Skoncentruj się na...

Zmarszczki: spowodowane starzeniem się skóry, pielęgnacja specjalnymi składnikami aktywnymi

Img_Zmarszczki: spowodowane starzeniem się skóry, pielęgnacja specjalnymi składnikami aktywnymi

Głównym problemem, który martwi kobiety, są zmarszczki będące jednym z objawów starzenia. Zrozumienie procesów łączących się z ich pojawieniem się pozwala na lepsze ukierunkowanie najbardziej odpowiednich kremów przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych.

Objawy

Zmarszczki: biologiczna oznaka starzenia się skóry

Z wiekiem skóra się zmienia, traci swój naturalny stopień nawilżenia a jej podstawowa substancja degeneruje się. Ze względu na brak nawilżenia i składników odżywczych, zmniejsza się produkcja kolagenu. Ta podtrzymująca skórę tkanka słabnie, powodując, że skóra traci swój koloryt i jędrność. Przyczepność między skórą właściwą i naskórkiem staje się słabsza. Na powierzchni skóry tworzą się załamania czyli zmarszczkiZmarszczki są jedną z pierwszych, widocznych oznak starzenia się skóry i zwykle pojawiają się na twarzy. Istnieją dwie kategorie tych zmian:
 

  • Linie mimiczne znajdujące się na czole i między brwiami, na fałdach nosowo-wargowych i w kącikach ust.
  • Osłabienie fałdów skórnych związane ze zwiotczeniem skóry, utrata napięcia i jędrności. Są one odpowiedzialne za zmianę kształtu twarzy, tworzenie worków pod oczami, opadające policzki i podwójny podbródek.

Przyczyny

Mechanizmy, które wytwarzają zmarszczki

Zmarszczki generowane są przez trzy mechanizmy:
 

  • Działanie mięśni: Skóra stale pracuje na skutek poruszania się znajdujących się pod nią mięśni. Te mikro-skurcze sprzyjają tworzeniu się linii, między którymi skóra staje się napięta, rozciąga się i wreszcie zagniata.
  • Zmiana składników skóry: wewnętrzne starzenie się skóry oraz fotostarzenie prowadzi do spłaszczenia połączenia skóry właściwej i naskórka.
  • Pogłębienie nierówności w skórze: wraz z wiekiem, linie które naprężają skórę rozszerzają się i powoli pogłębiają. Zjawisko to przyspiesza po sześćdziesiątym roku życia.

Zabiegi pielegnacyjne

Specjalne składniki aktywne stosowane w leczeniu zmarszczek

Wprawdzie nie można całkowicie zlikwidować zmarszczek, możemy jednak stosować kosmetyki, aby wytłumić niektóre mechanizmy i zapobiegać innym. Główne składniki aktywne stosowane w preparatach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych to przeciwutleniacze, składniki prokolagenowe (witamina C itp.), składniki nawilżające wiążące wodę (kwas hialuronowy itp.) oraz środki depigmentacyjne.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły