Skoncentruj się na...

Pieluszkowe zapalenie skóry - jak radzić sobie z objawami

Img_Pieluszkowe zapalenie skóry - jak radzić sobie z objawami

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry to przypadłość, która u niemowląt może pojawiać się częściej niż zwykły katar. Pediatrzy wskazują, że przeciętny noworodek może się z nimi zmagać nawet kilka razy w ciągu pierwszych 2 lat swojego życia. Jakie są przyczyny i objawy pieluszkowego zapalenia skóry? Jak powinno wyglądać jego leczenie?

Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny

Bezpośrednią przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest długotrwały kontakt dziecięcej skóry z kałem i moczem, a zatem zbyt rzadkie zmienianie pieluchy. Delikatna skóra dziecka, która przez długi czas jest przykryta pieluchą, posiada słaby dostęp do powietrza, a wilgoć i ciepło dodatkowo sprzyja otarciom w tych miejscach. W konsekwencji rozkładu moczu i kału przez bakterie wytwarza się amoniak - silnie drażniąca substancja, która powoduje podrażnienia i odparzenia na skórze niemowląt.

Zbyt rzadkie zmienianie pieluchy to jednak nie jedyna przyczyna tej przypadłości. Pieluszkowe zapalenie skóry może być również wynikiem niedokładnie wypłukanych środków piorących z pieluszek tetrowych, częstych biegunek, zakażenia układu moczowego, a także zmian składu stolca pod wpływem nowych produktów spożywczych dodawanych do diety malucha. Warto też zaznaczyć, że na rumień pieluszkowy znacznie bardziej narażeni są alergicy oraz noworodki zmagające się z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Ich delikatną i niezwykle wrażliwą skórę może podrażnić nie tylko długotrwały kontakt z kałem czy moczem, ale też nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji czy materiał, z którego wykonane są pieluszki.

Pieluszkowe zapalenie i odparzenia u niemowląt - objawy

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry to nie do końca to samo, choć trzeba przyznać, że obie te przypadłości bardzo często idą ze sobą w parze. Na początku zawsze pojawia się odparzenie, czyli niewielkie zaczerwienienie skóry w okolicy odbytu lub cewki moczowej. Nie jest to jeszcze rumień pieluszkowy, lecz pierwszy sygnał, że dolegliwość ta może się pojawić. Jeśli na skórze naszego malucha pojawią się zaczerwienione i bolesne zmiany, które będą obejmować tylne części ciała stykające się z pieluszką (pośladki, krocze, a nawet dolną część brzucha) to znak, że mamy do czynienia właśnie z pieluszkowym zapaleniem skóry. Musimy wtedy rozpocząć właściwe leczenie, by ograniczyć ryzyko pojawienia się kolejnego etapu tej przypadłości - to znaczy krost, owrzodzeń, sączenia i bolesnych pęcherzyków. Pamiętajmy, że uszkodzona skóra dziecka jest w znacznie większym stopniu narażona na zakażenia bakteryjne, które w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry może zakończyć się nawet nadkażeniem drożdżakowym (wypukłe guzki z czerwonymi plamami wokół).

Pieluszkowe zapalenie i odparzenia u dzieci - jak leczyć?

Przy łagodnej formie pieluszkowego zapalenia skóry zaleca się przede wszystkim zachowanie prawidłowej higieny ciała - dokładne przemywanie zaognionych miejsc przy pomocy przegotowanej wody oraz łagodnego środka myjącego, np. oliwki myjącej Lipikar La Roche-Posay. Po dokładnym osuszeniu skóry dziecka powinien się znaleźć na niej kosmetyk zawierający tlenek cynku, który posiada właściwości antybakteryjne. W tym przypadku nie zapominajmy też o częstym wietrzeniu pupy dziecka, pozwalając mu poleżeć kilka minut na materacu bez pieluszki.

Przy ostrzejszych zmianach na skórze należy zastosować kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu, który wykazuje działanie odkażające. Jeśli jednak stosowane przez nas metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy wybrać się z dzieckiem do lekarza. Specjalista prawdopodobnie przepisze odpowiednią maść z antybiotykiem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły