Skoncentruj się na...

Wyprysk atopowy: gdy staje się chronicznym podrażnieniem skóry

Img_Wyprysk atopowy: gdy staje się chronicznym podrażnieniem skóry

Wyprysk atopowy, zwany też atopowym zapaleniem skóry, to przewlekłe schorzenie alergiczne, które przejawia się pojawieniem się czerwonych plam i swędzeniem skóry. Aby przezwyciężyć ten problem i złagodzić swędzenie, należy przywrócić funkcje ochronne skóry.

Objawy

Obszary skóry o "dziwnym" wyglądzie

Wyprysk atopowy to bardzo sucha skóra, głównie na twarzy, która jest ściągnięta i swędząca. Może się również łuszczyć i czasem występować w formie szorstkich czerwonych plam. Stałe podrażnienie, dyskomfort i uczucie posiadania "dziwnej" skóry sprawiają, że jest to trudne do zniesienia. Oczywiście, kiedy te symptomy objawiają się na twarzy samopoczucie chorego szczególnie się pogarsza.

Przyczyny

Przewlekłe schorzenie pod kontrolą

Przewlekłe, alergiczne atopowe zapalenie skóry występuje u osób z genetyczną predyspozycją do tej choroby. Kiedy skóra ma mało lipidów, jej bariera ochronna jest słabsza. Wynik: staje się podatna na podrażnienia i alergeny. Roztocza, pyłki, sierść zwierząt i zanieczyszczenia to czynniki zewnętrzne, które mogą wywołać objawy tej choroby.

Zabiegi pielegnacyjne

Priorytet: łagodzenie swędzenia

Chociaż drapanie się może tymczasowo załagodzić swędzenie jest szybkim sposobem na pogarszenie stanu zmiany skórnej. Aby przerwać to błędne koło atopowego zapalenia skóry ważne jest, by ograniczyć swędzenie. Należy podjąć pewne istotne kroki:

  • Myjemy twarz preparatem wzbogaconym w lipidy, który przeciwdziała podrażnieniom.

  • Codziennie stosujemy preparat zmiękczający do skóry ciała: pomoże to przywrócić warstwę hydrolipidową skóry, odnowić barierę ochronną skóry i ograniczyć wnikanie substancji drażniących.

  • Zabiegi spa mogą być również stosowane aby ukoić świąd, oczyszczać skórę i zapobiegać wtórnej infekcji.

    Nie wahaj się zasięgnąć porady dermatologa. Dermatolog jest od tego, aby Ci pomóc.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły