Brak wilgoci i nieprawidłowe złuszczanie skóry prowadzi do tego, że staje się ona sucha, szorstka i bardzo nierówna. Dermokosmetyki mogą pomóc w jej nawilżeniu i wygładzeniu.
Objawy
Sucha i szorstka skóra
Łatwo można rozpoznać suchą, szorstką skórę – zarówno po jej wyglądzie, jak i przez dotyk. Ma ona ziarnistą i szorstką fakturę. Ponadto sucha i szorstka skóra pierzchnie i łuszczy się. Można to zaobserwować na całym ciele, szczególnie na nogach. Z dużych obszarów skóry odpadają spore białe płatki naskórka.
Przyczyny
Szorstkość i suchość skóry jest wynikiem braku odpowiedniego nawilżenia i nieprawidłowego złuszczania
Skóra staje się szorstka ze względu na zmiany w powłoce hydrolipidowej znajdującej się na jej powierzchni. Woda w niezwykle szybkim tempie paruje, skóra traci swoją naturalną wilgotność, co prowadzi do nadmiernego złuszczania. Komórki zamiast odpaść gromadzą się w skupiska i pozostają na powierzchni naskórka. Łuski są więc szczególnie widoczne i skóra jest szorstka w dotyku. Bardzo sucha skóra, z której łuszczą się delikatne płatki naskórka, to stan zwany kserozą.
Czynniki, które mogą powodować, że skóra staje się coraz bardziej sucha i szorstka:
- skłonności genetyczne
- częste i długotrwałe wystawianie skóry na działanie słońca
- zimne dni, wiatr
- ostre środki czyszczące
Szorstką i grudkowatą skórę twarzy i ciała mogą powodować także choroby skóry takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i rybia łuska.
Zabiegi pielegnacyjne
Rozwiązanie: specjalistyczna pielęgnacja mająca na celu wygładzenie skóry
Sucha i szorstka skóra wymaga przede wszystkim dogłębnego nawilżenia. Dermokosmetyki zostały tak opracowane, aby pokryć niedobory powstałe w hydrolipidowej barierze skórnej, a tym samym pomóc wyregulować proces złuszczania. Te nawilżające preparaty powinny być stosowane na całe ciało codziennie, w szczególności na obszarach bardziej wrażliwych takich jak nogi.
Ponadto zalecamy:
- mycie skóry delikatnymi środkami, tj. mydło i bezzapachowe żele,
- prysznic, a nie kąpiel,
- podczas kąpieli nie należy zbyt długo przebywać w wodzie,
- mycie się w letniej wodzie,
- unikanie noszenia ubrań z wełny, o które może ocierać się skóra i tym samym być podrażniona,
- ochronę przed zimnem i słońcem,
- picie dużej ilości wody.
Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z dermatologiem.