3 pytania do eksperta

W przypadku podrażnień skóry przepisuję kremy zawierające składniki kojące lub lecznicze.

Img_W przypadku podrażnień skóry przepisuję kremy zawierające składniki kojące lub lecznicze.

Podrażnienia skóry objawiają się zaczerwienieniem i suchością. Są one wywoływane przez niektóre produkty, źle tolerowane przez delikatną skórę, takie jak mydła, szampony, perfumy. Są one zbyt skoncentrowane i mogą zawierać  uczulające składniki. Jak pomóc skórze wrażliwej i podrażnionej? Porady dermatologa.

Co to jest podrażnienie skóry?

Podrażnienia skóry są bardzo częste i przyjmują różne formy.

Czasami są mylone z reakcjami alergicznymi. Zapalenie skóry wynikające z jej podrażnienia, zwykle przekraczają nieco obszar, na który nałożono produkt. Produkty drażniące wyzwalają reakcję zapalną i osłabiają barierę ochronną skóry. Wynikiem tego są widoczne podrażnienia skóry, sprawiając, że skóra wydaje się ściągnięta i drapiąca, czasem odczuwamy też łagodny świąd.

Gdzie na skórze pojawiają się te reakcje u Pańskich pacjentów?

Najczęściej spotykam je na twarzy, na powiekach i wokół oczu.

Na grzbietach rąk i palcach podrażnienie może być ostre i nawet powodować czerwony obrzęk lub mieć charakter chroniczny, z suchością i popękaną skórą. Na dłoniach i palcach naskórek jest cienki, suchy i popękany. Na ciele skóra jest sucha, czasami popękana i łuszczy się.

Co Pan zaleca w takich sytuacjach?

Przede wszystkim proszę pacjentów o zaprzestanie stosowania produktów podejrzanych o powodowanie podrażnienia.

Jeśli wystąpi podrażnienie powiek, radzę pacjentom unikać wszystkich produktów kosmetycznych. W przypadku twarzy polecam oczyszczanie skóry za pomocą neutralnego  mleczka lub wodą termalną. Do ciała proponuję stosowanie środków oczyszczających nie zawierających mydła lub nie zawierających środków powierzchniowo czynnych. Zalecam również kremy zawierające kojące, łagodzące i lecznicze składniki i filtry przeciwsłoneczne, aby ochronić skórę przed działaniem słońca. Unikam przepisywania kremów opartych na kortyzonie.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły