3 pytania do eksperta

Ekspozycja na słońce pogarsza zaburzenia pigmentacji i faktycznie je tworzy.

Img_Ekspozycja na słońce pogarsza zaburzenia pigmentacji i faktycznie je tworzy.

Skóra może być centrum zaburzeń pigmentacji. Przybierają one formę plam pigmentacyjnych, często na obszarach ciała wystawionych na słońce lub odbarwień. W każdym przypadku wymagana jest właściwa ochrona przed słońcem, aby nie dopuścić do pogorszenia ich wyglądu. Punkt widzenia dermatologa.

Jakie zaburzenia pigmentacji zaobserwował Pan u swoich pacjentów?

Pacjenci często cierpią z powodu plam pigmentacyjnych, które są wynikiem ekspozycji na słońce.

Plamy na ramionach spowodowane są poparzeniami słonecznymi. W czasie ciąży lub podczas stosowania antykoncepcji na twarzy mogą pojawić się obszary pigmentacji. Nazywa się to melazma. U niektórych pacjentów skóra może opalić się nierównomiernie, tworząc jaśniejsze plamy, często na ramionach. Inni cierpią z powodu bielactwa czyli odbarwień, kiedy to na skórze pojawiają się bardzo białe plamy.

Jak tłumaczy Pan te problemy swoim pacjentom?

Mówię im, że słońce pogarsza te zaburzenia i w zasadzie także je tworzy.

Bielactwo jest chorobą genetyczną, ale bardzo się nasila przez działanie słońca. Melazma jest zmianą hormonalną, ale jest również wywoływana przez słońce. Wyjaśniam również, że zrogowaciałe plamy soczewicowate są sygnałem ostrzegawczym mówiącym o tym, że nasz "kapitał słoneczny" (maksymalny czas ekspozycji skóry na słońce) został wykorzystany. Dalsza ekspozycja sprawi, że zmiany będą bardziej widoczne.

Jakie kosmetyki przeciwsłoneczne można polecić?

Białe plamy powstające w wyniku bielactwa, których nie chroni już pigment, powinny być chronione przed oparzeniami słonecznymi.

Na odsłoniętych częściach skóry niezbędne jest zastosowanie preparatu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W przypadku melazmy zalecam codzienną ochronę przeciwsłoneczną począwszy od pierwszych słonecznych dni wiosną, aby zapobiec ciemnieniu plam. W przypadku zrogowaciałych plam soczewicowatych stosujemy wszystkie dostępne środki ochrony przed słońcem, w tym odzież, nakrycie głowy i krem ​​do opalania.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły