Skoncentruj się na...

Wysypka, zaczerwienienia, zmiany na skórze noworodka – czy to może być atopowe zapalenie skóry?

Img_Wysypka, zaczerwienienia, zmiany na skórze noworodka – czy to może być atopowe zapalenie skóry?

Wrażliwa skóra noworodka wymaga specjalnej pielęgnacji, która może być problematyczna dla wielu rodziców. Szczególnie, gdy na skórze maluszka pojawiają się niepokojące zmiany. Z czym możemy próbować poradzić sobie sami, a kiedy udać się do lekarza? Czy każde zaczerwienienie i szorstkość oznacza atopowe zapalenie skóry?

Zmiany na skórze noworodka – kiedy zacząć się martwić?

U małych dzieci skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, w związku z czym wiele czynników może wywołać jej podrażnienie. Poprzez zaczerwienienie, wysypkę czy inne zmiany może ujawnić się nie tylko choroba skóry, jak na przykład atopowe zapalenie skóry, ale także różnego rodzaju alergie. Ważne jest, aby stale obserwować skórę niemowlaka i starannie go oglądać, np. podczas przebierania czy kąpieli. Objawy na skórze nie zawsze powinny wywoływać w nas niepokój, zaczerwienienie może być wynikiem zwykłego otarcia czy nawet niewłaściwego zapięcia pampersa. Jakie zmiany mogą wskazywać na poważniejszy problem? Nie lekceważmy nigdy wysypki, spróbujmy też zaobserwować kiedy występuje. Może być ona reakcją alergiczną, na przykład na kosmetyk do kąpieli czy preparat do prania ubrań. Jeśli nie ustąpi samoistnie w przeciągu kilku dni lub powtórzy się, niezwłocznie udajmy się do lekarza. Nie lekceważmy też objawów niewidocznych gołym okiem. Sucha i swędząca skóra może powodować u noworodka rozdrażnienie i problemy ze snem, dlatego zachowajmy czujność jeśli dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle.

Czy to atopowe zapalenie skóry?

Ogólnie rzecz biorąc, atopię najłatwiej rozpoznać po występujących zmianach skórnych, a konkretnie po nadmiernie suchej skórze, która osłabia barierę naskórkową. Jeśli skóra naszego maluszka jest szorstka pomimo mycia delikatnym płynem, może to być pierwszy niepokojący objaw. U noworodków wyprysk atopowy pojawia się najczęściej na twarzy, dlatego należy pilnie obserwować tę okolicę. Jeśli u niemowlaka zauważymy czerwone wykwity, w obrębie których skóra jest sucha a nawet się sączy, niezwłocznie zabierzmy go do lekarza. W przypadku delikatnej skóry dziecka warto skonsultować się z dermatologiem, nie podejmujmy leczenia na własną rękę. Niewłaściwie dobrana pielęgnacja może nie tylko nie przynieść upragnionych rezultatów, ale nawet zaszkodzić. Dlatego, jeśli tylko coś budzi nasze wątpliwości, skorzystajmy z pomocy fachowca. Nie zapominajmy jednak o tym, że odpowiednio dobrane preparaty do pielęgnacji mogą nieco powstrzymać atopowe zapalenie skóry. Leczenie, według specjalistów, powinno obejmować stosowanie dermokosmetyków uzupełniających poziom lipidów w skórze. Może to skutecznie obniżyć ryzyko zachorowania na atopię.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie ulega wątpliwości, że pielęgnacja delikatnej skóry noworodka to spore wyzwanie. Jednakże, korzyści z prawidłowej pielęgnacji są ogromne. Przy pomocy odpowiednich zabiegów jesteśmy w stanie nie tylko utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry dziecka, ale nawet zapobiec poważnym schorzeniom, takim jak atopowe zapalenie skóry. Jak więc dbać o skórę noworodka, aby nie dopuścić do jej przesuszenia i podrażnienia? Należy zachować kilka reguł, oto najważniejsze z nich:
*wybierajmy dermokosmetyki o bezpiecznym składzie, przebadane dermatologicznie,
*zwróćmy uwagę na temperaturę wody - kąpanie dziecka w gorącej wodzie nie tylko wywoła jego płacz, ale też może doprowadzić do przesuszenia skóry,
*zachowajmy delikatność - zarówno podczas mycia, jak i później; nie wolno trzeć skóry dziecka ręcznikiem, należy ją jedynie delikatnie osuszać,
*nie zapominajmy o nawilżaniu - bezpośrednio po kąpieli nasmarujmy skórę niemowlaka preparatem, który uzupełnia poziom lipidów (np. Mleczko do ciała Lipikar firmy La Roche-Posay).

Zachowanie wymienionych wyżej zasad pomoże nam pielęgnować skórę noworodka we właściwy sposób. Atopowe zapalenie skóry u dzieci to poważny problem i warto wiedzieć, jak możemy mu zapobiec. Stosowanie odpowiednich dermokosmetyków pomoże niezależnie od tego, czy nasz niemowlak cierpi na jakąś chorobę skóry, czy po prostu jego wrażliwa skóra potrzebuje nawilżenia i ukojenia. Warto o tym pamiętać codziennie bo tylko regularne używanie preparatów pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt w postaci zdrowej skóry naszego maluszka, a jemu umożliwi spokojny sen, bez uczucia swędzenia i podrażnienia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty