Rodziny Lipikar

Podaruj lepsze życie
dzieciom ze skórą atopową

Szkoły atopii

Szkoły atopii funkcjonują w szpitalach i mają służyć dorosłym i dzieciom z atopowym zapaleniem skóry w celu prowadzenia edukacji terapeutycznej. Są  one nadzorowane przez pracowników służby zdrowia - pielęgniarki, pielęgniarki pediatryczne, lekarzy i psychologów - którzy pomagają pacjentom mniej martwić się chorobą, lepiej ją rozumieć i radzić z nią sobie każdego dnia.

Uświadamia to pacjentowi, jakimi zasobami sam dysponuje, aby poprawić swoje codzienne życie i pomaga mu nabrać zaufania do leczenia i pielęgnacji, które chory czasami trochę odpuszcza. Pacjent może opowiedzieć o swoim dyskomforcie spowodowanym reakcją innych na ich chorobę, uczy się uśmierzać ból i swędzenie, rozumie również swoją chorobę i na czym polega jej leczenie.
Poprzez oswajanie choroby pacjent uczy się lepiej z nią żyć.

Szkoły atopii są przede wszystkim miejscem spotkań z innymi pacjentami o podobnych problemach. Chorzy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i cierpieniami, czując wsparcie i mogąc porozmawiać z personelem medycznym. To miejsce, w którym można nauczyć się wyjść z izolacji i przezwyciężyć poczucie wykluczenia.

80 Szkoły atopii na świecie