Skoncentruj się na...

Masz popękane usta? 5 rad jak pielęgnować usta zimą

Img_Masz popękane usta? 5 rad jak pielęgnować usta zimą

Usta są drugim obok oczu elementem kobiecej twarzy, który przykuwa wzrok mężczyzn. Delikatne, zaróżowione, nawilżone, pełne, kuszące, zmysłowe…Jak o nie dbać, aby były naszym atutem? I co robić, gdy ich skóra sprawia problemy?

Codzienna pielęgnacja

Podstawowym błędem w pielęgnacji ust popełnianym przez wiele kobiet jest stosowanie wyłącznie kosmetyków kolorowych, które podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry twarzy, są niewystarczające, aby w pełni zachować ich zdrowie i urodę. Skóra ust jest kilkakrotnie cieńsza od skóry twarzy, nie ma również chroniących ją gruczołów łojowych i potowych. Powoduje to, że nasze usta są szczególnie narażone na wiatr, niskie temperatury, słońce, oraz niewłaściwą pielęgnację. Najlepsze, co możesz zrobić dla swoich ust, to dbać o nie regularnie, nawilżać i chronić przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Usta pod pierzynką

Naszą pielęgnację powinniśmy rozpocząć od spojrzenia za…okno. Temperatura oraz nasłonecznienie mają kluczowe znaczenie w doborze odpowiednich kosmetyków, które pomogą nam skutecznie chronić usta. Jesienią i zimą używajmy preparatów ochronnych i natłuszczających. Sprawdzą się gęste, odżywcze balsamy lub pomadki ochronne oparte na wazelinie i wosku pszczelim, zawierające oliwę z oliwek, masło shea oraz witaminy A+E.

W tym trudnym okresie doskonałym zabezpieczeniem dla naszych ust będzie Cicaplast, barierowy balsam do wrażliwych i pękających ust o działaniu regenerującym. Odbudowuje on spierzchnięte usta, przywraca komfort suchym ustom oraz łagodzi podrażnienia już od pierwszego użycia. Latem wybierzmy lżejszą konsystencje, nie zapominając o ochronie przeciwsłonecznej. Na co dzień wystarczy nam filtr SPF 20, jeśli jednak wybieramy się np. do krajów śródziemnomorskich filtr SPF 50 będzie koniecznością. Unikniemy wtedy powstania opryszczki na ustach od słońca. Zasada ta dotyczy również wyjazdów zimowych, ponieważ ostre górskie słońce emituje bardzo silne promieniowanie UVA i UVB, które może zaszkodzić naszym ustom.

Co zrobić na popękane usta?

Jeśli nasze usta mają skłonność do bolesnego pękania, przede wszystkim należy je odseparować od czynników zewnętrznych, które mogą mieć na to wpływ. Kolejnym krokiem powinna być odbudowa naskórka. Na obie te potrzeby odpowie również barierowy balsam do ust Cicaplast zawierający 5% kojącego panthenolu oraz innowacyjny kompleks lipidów, które regenerują skórę, sprawiając, że odzyskuje elastyczność i naturalną miękkość.

Uzupełniające kosmetyki do pielęgnacji ust znajdziemy w…kuchni. Większość z nas do pielęgnacji urody włączyła regularne stosowanie pilingów twarzy (złuszczanie naskórka), ciała i stóp, ale nie wie, że zabieg ten korzystnie działa również na usta. Z domowych składników łatwo przygotujemy piling ze skrystalizowanego miodu lub brązowego cukru i kilku kropel wit. A+E. Mieszankę nakładamy na usta, delikatnie masując, a następnie usuwamy zwilżonym płatkiem kosmetycznym. Ten prosty zabieg zwiększy ukrwienie ust oraz pozostawi je gładkie i odżywione. Płynny miód możemy wykorzystać jako odżywczą maseczkę do ust.

Gdy usta chorują…

Zdarza się, że mimo naszych wysiłków usta nie wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyły. Najbardziej rozpowszechnionymi problemami, które spędzają nam sen z powiek
są opryszczka, potocznie zwana „zimnem” i zajady w kącikach ust. Obie dolegliwości, oprócz kwestii estetycznych, powodują ból i są związane z osłabieniem układu immunologicznego organizmu.

Opryszczka wargowa

Wywoływana przez wirus HSV w postaci bolesnych pęcherzyków, wymaga zastosowania specjalistycznych leków dostępnych aptece. W razie częstych nawrotów opryszczki warto również przyjrzeć się swojemu trybowi życia i wprowadzić zmiany, pozwalające na zredukowanie ilości stresu i znalezienie chwili czasu na dodatkowy relaks.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły