Oświeceni przez naukę

Zmiany skórne różnego rodzaju

Img_Zmiany skórne różnego rodzaju

Zabiegi dermatologiczne i czynniki zewnętrzne mogą doprowadzić do pojawienia się niewielkich lub poważnych uszkodzeń skóry. W zależności od ich wagi zmiany te mogą spowodować, że chory się ich wstydzi, czuje poddenerwowanie lub prawdziwy fizyczny dyskomfort.

Zmiany skórne: gdy bariera ochronna skóry jest osłabiona

Osłabiona skóra cierpi z powodu uszkodzonej bariery ochronnej. Zmiany te mogą mieć 3 źródła:

  • Skóra zostaje uszkodzona przez zewnętrzne czynniki drażniące jak zimno i suche powietrze lub przypadkowe urazy. Dzieje się tak zwykle w przypadku oparzeń, ranek, zadrapań i ugryzień owadów. Problem ten może dotyczyć całej populacji.
  • Skóra zostaje ustrojowo osłabiona. Jest tak w przypadku 20% osób. To osłabienie powoduje następnie pękanie skóry na rękach lub wargach, suche plamy, zajady lub zapalenie warg.
  • Wreszcie zmiany te mogą być wynikiem zabiegów dermatologicznych jak usuwanie brodawek, krioterapia, drobne operacje, leczenie laserem, peeling lub zabiegi kosmetyczne. Te zmiany stanowią około 15% przypadków zabiegów dermatologicznych.

Określenie stopnia nasilenia zmian

Zmiany skórne obejmują 2 różne rodzaje ran:

  • Rany naskórka: skóra właściwa nie została przecięta i rany nie krwawią.
  • Rany skóry właściwej: Skóra właściwa została uszkodzona i rana krwawi.

Rany mogą być:

  • nagłe i bolesne, otwierające się na powierzchni skóry z powodu: zimna, zranienia, oparzenia, zabiegu chirurgicznego lub nawet peelingu.
  • chroniczne, przebiegające z długotrwałym uszkodzeniem naskórka. Tak jest w przypadku owrzodzenia nóg, odleżyn i pierzchnięcia.

W zależności od ich wagi, zmiany te mogą mieć formę strupów, nadżerek, pęknięć w skórze, owrzodzenia lub nawet atrofii. Gdy bariera ochronna skóry ulega uszkodzeniu, skóra staje się bardziej wrażliwa na zewnętrzne zagrożenia. Może to następnie prowadzić do swędzenia, które może pogorszyć drapanie swędzących miejsc. Dlatego tak ważne jest, aby szybko pobudzić naskórek do regeneracji i zaleczenia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły