3 pytania do eksperta

Codzienne nawilżenie skóry jest niezbędne, aby spowolnić proces starzenia się skóry.

Img_Codzienne nawilżenie skóry jest niezbędne, aby spowolnić proces starzenia się skóry.

Starzenie się skóry jest naturalnym zjawiskiem prowadzącym do utraty przez nią elastyczności, powstawania zmarszczek i plam barwnikowych, szczególnie w odkrytych obszarach skóry. Obecnie możemy spowolnić te zmiany. Punkt widzenia dermatologa.

W jaki sposób przebiega proces starzenia się skóry?

Skóra starzeje się, gdy jest narażona na promieniowanie UV.

Promienie uwalniają swoją energię w skórze, powodując powstawanie bardzo szkodliwych wolnych rodników. Proces utleniania zmienia komórki i włókna skóry. Dym z papierosów, alkohol i zanieczyszczenia to także czynniki pogarszające ten stan. Z wiekiem włókna kolagenowe ulegają glikacji (działanie cukrów na białka), co powoduje ich usztywnienie. U kobiet okres menopauzy również przyspiesza proces starzenia się skóry.

Co można doradzić pacjentom?

Zapobieganie tym procesom jest ważne: Radzę im, aby umiarkowane korzystali ze słońca.

Zalecam stosowanie kremu z filtrem o szerokim spektrum ochrony na twarzy, który zabezpieczy skórę przed promieniowaniem UVA. Mówię również o korzyściach płynących z rzucenia palenia. Zachęcam do wprowadzenia zdrowej diety, bogatej w owoce i warzywa, aby wspomóc walkę z wolnymi rodnikami. Te rady są jeszcze bardziej skuteczne, jeśli stosujemy się do nich jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia się.

Jakie kosmetyki można im polecić?

Codziennie nawilżanie skóry ma zasadnicze znaczenie.

W zależności od typu skóry i wieku, polecam kremy zawierające przeciwutleniajace składniki aktywne, które zwalczają wolne rodniki. Zawierają one kwasy owocowe, witaminę C i retinol. Istnieją również kremy, które zwalczają glikację, aby opóźnić procesy starzenia. Kobietom, które często przebywają na zewnątrz, polecam stosowanie kremów na dzień z ochroną przeciwsłoneczną począwszy już od wiosny.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły