Skoncentruj się na...

Przewlekłe podrażnienia skóry: słabość ustrojowa

Img_Przewlekłe podrażnienia skóry: słabość ustrojowa

Pierzchnięcie, suche plamy, łuszczenie się i ściągnięcie: gdy skóra jest wrażliwa, podrażnienia skóry mogą stać się stałym problemem. Osoby cierpiące na przewlekłe zmiany skórne mogą mieć kompleksy związane ze swoim wyglądem i odczuwać dyskomfort. Leczenia wymaga specyficznej pielęgnacji.

Objawy

Pierzchnięcie, podrażnienie, suche łuski: kiedy te problemy nie ustępują

Przewlekłe podrażnienia skóry dotykają około 20% ludności. Zmiany, jakie możemy zaobserwować, to:
                    
Pierzchnięcie. Obszary dotknięte tym schorzeniem znajdują się zwykle w miejscach narażonych na zimno jak usta i dłonie lub rejonach, gdzie skóra podlega tarciu. 
                   
Suche łuski. Przyjmują one postać suchych, szorstkich miejsc na skórze, zlokalizowanych na policzkach, wokół ust i na ramionach, zwłaszcza u dzieci. 

Zajady. Zmiany, które pojawiają się w kącikach ust.

Przyczyny

Przyczyny problemu: ustrojowa kruchość skóry

Gdy podrażnienia skóry to nawracający problem, może to być związane ze słabością ustrojową. Skóra jest wtedy z natury bardziej podatna na zagrożenia i nawracające otarcia. Na przykład wiatr i zimno mogą nasilić podrażnienie.

Zabiegi pielegnacyjne

Dobre, codzienne nawyki

Aby wspomagać leczenie, nic nie powinno być pozostawione przypadkowi. Zmiany można załagodzić i przyspieszyć ich gojenie, jeżeli będziemy wykonywać kilka codziennych czynności. Aby to zrobić:    

  • przede wszystkim oczyszczamy podrażnione lub uszkodzone obszary skóry za pomocą wody termalnej.                          
  • w razie potrzeby należy zastosować gazik.                    
  • 2 do 3 razy dziennie stosujemy zabiegi pielęgnacyjne, które mają na celu zwiększenie ochrony skóry i przyspieszenia jej odbudowy.                       
  • gdy rana się zagoi, należy pomyśleć o używaniu preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi, aby zmniejszyć ryzyko powstawania zmian pigmentacyjnych.            
  • stosujemy odpowiednie kosmetyki do makijażu, gdy podrażnienie zostanie wyleczone.  Jeśli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z dermatologiem.

Jeśli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z dermatologiem.                 

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły