Skoncentruj się na...

Uporczywe swędzenie i pieczenie skóry u dziecka, jakie mogą być przyczyny?

Img_Uporczywe swędzenie i pieczenie skóry u dziecka, jakie mogą być przyczyny?

Skóra dziecka zazwyczaj jest gładka i świeża. Czasami zdarza się (szczególnie w okresie zimowym), że i ona ma swoje kaprysy. Swędzenie lub pieczenie to nieprzyjemne dolegliwości, na które często skarżą się nasze pociechy. Skąd się biorą te problemy?

Dolegliwości skórne - powinny niepokoić?

Wiele mam jest zaniepokojonych objawami, które pojawiają się u maluchów. Fakt – wskazana jest konsultacja lekarska. Problemem może być atopowe zapalenie skóry; często nasilane przez sierść zwierząt, roztocza kurzu czy inne drażniące środki. Występuje wtedy tak zwany defekt bariery naskórkowej, co przyczynia się do stałego podrażnienia skóry. W przypadku podejrzeń tego schorzenia, należy bezwzględnie zrobić odpowiednie badania. Na szczęście, większość dolegliwości skórnych okazuje się być spowodowane jedynie silnym przesuszeniem skóry. Dla wielu rodziców to zaskoczenie – jak to, skóra małego dziecka może być sucha? Może. Oznacza to, że potrzebuje specjalnej pielęgnacji, a sama swędząca skóra to jedynie objaw, który mozna załagodzić.

Jak opiekować się delikatną skórą dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w formie emolientów; nawilżają i natłuszczają przesuszoną skórę, chroniąc przed utratą wody z naskórka. Potrafią skutecznie zlikwidować uczucie świądu. Czasami rodzice wspomagają się domowymi metodami – kąpielami dziecka w wodzie z dodatkiem krochmalu czy mąki ziemniaczanej, a także stosowaniem olejku z wiesiołka. Należy pamiętać, aby do pielęgnacji skóry dziecka nie używać środków i mydeł dla dorosłych. Nawet niektóre mydła przeznaczone dla dzieci potrafią zmyć naturalną warstwę ochronną; o ile w przypadku zdrowego malucha nie wywoła to żadnych dolegliwości, o tyle w przypadku dziecka z problemami skórnymi może doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień.

Lepiej chłodno niż gorąco

Warto także pamiętać o temperaturze: im chłodniejsze powietrze, tym skóra mniej swędzi. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać dziewiętnastu stopni; nie opatulaj także dziecka w dużą ilość ciepłych okryć i kołderek. Powinny wystarczyć koszulka i kocyk z naturalnych materiałów. Również przechowywanie kremów i maści do pielęgnacji w lodówce jest dobrym rozwiązaniem – nałożenie zimnego środka na skórę przyniesie dziecku chociaż chwilową ulgę. Aby uniknąć drapania podrażnionej skóry przez dziecko, załóż swojemu maluchowi na noc bawełniane rękawiczki.

Jaki produkt pomoże przesuszonej skórze dziecka?

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być Lipikar Syndet AP+ Krem myjący uzupełniający poziom lipidów. Skutecznie przeciwdziała on podrażnieniom, pieczeniu czy swędzeniu naskórka. W składzie znajdziemy między innymi masło shea, niacynamid, a także aqua posae filiformis – nowy składnik aktywny, który eliminuje czynniki nasilające atopowe zapalenie skóry. Lipikar Syndet AP+ jest przeznaczony dla delikatnej, wrażliwej i wymagającej skóry z problemami. Bez obaw można go stosować przy pielęgnacji niemowląt: świetnie nadaje się na przykład do przemywania nim ciemieniuchy. Lipikar Syndet AP+  nie posiada w składzie mydła ani parabenów; jest hipoalergiczny i mogą go używać osoby nawet z najbardziej problematyczną i wrażliwą skórą. Nie tylko przynosi natychmiastowe ukojenie, ale również wzmacnia ochronną barierę skórną. Wydajność to kolejna zaleta Lipikar Syndet AP+; wystarczy niewielka ilość rozprowadzona z wodą po ciele, aby złagodzić uczucie świądu i pieczenia, a równocześnie skutecznie oczyścić skórę. Wystarczy delikatnie rozmasować go po skórze, a później zmyć wodą. Lipikar Syndet AP+ jest łagodny i nie szczypie w oczy. Dzięki szybkiemu działaniu, potrafi przynieść wyraźne ukojenie i poprawić samopoczucie naszego malucha.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły