3 pytania do eksperta

Edukacja pacjentów na temat ryzyka, jakie niesie za sobą stosowanie leków wywołujących wysoką nadwrażliwość na światło

Img_Edukacja pacjentów na temat ryzyka, jakie niesie za sobą stosowanie leków wywołujących wysoką nadwrażliwość na światło

Fotouczulenie jest wynikiem interakcji pomiędzy promieniowaniem ultrafioletowym a substancjami wrażliwymi na światło znajdującymi się w skórze i na skórze. Mogą to być produkty stosowane miejscowo (perfumy, leki) lub cząsteczki dostarczane skórze za pomocą układu krwionośnego (wywołujący nadwrażliwość lek). Oto kilka porad dermatologa dotyczących sposobów, jak można leczyć tę dolegliwość lub jej zapobiegać.

Jakie są objawy fotouczulenia?

U pacjentów mogą wystąpić gwałtowne reakcje ograniczone do obszarów skóry narażonych na działanie słońca.

Skóra jest czerwona. Wygląda tak, jakby w tym miejscu doszło do oparzenia słonecznego. Reakcja zachodzi niedługo po zastosowaniu produktu lub połknięciu leku. Skóra może także wyglądać jak dotknięta egzemą, która rozciąga się poza odkryte obszary skóry. Pojawienie się fotoalergii jest często opóźnione (48 godzin po ekspozycji na słońce).

Co Pan robi w tych przypadkach?

Wizualna ocena stanu skóry szybko wskazuje na fotouczulenie.

Pytam moich pacjentów o to, jakie leki przyjmują oraz jakie kremy kosmetyczne lub lecznicze stosują. Istnieje wiele fotouczulających preparatów medycznych (niektóre antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, przeciwzapalne itp.). Gdy podejrzewam, że chodzi o dany lek, czasami odsyłam moich pacjentów na specjalistyczną konsultację i testy w zakresie promieniowania ultrafioletowego. Trzeba oczywiście przynieść ulgę pacjentowi, o ile to możliwe czasowo zawiesić leczenie i unikać słońca.

Co można polecić, aby zapobiec fotoalergii?

Pacjenci muszą być zaznajomieni z ryzykiem związanym z przyjmowaniem niektórych leków powodujących nadwrażliwość na słońce.

Pacjenci nie powinni bać się zapytać o to swojego lekarza. Przyjmowania niektórych leków, takich jak lekarstwa na serce, nie można zaprzestać. Doradzam moim pacjentom, aby unikali słońca i, jeśli są na zewnątrz, zwracali uwagę na ochronę przed słońcem (odzież, nakrycie głowy, preparat z bardzo wysokim filtrem). Gdy znajdują się na słońcu, powinni unikać stosowania perfum bezpośrednio na skórę.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły