3 pytania do eksperta

Kremy zmiękczające pomagają zmniejszać częstość występowania atopowego zapalenia skóry.

Img_Kremy zmiękczające pomagają zmniejszać częstość występowania atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry lub wyprysk atopowy jest bardzo częstą, przewlekłą i nawracającą chorobą skóry, która charakteryzuje się stanem zapalnym. Co powoduje atopowe zapalenie skóry? Genetyczna predyspozycja do reakcji alergicznych na czynniki środowiskowe. Może to być związane z astmą lub alergicznym nieżytem nosa.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u młodych pacjentów?

U noworodków wyprysk atopowy najczęściej znajduje się na twarzy.

U małych dzieci bardzo często znajduje się również na fałdach skóry w okolicach kolan i łokci. W obrębie wykwitów skóra jest czerwona i sucha, a czasem nawet się sączy. Jest również bardzo swędząca i staje się grubsza w obszarach objętych stanem zapalnym. Swędzenie może nawet zakłócić spokojny sen. Ogólnie rzecz biorąc, skóra jest sucha. To ciężkie wysuszenie skóry spowodowane genetyczną modyfikacją bariery ochronnej skóry, prowadzi do swędzenia.

Jakie zabiegi Pan poleca?

Przepisuję kremy z dermokortykoidami,

które są niezbędne w leczeniu wyprysku atopowego. Istotne jest, aby ulżyć dzieciom, które cierpią na tę przewlekłą chorobę. Te niezwykle skuteczne kremy muszą być stosowane aż do ustąpienia wszystkich objawów (kilka dni). Wtedy zalecam kremy zmiękczające, aby regularnie nawilżać skórę, co pomaga zmniejszyć częstotliwość występowania ognisk zapalnych.

Jaką radę może Pan dać rodzicom małych pacjentów?

Wyjaśniam mechanizm występowania atopowego zapalenia skóry, które sprawia, że ​​codzienne życie jest trudniejsze zarówno dla dzieci jak i ich rodzin.

Te zabiegi są skuteczne w hamowaniu nawrotów choroby przez zmniejszenie ich częstotliwości. Jednak ten sposób pielęgnacji nie może definitywnie wyleczyć choroby, która może ustąpić samoistnie po kilku latach. Polecam moim pacjentom używanie delikatnych środków do mycia i regularne nawilżanie skórę za pomocą środków zmiękczających, które są specjalnie dostosowane do skóry atopowej u dzieci.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły