Skoncentruj się na...

Łuszcząca się skóra - jak radzić sobie z łuszczeniem na twarzy?

Img_Łuszcząca się skóra - jak radzić sobie z łuszczeniem na twarzy?

Łuszczenie się skóry twarzy to główny defekt związany z niedostatecznym nawilżeniem skóry. Poznaj przyczyny tych niedogodności i sprawdź, jak radzić sobie z łuszczącą się skórą.

Po czym poznać łuszczącą się skórę i suche skórki

Mimo, że łuszczenie się naskórka i odstające skórki są defektem samym w sobie, to ich doskwieranie ma głębsze podłoże. Otóż niedogodności te są uwarunkowane suchością skóry. Nie ma znaczenia, czy jest ona tymczasowa (spowodowana dysfunkcją bariery ochronnej), czy związana z typem skóry. W każdym z przypadków, niedostateczne nawilżenie, które prowadzi do suchości skóry, prowokuje ją również do łuszczenia. Po czym poznać, że masz do czynienia z tymi defektami? Do objawów charakteryzujących te dwie niedogodności zalicza się dodatkowo: świąd skóry, pieczenie, kłucie, uczucie ściągnięcia, szorstkość oraz nieestetyczny efekt końcowy makijażu, polegający na tym, że zaaplikowany fluid podkreśla nierówność skóry.

Łuszczenie skóry - jak sobie z tym radzić?

Jednym z niezawodnych sposobów na skuteczną eliminację problemu łuszczącej się skóry jest jej odpowiednia pielęgnacja. Warunkiem prawidłowej troski jest zadbanie o odbudowę lub wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Warstwa hydrolipidowa, znajdująca się na naskórku, odpowiada bowiem za zatrzymanie wody w skórze oraz wykorzystanie jej do procesów, zachodzących w jej strukturach. W momencie, gdy warstwa ta jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji, na skutek czego woda mimowolnie paruje, a skóra się łuszczy. Odbudowanie lub regeneracja tej bariery ochronnej sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu wody w skórze oraz gwarantuje miękkość skóry. W tym celu należy:

  • do codziennej pielęgnacji włączyć kosmetyki hydrofobowe; ich zastosowanie polega na tworzeniu okluzji, czyli cienkiej warstwy, która uniemożliwia parowanie wody i zapobiega odwodnieniu; dzięki temu również cenne składniki, dostarczane do skóry, zostaną w niej na dłużej, a ich dobroczynne właściwości będą w pełni wykorzystane; właściwości hydrofobowe posiadają takie składniki jak: oleje mineralne, wazelina, woski, parafina, estry kwasów tłuszczowych (wzmacniają cement międzykomórkowy) oraz liposomy c.

  • stosować produkty o właściwościach hydrofilowych; ich działanie polega na wiązaniu wody w naskórku; dzięki temu woda dostarczona do wewnątrz zostanie wykorzystana do przebiegu procesów zachodzących w jej strukturach; funkcję taką wykazują chociażby aloes, gliceryna, mocznik i aminokwasy; warto połączyć stosowanie kosmetyków hydrofilowych z hydrofobowymi, ponieważ właściwości tych dwóch rodzajów produktów uzupełniają się wzajemnie i tylko w połączeniu stanowią tak skuteczny i niezawodny sposób na odbudowę warstwy ochronnej skóry oraz zapobieganie parowaniu wody z jej struktur.

  • zainwestować w dobry krem nawilżający; powinien on łączyć w sobie cechy kosmetyku hydrofilowego oraz hydrofobowego; dzięki temu z jednej strony będzie nawilżać skórę, zapobiegając łuszczeniu się skóry na twarzy i suchym skórkom, a z drugiej sprawi, że dostarczana woda i inne cenne składniki, pozostaną w skórze bez prawdopodobieństwa mimowolnego parowania; krem nawilżający powinien być dedykowany albo dla skóry suchej, albo dla tej ze skłonnością do łuszczenia się.

  • regularnie złuszczać martwy naskórek przy pomocy delikatnego peelingu; dzięki tej pielęgnacyjnej czynności, skóra będzie gładka i miękka, a odstające suche skórki zostaną wyeliminowane; przy twarzy, która wykazuje skłonność do łuszczenia najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste; przykładem peelingu, który może okazać się pomocny w walce z łuszczeniem się twarzy jest Peeling oczyszczający fizjologiczne pH La Roche-Posay; ten dermokosmetyk skutecznie złuszcza naskórek i nadaje się nawet do codziennego stosowania, dedykowany jest do cery wrażliwej i bardzo delikatnej; po wykonaniu peelingu warto na skórę zaaplikować grubszą warstwę dobrego kremu nawilżającego, który wzmocni i przedłuży efekt złuszczenia naskórka.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty