie przesuszyć skóry, bowiem może to zaburzyć jej naturalną warstwę hydrolipidową i pobudzić do nadmiernej pracy gruczoły łojowe.
Bezpośrednio po oczyszczaniu twarzy należy nałożyć odpowiedni krem do skóry normalnej - to znaczy krem nawilżający z dodatkiem ochronnych filtrów UV. Skórę normalną należy chronić przed szkodliwym działaniem słońca, by zapobiec jej szybkiemu starzeniu.
Przy pielęgnacji skóry normalnej warto pamiętać o zastosowaniu intensywnie nawilżającego kremu pod oczy, np. Hydraphase La Roche-Posay, gdyż cienka i delikatna skóra w tym miejscu posiada większe skłonności do przesuszania niż na pozostałym obszarze twarzy.
Pamiętajmy też, że w przypadku, gdy na kosmetyku nie jest wyszczególnione, że nadaje się właśnie do skóry normalnej, lepiej doraźnie stosować preparaty przeznaczone dla posiadaczek skóry suchej i wrażliwej niż tłustej i mieszanej. Te drugie mogą wywołać u skóry normalnej problem przesuszenia i podrażnienia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły