Skoncentruj się na...

Pielęgnacja skóry noworodka - sprawdź czy robisz to dobrze!

Img_Pielęgnacja skóry noworodka - sprawdź czy robisz to dobrze!

Skóra noworodka wymaga specjalnej pielęgnacji i bardzo skutecznej ochrony przed działaniem różnorodnych czynników zewnętrznych. Jak zatem dbać na co dzień o suchą i wrażliwą skórę dziecka?

Skóra dziecka - jak bardzo różni się od skóry dorosłego?

Skóra dziecka (do trzeciego roku życia) znacząco różni się od skóry dorosłego. Naskórek noworodka jest wyjątkowo cienki i delikatny, a dodatkowo posiada bardzo słabo rozwinięty ochronny płaszcz tłuszczowy oraz warstwę rogową. To wszystko powoduje, że jego skóra nie jest w stanie skutecznie chronić się przed podrażnieniami, wiatrem, słońcem czy mrozem. Wrażliwa i szorstka skóra dziecka jest też mało sprężysta i przez to bardzo podatna na uszkodzenia. W niektórych przypadkach skóra noworodka jest tak delikatna, że może zareagować podrażnieniem nawet na bawełniane ubranko. Niemowlęta posiadają w skórze bardzo małą ilość melaniny, przez co jest ona praktycznie bezbronna wobec słońca. Przez pierwsze tygodnie życia dziecka należy jednak uważać nie tylko na słońce, ale też na stosowane przez nas kosmetyki, bowiem w tym czasie skóra dziecka jest wyjątkowo chłonna i może przedostać się do niej wiele niekorzystnych składników.

Pielęgnacja skóry noworodka

Przez pierwszy miesiąc życia dziecka do codziennej pielęgnacji najlepiej stosować jak najmniejszą ilość kosmetyków. Do oczyszczania skóry i włosów można stosować specjalne mydełko lub oliwkę dla dzieci np. Lipikar Oliwka Myjąca La Roche-Posay. Oliwka sprawi, że skóra będzie dobrze nawilżona i natłuszczona, a odporność naskórka odpowiednio wzmocniona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Do pielęgnacji skóry po kąpieli najlepiej sprawdzi się delikatne mleczko, zasypka lub oliwka do ciała - te kosmetyki ochronią skórę przed otarciami i zapobiegną podrażnieniom. Oliwkę najlepiej stosować przy usuwaniu ciemieniuchy, mleczko dobrze nawilży skórę bez pozostawiania na niej tłustej warstwy, zaś zasypka zmniejszy tarcie, pochłonie wilgoć i zapobiegnie odparzeniom. Należy jednak pamiętać o tym, by nie stosować wszystkich tych kosmetyków na skórę jednocześnie. Przy pielęgnacji skóry noworodka nie możemy też zapominać o specjalnym kremie “pod pieluszkę”.

Pielęgnacja niemowlaka - 1 rok życia dziecka

Po pierwszym miesiącu życia noworodka do listy stosowanych kosmetyków powinien dołączyć specjalny krem dla niemowląt, który będzie skutecznie chronił skórę jego twarzy i ciała przed słońcem, wiatrem i mrozem. Bardzo ważne, by krem dla noworodka posiadał w swoim składzie odpowiednie filtry przeciwsłoneczne. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się filtry fizyczne (mineralne), pozostawiające na skórze biały i niewchłaniający się film, który lepiej ochroni skórę przed słońcem i będzie skuteczniej odbijał promienie słoneczne. Ciało dziecka powinno być chronione kosmetykami z wysokimi filtrami za każdym razem, gdy znajduje się ono na świeżym powietrzu - jest to konieczne do 3. roku życia.

W drugim miesiącu życia noworodka można zacząć stosować szampon i płyn do kąpieli, o ile będą to produkty specjalnie przeznaczone do pielęgnacji niemowląt. Trzeba też pamiętać o tym, by szamponu używać w minimalnej ilości i rozcieńczać go w dłoni z wodą. Włosy dziecka można myć codziennie lub co drugi dzień. Po kąpieli należy natomiast bardzo dokładnie spłukać skórę dziecka.

Jak pielęgnować noworodka - czego unikać?

Przy codziennej pielęgnacji skóry noworodka, a także starszych dzieci, zdecydowanie należy unikać kosmetyków z dodatkiem alkoholu. To składnik, który wyjątkowo źle działa na skórę dorosłych (silnie ją podrażnia i wysusza), więc delikatnej i wrażliwej skórze dziecka może wyrządzić jeszcze większą szkodę. Podobne działanie mogą przejawiać sztuczne barwniki i składniki zapachowe - nie tylko w kosmetykach, ale również w preparatach do prania, dlatego do prania dziecięcych ubranek najlepiej stosować specjalnie przeznaczone do tego hipoalergiczne płyny.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły