Skoncentruj się na...

Rozszerzone pory? Sprawdź jak sobie z nimi radzić!

Img_Rozszerzone pory? Sprawdź jak sobie z nimi radzić!

Rozszerzone ujścia gruczołów łojowych to problem przede wszystkim skóry tłustej. W przypadku tego defektu skóra wygląda jak powierzchnia truskawki. Nie dość jednak, że są nieestetyczne, sprawiają sporo problemów. Jak skutecznie sobie radzić z widocznymi porami i sprawić, by skóra stała się gładka?

Funkcja porów

Pory to małe otworki znajdujące się na powierzchni skóry, które odgrywają kluczową rolę w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Ich zasadnicza funkcja polega na odprowadzaniu łoju i potu na powierzchnię skóry, dlatego biorą udział we właściwym natłuszczaniu naskórka i tworzeniu warstwy ochronnej przed bakteriami i wirusami. Pory uczestniczą także w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych związków i odpowiadają za regulację temperatury ciała. Używanie zbyt agresywnych środków pielęgnacyjnych negatywnie wpływa na działanie porów.

Rozszerzone pory na twarzy

Wielkość porów skóry zależy od wielu czynników, przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych oraz typu skóry. Ogromny wpływ ma też sposób pielęgnacji. Powiększone pory, szczególnie widoczne na nosie i policzkach, powstają w wyniku nadaktywności gruczołów łojowych, dlatego problem najczęściej dotyczy skóry tłustej i mieszanej (strefa T). Gromadzący się w nich nadmiar sebum, zanieczyszczenia oraz  zalegający, zrogowaciały naskórek sprawiają, że pory wydają się większe. Ponadto stanowi to też doskonałą pożywkę dla bakterii, prowadząc do powstawania zaskórników i stanów zapalnych, a w konsekwencji nawet trądziku. Z wiekiem pory stają się też coraz bardziej widoczne, na co mają wpływ przede wszystkim warunki zewnętrzne i czynniki hormonalne.

Czego unikać?

Skóra tłusta ze skłonnością do wrażliwości szczególnie nie lubi wysokiej temperatury. Ciepła woda rozszerza pory i pozbawia skórę naturalnych substancji natłuszczających, czyli warstwy ochronnej. W rezultacie powoduje przesuszenie, co skutkuje zwiększeniem aktywności gruczołów łojowych. To samo dotyczy solarium i ekspozycji na słońce. Pod wpływem wysokiej temperatury osłabiają się także naczynka krwionośne, co może dodatkowo skutkować pojawianiem się pajączków na twarzy. Wrogiem skóry tłustej są też kosmetyki na bazie alkoholu, używki i nadmierna ilość makijażu.

Effaclar La Roche Posay

Seria Effaclar marki La Roche-Posay została stworzona z myślą o pielęgnacji tłustej i wrażliwej. W jej skład wchodzi kilka produktów, bazujących na unikalnych formułach: Mikrozłuszczający tonik zwężający pory Effaclar, Oczyszczający żel do skóry tłustej Effaclar, Oczyszczający płyn micelarny do skóry tłustej i wrażliwej Effaclar, Tonujący krem zwalczający niedoskonałości, zatkane pory i przebarwienia potrądzikowe Effaclar DUO(+) UNIFIANT, Punktowy preparat na zapalne zmiany trądzikowe Effaclar A.I., Krem zwalczający niedoskonałości skóry Effaclar DUO[+], Odnawiający krem do skóry tłustej Effaclar K(+), Odnawiający krem dla skóry tłustej przeciw nawrotom niedoskonałości Effaclar K oraz Krem nawilżający przeciw błyszczeniu skóry Effaclar MAT.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły