#MowimyNieTradzikowi

Odpowiedz na pytania i wygraj Effaclar Duo (+).

Uzyskaj porady od ekspertów

Trądzik w wielkim mieście: słońce, stres i zanieczyszczenia to nowi wrogowie pięknej skóry

v_article-acne_city.jpg

Zabiegani, niedospani i wielozadaniowi mieszkańcy miast przyzwyczaili się już, że widzą w lustrze zmęczoną twarz i matową cerę. Ale czy wiedzieliście, że środowisko miejskie może również zaostrzyć trądzik? Oto historia o tym, jak słońce, smog i stres tworzą "szajkę”, która negatywnie wpływa na cerę oraz  wskazówki, jak z nią walczyć i powstrzymać miejski trądzik!

Cząsteczki miejskich zanieczyszczeń mogą wnikać w skórę

Jednym z największych obciążeń dla skóry mieszkańców miast są zanieczyszczenia. Mikroskopijne cząsteczki pyłu PM 2,5 mogą przedostać się przez barierę ochronną skóry i wywołać chaos. Doprowadzają do reakcji alergicznej, która zaczyna się od utleniania sebum na powierzchni skóry, a następnie wywołuje łojotok i nadmierną keratynizację – zwiększenie ilości martwych komórek na powierzchni skóry.


Co to oznacza? Wągry wyglądają gorzej i mogą pojawić się nowe wypryski.


Wszyscy mówią o niebezpieczeństwach związanych z zanieczyszczeniami, ale jaką codzienną pielęgnację można zastosować, aby pomóc skórze się obronić? Podstawą efektywnej pielęgnacji jest stosowanie kosmetyków, które wytworzą na skórze barierę ochronną, która powstrzyma cząsteczki zanieczyszczeń przed przyleganiem do skóry i robieniem szkód.

Wbrew obiegowym opiniom – ekspozycja słoneczna może zaostrzyć trądzik!

Promieniowanie UV jest kolejnym wrogiem pięknej skóry (tak, nawet słoneczny dzień może mieć złe strony!) Jeden z uporczywych mitów o wypryskach głosi, że słońce jest wybawieniem dla skóry trądzikowej. To nieprawda! Na bardzo krótką metę, opalenizna może ujednolicić koloryt cery, ale po wakacjach wysuszona słońcem skóra zaczyna cierpieć na łojotok. Łój w połączeniu ze zgrubieniem górnej warstwy skóry zatyka pory i uniemożliwia prawidłowy odpływ sebum.


Co to oznacza? Słońce zmienia sposób funkcjonowania skóry i czyni ją bardziej podatną na trądzik.


Skóra potrzebuje specjalistycznej ochrony przed promieniami UV. Pierwszy krok to ochrona UV o szerokim spektrum, obejmującym zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB, najlepiej o płynnej, nietłustej i niezatykającej porów konsystencji.

Stres zaostrza problemy skóry trądzikowej

Długie godziny pracy, egzaminy, terminy, mordercza konkurencja… Zauważyliście, jak w trudnych sytuacjach pogarsza się stan skóry? Nie jesteście wyjątkiem: badania naukowe potwierdziły związek pomiędzy wysokim poziomem stresu a nasileniem trądziku. Lekarzom nie udało się jeszcze dokładnie zbadać sytuacji, ale podejrzewają, że problem powodują hormony stresu, które pobudzają gruczoły łojowe do wytwarzania większej ilości łoju, przez co na skórze pojawiają się kolejne wypryski.


Co to oznacza? To nie złudzenie: stres naprawdę nasila trądzik. Każda osoba cierpiąca na stres w wielkim mieście musi znaleźć własny sposób na zachowanie równowagi: wypady z przyjaciółmi, wizyty na siłowni lub po prostu oderwanie się od ekranu komputera. Pamiętajcie, aby zarezerwować trochę czasu tylko dla siebie… Wasza skóra będzie Wam za to wdzięczna!

(1) Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-9. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, Chen M, Goh CL, Huak Y, Seng LF.