Skoncentruj się na...

Świerzbiączka letnia − niezwykle często spotykana alergia słoneczna

Img_Świerzbiączka letnia − niezwykle często spotykana alergia słoneczna

Świerzbiączka letnia – często nazywana alergią na słońce – jest najbardziej rozpowszechnioną formą fotodermatozy wywołanej przez promienie słoneczne. Powoduje wysyp małych, czerwonych, swędzących plamek. Jedynym sposobem rozwiązania problemu jest zapobieganie.

Contexto

Objawy świerzbiączki: małe, czerwone wypryski, którym towarzyszy świąd.

Bardzo częsta, łagodna świerzbiączka letnia dotyka szczególnie kobiet w wieku pomiędzy 15. a 35. rokiem życia. Jest tyleż nieprzyjemna, co mało estetyczna. Przybiera formę małych, czerwonych wyprysków z towarzyszącym im świądem. Raczej oszczędza twarz, ale pojawia się na dekolcie, ramionach, rękach i nogach, a nawet na podbiciu stopy.

Przyczyny

Główna przyczyna? Promieniowanie UVA.

Świerzbiączka letnia wywoływana jest przez promienie ultrafioletowe, a zwłaszcza promienie UVA, i zwykle pojawia w ciągu 12 godzin po ekspozycji na działanie słońca. Nawroty są często nieuniknione. Świerzbiączka letnia może przybrać ostrzejszą formę: więcej wyprysków, bardziej swędzących i więcej dotkniętych tym problemem obszarów skóry.

Zabiegi pielegnacyjne

Zapobieganie

Głównym sposobem leczenia jest nadal zapobieganie. Idealnym rozwiązaniem byłoby, aby unikać ekspozycji na słońce lub nosić odzież ochronną. Jeśli skóra narażona jest na działanie słońca:

  • należy unikać opalania się między 12.00 a 16.00,
  • zaleca się stopniowe zwiększanie ekspozycji na słońce (20 do 30 minut dziennie),
  • należy stosować kremy zabezpieczające z wysokim współczynnikiem i szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej (anty-UVB i anty-UVA),
  • regularnie nakładać krem co dwie godziny.

Wszystkie te środki ostrożności należy stosować bez względu na porę dnia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły