Skoncentruj się na...

Wyprysk łojotokowy - objawy, przyczyny, leczenie

Img_Wyprysk łojotokowy - objawy, przyczyny, leczenie

Wyprysk łojotokowy jest schorzeniem skóry związanym z zaburzeniem pracy hormonów, które objawia się rumieniem i wykwitami. Jak skutecznie sobie z nimi poradzić, nie podrażniając skóry?

Czym jest wyprysk łojotokowy na skórze?

Wyprysk łojotokowy na skórze to rumieniowo - wysiękowe zmiany, które pokrywają się żółtymi i brązowymi strupami. Zmieniona chorobowo skóra wykazuje tendencje do łuszczenia się. Stan zapalny najczęściej pojawia się na owłosionej skórze głowy oraz wszędzie tam, gdzie wydzielany jest łój - na czole, między fałdami nosowo-wargowymi i w okolicy brwi. Wypryski łojotokowe mogą znaleźć się także na tułowiu, w okolicy mostka, łopatek i w zgięciach stawów. Schorzenie występuje razem z uczuciem świądu, a niekiedy prowadzi do wyłysienia. Łojotokowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły i może nawracać, przy czym zaostrzenia tej dolegliwości najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym.

Łojotokowe zapalenie skóry to schorzenie dermatologiczne, które pojawia się zarówno u osób dorosłych, jak też u niemowląt. Wyprysk łojotokowy noworodków charakteryzuje się występowaniem zmian łojotokowych w postaci łuszczącej się skóry lub strupów. W przypadku nasilenia objawów łojotokowych zmian u niemowląt, łuszczące się fragmentów skóry przybierają barwę od żółtej do brunatnej, wyglądem imitując łuskę. Tego rodzaju wykwity skórne utrzymują się na skórze noworodków przez kilka miesięcy, po czym na ogół samoistnie ustępują. W przypadku osób dorosłych, jak i niemowląt wskazane jest podjęcie adekwatnych metod leczenia.

Przyczyny pojawienia się zmian łojotokowych skóry

Zmiany występujące na skórze noworodków związane są ze zmianami, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej matki. Ma to wpływ na pierwsze tygodnie życia dziecka, podczas których produkowane przez matkę androgeny oddziałują na pracę gruczołów łojowych dziecka. W przypadku osób dorosłych pojawienie się wyprysku łojotokowego na twarzy ma związek z nadprodukcją sebum, czyli z nadmiernym wydzielaniem łoju. Łój stanowi pożywkę dla drożdżaków, grzybów atakujących skórę i przewód pokarmowy. Najczęściej winowajcą łojotokowego zapalenia skóry jest grzyb Malassezia furfur. Wśród objawów zakażenia drożdżakami wymienia się strupy na skórze i świąd.

Jak leczyć zmiany łojotokowe skóry?

Leczenie zmian skórnych związanych z nadprodukcją łoju odbywa się miejscowo lub systemowo. W przypadku wyprysku u noworodków postępowanie jest analogiczne do metod stosowanych w leczeniu łojotokowych wykwitów skórnych u dorosłych. Zaleca się stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych (np. ketokonazolu). Zmiany łojotokowe na twarzy leczy się za pomocą specjalnych okładów na skórę, kremów, aerozoli, antybiotyki lub też preparaty o działaniu odkażającym. Środkiem, który pozwoli nam utrzymać skórę w czystości i jednocześnie zlikwiduje przyczynę pojawiających się zmian, jest oczyszczający żel do skóry tłustej Effaclar od La Roche-Posay. Preparat ten doskonale nadaje się do oczyszczania skóry wrażliwej i trądzikowej, gdyż nie zawiera działającego wysuszająco mydła, ani szkodliwych związków (parabenów, alkoholu). Dzięki zaawansowanej formule żelu do twarzy, skóra tłusta i trądzikowa staje się odświeżona i promienna. Obecna w składzie żelu pochodna cynku sprawia, że preparat ma zdolność regulowania sebum wydzielanego przez gruczoły, co z kolei redukuje przetłuszczanie się i nadmierny łojotok. W tej walce zwycięzca jest tylko jeden.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły