3 pytania do eksperta

Aby zapobiec suchej, nieprzyjemnej skórze zimą, zalecamy stosowanie dwa razy dziennie intensywnych zabiegów odżywczych

Img_Aby zapobiec suchej, nieprzyjemnej skórze zimą, zalecamy stosowanie dwa razy dziennie intensywnych zabiegów odżywczych

Suchej skórze brakuje zarówno wilgoci jak i lipidów w naskórku, co prowadzi do zmian w barierze ochronnej skóry, sprawiając, że nie gwarantuje już ona skutecznej ochrony. Nasz stan skóry pogarsza się podczas miesięcy zimowych. Jak można temu zapobiec? Oto rada udzielona przez lekarza dermatologa.

Jakie objawy mają Pana pacjenci z suchą skórą?

Suchość skóry jest stanem, który może u pewnych osób występować stale na twarzy,

ramionach i nogach, w szczególności na dłoniach a czasami na całym ciele. Sucha skóra może być uwarunkowana genetycznie (rybia łuska) lub związana z różnymi patologiami (egzema, łuszczyca, cukrzyca, schorzenia tarczycy).  W przypadku każdego rodzaju suchej skóry jej stan ma tendencję do pogarszania się w zimie.

Co dokładnie dzieje się w sezonie zimowym?

W miarę jak spada poziom wilgotności, skóra reaguje uwalnianiem wilgoci, co powoduje, że staje się ona coraz bardziej sucha.

Wiatr, niskie temperatury, ciężkie ubrania, a także promienie UV na obszarach górskich pogłębiają suchość skóry. Uczucie napięcia i ściągnięcia pojawia się częściej poza tym, że mamy silne uczucie dyskomfortu skóry. Jest zatem niezbędne, aby kilka razy dziennie stosować produkty bogate w środki nawilżające, szczególnie na twarzy i wargach.

Co Pan poleca do pielęgnacji skóry suchej i pozbawionej komfortu?

Polecam stosowanie dwa razy dziennie intensywnie odżywiających produktów pielęgnacyjnych,

które zawierają zarówno składniki nawilżające jak i lipidy w celu zapobiegania przeznaskórkowej utracie wody. Polecam również olejek do kąpieli do stosowania w kąpieli lub bezpośrednio na skórę po myciu. Doradzam moim pacjentom, aby nie brali kąpieli w pianie, nie używali produktów, które mogą podrażniać skórę jak również, aby zmniejszyć liczbę pryszniców lub kąpieli branych w ciągu dnia i systematycznie nakładać na skórę preparaty zmiękczające i nawilżające.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły