Rodziny Lipikar

Podaruj lepsze życie
dzieciom ze skórą atopową

Wpływ na rodzinę i życie towarzyskie

Chociaż nie jest to poważna choroba, atopowe zapalenie skóry silnie wpływa na codzienne życie chorego.
Rodzice są pełni niepokoju, a dzieci są tymi dolegliwościami zmęczone: atopowe zapalenie skóry może zakłócić codzienne życie całej rodziny ze względu na ograniczenia, jakie nakłada ono na chorego, a także ilość uwagi i zakres opieki, jakiej wymaga pacjent z powodu nieustannego drapania się, co nasila objawy zapalenia i odpowiada za jeszcze trudniejsze do przetrwania noce.
To ciężki codzienny problem dla rodziców, a czasem także dla rodzeństwa małego pacjenta, które może czuć się zaniedbane, a nawet zranione, kiedy rodzina zarzuca pewne rodzaje aktywności, mogące negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka z atopią: chodzi tu na przykład o sporty uprawiane na powietrzu (pocenie się i narażenie na pyłki powoduje nowy stan zapalny w obrębie zmian na skórze), czy wycieczki na basen lub na plażę (uczucie pieczenia wywołane kontaktem skóry z chlorem lub solą).

Równowaga rodziny zależy od autonomii dziecka
Dzięki leczeniu dermatologicznemu i wsparciu możemy lepiej zrozumieć tę chorobę; dowiadujemy się także, jak ograniczyć jej wpływ na dziecko: nie skupiając całej uwagi na nim, kosztem jego braci i sióstr, na przykład, ale zachęcając go do samodzielnego nakładania maści... Wszystko to w atmosferze spokoju i zaufania.

Dziecko w wieku 4-5 lat może już nauczyć się samodzielnie oceniać swoje wypryski i rozumieć czym jest egzema oraz że będzie lepiej, jeśli skórę będzie się odpowiednio pielęgnować. T dzięki takiej autonomii dziecko może znaleźć drogę do poprawy swojego codziennego życia i unikać poczucia marginalizacji w rodzinie i w życiu towarzyskim.

Kiedy atopowe zapalenie skóry utrzymuje się w okresie dorosłości, może upośledzać życie chorego w społeczeństwie.
Ponieważ schorzenie to ma mniejszy lub większy wpływ na wygląd fizyczny, może ono również zakłócić życie w parze lub stwarzać dyskomfort w środowisku zawodowym pacjenta z atopią. Na przykład prosty uścisk dłoni może sprawić, że inni czują się nieswojo, a nawet spowodować odrzucenie przez innych.