Skoncentruj się na...

Szorstka skóra na twarzy - sposoby pielęgnacji i nawilżenia skóry

Img_Szorstka skóra na twarzy - sposoby pielęgnacji i nawilżenia skóry

Szorstka skóra na twarzy jest jednym z objawów przesuszenia i niewłaściwej pielęgnacji. Dowiedz się, jak zadbać o skórę i jak ją nawilżyć, aby szorstkość, świąd, zaczerwienienia i suchość zniknęły bezpowrotnie!

Szorstka skóra twarzy - zmiana skórna, świadcząca o innym problemie skóry

Szorstkość skóry jest problemem samym w sobie, jednak zazwyczaj defekt ten wskazuje na nieco inny problem lub schorzenie. Możliwe jest, że szorstka skóra nie świadczy o żadnej innej dolegliwości, ale w większości przypadków objaw ten wskazuje na brak dostatecznego nawilżenia skóry, a co za tym idzie jej suchość. W innych przypadkach nieco rzadziej występujących, szorstkość wskazuje na łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry (AZS), jednak zazwyczaj jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji twarzy, pod kątem jej niedostatecznego nawilżenia.

Objawy, występujące równorzędnie z szorstkością skóry twarzy

Szorstkość skóry rzadko kiedy występuje jako samoistny i jedyny objaw czy też symptom zaniedbania skóry twarzy. Bardzo często, wraz z nią pojawia się świąd, zaczerwienienie, przesuszenie, a nawet złuszczanie naskórka. Im bardziej objawy te są intensywniejsze i uporczywe, tym problem z suchością jest większy. W momencie, gdy twoja skóra staje się szorstka, należy od razu interweniować, ponieważ zaniechanie tej dokuczliwości może nie tylko ją pogłębić, lecz także dać początek innym, a przede wszystkim nasilić suchość skóry.

Pielęgnacja i nawilżanie suchej skóry twarzy

Skuteczna pielęgnacja twarzy pod kątem eliminacji szorstkości i innych uporczywych objawów powinna bazować na działaniach nawilżających. Kolejnym wyznacznikiem prawidłowej troski jest jej kompleksowość. Otóż skupiając się wyłącznie na nawilżaniu nie zadbasz o szorstką skórę twarzy tak, jak należy. Poniżej znajdują się wyznaczniki, którymi należy podążać w celu regeneracji suchej skóry twarzy.

1. Niezbędnym wyznacznikiem prawidłowej pielęgnacji twarzy jest świadomość przyczyn, które wywołały jej szorstkość lub inne nieprzyjemne objawy (zaczerwienienie, przesuszenie, świąd). Wówczas w skuteczny sposób można wyeliminować czynniki, mające wpływ na ich pojawienie się i zapobiec ich rozwojowi.
2. Nawiązując do powyższego działania, w codziennej pielęgnacji ogranicz korzystanie z twardej wody. To trudne i wydaje się wręcz niewykonalne, jednak na rynku kosmetycznym jest wiele produktów (szczególnie do oczyszczania twarzy), które nie wymagają zastosowania wody.
3. Bardzo pomocne w trosce o zdrowie skóry, zwłaszcza suchej i szorstkiej jest wykluczenie produktów, które w swoim składzie zawierają alkohol. Niestety składnik ten wykazuje niekorzystny wpływ na skórę. Wysusza ją i może osłabiać barierę ochronną w postaci warstwy hydrolipidowej. Kosmetyki z alkoholem sprawdzają się (i to też w odpowiednich ilościach) wyłącznie u osób z tłustą lub mieszaną skórą, natomiast u tych z suchą - powinny być wykluczone.
4. Pielęgnacja twarzy mająca na celu eliminację szorstkości powinna opierać się na kosmetykach do skóry suchej, zwłaszcza na dobrym kremie nawilżającym. Warto zainwestować w krem wysokiej jakości, który nie tylko nawodni skórę, a dodatkowo skutecznie zapobiegnie mimowolnej utracie wody. W tym celu możesz wypróbować krem intensywnie nawilżający o długotrwałym działaniu Hydraphase Intense Riche La Roche-Posay. Produkt ten dogłębnie nawilża nawet bardzo suchą skórę i skutecznie eliminuje szorstkość, swędzenie skóry, zaczerwienienie czy przesuszenie. Twarz jest nawilżona, miękka i gładka.

Pamiętaj, że połączenie tych zasad pielęgnacji twarzy daje największą skuteczność i bezpowrotnie może wyeliminować problem szorstkości skóry. Co istotne w przypadku atopowego zapalenia skóry lub łuszczycy, warto zasięgnąć porady lekarza, najlepiej dermatologa, ponieważ wówczas tok leczenia i pielęgnacja skóry twarzy musi przebiegać nieco inaczej. Mianowicie bazować na specjalistycznych produktach i preparatach.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły