Skoncentruj się na...

Pierwsza kąpiel noworodka – jak się przygotować?

Img_Pierwsza kąpiel noworodka – jak się przygotować?

Pierwsza kąpiel noworodka nierzadko jest dużym przeżyciem dla świeżo upieczonych rodziców. Towarzyszy temu odrobina niepewności, ale wystarczy nieco wprawy, by już w pierwszych tygodniach ta czynność stała się rutyną. Istnieje też wiele prostych sposobów, by maksymalnie ułatwić sobie to zadanie i uprzyjemnić dziecku sam proces kąpieli. Choć to nie zawsze jest konieczne, ponieważ niemowlęta z reguły dobrze reagują na kontakt z wodą i zwyczajnie go lubią. Oczywiście mycie niemowlaka na początku może się wydawać dużym wyzwaniem logistycznym, lecz wystarczy poświęcić chwilę na dobre zaplanowanie tego przedsięwzięcia, by wszystko poszło gładko i bezproblemowo.

Jak kąpać niemowlę?

Na początek warto wziąć głęboki oddech i pamiętać, że to nie jest nic trudnego. Najlepiej zacząć od tego, by przygotować wszystkie niezbędne akcesoria tak, żeby znajdowały się w zasięgu ręki. Kiedy nasza pociecha będzie już mokra w wanience, trudno będzie dopiero zabrać się za szukanie ręcznika, kosmetyków czy kaftanika. Pierwsza kąpiel niemowlaka to także stres związany z temperaturą wody czy nawet samą wanienką. Wystarczy ustawić ją tak, by była stabilna, temperatura wody powinna zaś oscylować w granicach 37 stopni. Warto na tę okazję zaopatrzyć się w specjalny termometr. Sama czynność mycia nie powinna trwać zbyt długo – kilkanaście minut w zupełności wystarczy. W przeciwnym razie woda zbytnio ostygnie. Dziecko myjemy kosmetykami przeznaczonymi do używania od pierwszych dni życia i pamiętamy, żeby omijać okolice pępka i nie naruszać go, dopóki sam nie odpadnie. Bywa, że pojawiają się wątpliwości, jak często kąpać niemowlę. Zdania są podzielone. Jedni uważają, że skoro dorosły myje się codziennie, to i dziecko powinno. Pediatrzy jednak zalecają ostrożniejsze podejście i kąpiele co dwa, a nawet trzy dni. Maluch nie pobrudzi się ani nie spoci, natomiast częste kąpiele mogą nie być korzystne dla jego wrażliwej skóry. Podejrzewa się, że jedną z przyczyn pojawiania się ciemieniuchy są właśnie zbyt częste kąpiele.

W czym kąpać noworodka?

Ważne, by kosmetyki, jakie znajdą się w wyprawce dziecka, były odpowiednie do stosowania od pierwszych dni życia malucha. To istotne, bo skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i przesuszanie. Dlatego też pierwsza kąpiel noworodka to okazja, by wykorzystać kosmetyki z grupy emolientów. Dobrym przykładem jest gama Lipikar od La Roche-Posay, której skład bazuje na lipidach ochraniających i nawilżających skórę. Jednocześnie nie wywołując podrażnień czy reakcji alergicznych. Fakt, że są to kosmetyki o tak łagodnym działaniu, czyni z nich odpowiedni wybór także dla najmłodszych. Kąpiel niemowlaka może się odbyć z użyciem np. łagodnego olejku myjącego. Jest to kosmetyk, który pozwala jednocześnie oczyścić skórę, ale i ją nawilżyć, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych kosmetyków nawilżających po kąpieli.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły