3 pytania do eksperta

Do leczenia plam pigmentacyjnych stosuję krioterapię, aparaty IPL lub lasery

Img_Do leczenia plam pigmentacyjnych stosuję krioterapię, aparaty IPL lub lasery

Melanina gromadzi się w warstwie podstawnej naskórka i czasami w skórze właściwej, a plamy pigmentacyjne pojawiają się na odsłoniętych częściach skóry. Dostępne są techniki, które zmniejszają ich widoczność, a nawet powodują ich znikanie. Wywiad z dermatologiem.

Jak pojawiają się plamy pigmentacyjne?

Najczęściej pojawiające się plamy to zrogowaciałe plamy soczewicowate,

powstające w wyniku starzenia się skóry spowodowanego przez słońce. Często pojawiają się po 50 roku życia na wierzchu dłoni i na twarzy. Niektóre leki lub ciąża również mogą sprawić, że pod wpływem słońca na czole i policzkach pojawiają się małe lub duże ciemnobrązowe plamy. Ta dolegliwość to melazma. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że stosowanie perfum latem może spowodować przebarwienia skóry.

Jakie procedury stosuje się, aby je zlikwidować?

Przed każdym zabiegiem musimy upewnić się, że zmiany są łagodne.

Wymagane są badania dermatologiczne. Do leczenia zrogowaciałych plam soczewicowatych (umiejscowionych na wierzchu dłoni i na twarzy) często stosuję krioterapię (gdy nie jest słonecznie). Natomiast aparat IPL może zostać zastosowany do globalnego leczenia skóry z przebarwieniami. Bardzo skuteczne są również lasery do leczenia zmian pigmentacyjnych (Q-Switched Nd:YAG, laser aleksandrytowy). Leczenie melazmy, gdzie przebarwienia są często bardzo głębokie, jest trudniejsze.

Jakie są efekty tych zabiegów?

Rezultaty są proste. Przy krioterapii tworzą się małe, ciemne strupy, które znikają po dwóch tygodniach.

Obszary poddane zabiegom mogą przez kilka tygodni pozostawać bledsze. Usuwanie zmian jest szybsze, gdy leczymy je za pomocą lasera, nie ma też wówczas ryzyka, że pojawią się stałe białe plamy. Ważne jest, aby uniemożliwić powrót tych zmian, systematycznie zabezpieczając skórę przed słońcem, nosząc nakrycie głowy i stosując krem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej, który zabezpiecza zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły