SŁOWNIK

Czy istnieje pojęcie z zakresu dermatologii lub kosmetyki, którego nie rozumiesz? Zobacz pełną definicję w słowniku La Roche-Posay.

open menu
Powrót do listy terminów «S »

Skórki (wokół paznokcia)

Skórka paznokcia jest jednym z elementów budowy paznokcia. Stanowi ją bardzo cienka warstwa skóry, która znajduje się wokół krawędzi powierzchni rogowej paznokcia. Głównym zadaniem skórek wokół paznokci jest ochrona płytki paznokcia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, głównie mechanicznymi uszkodzeniami. Pełni ona funkcję obronną paznokcia, jednak aby była ona niezakłócona, należy nieustannie dbać o skórki. Ich pielęgnacja jest konieczna głównie dlatego, że zdrowe i zadbane skórki są gwarancją równie zadbanych paznokci. Wyróżnia się kilka metod dbania o skórki wokół paznokci.

Nawilżanie skórek specjalnymi preparatami. Dzięki temu nie będą suche, a tym samym nie będą pękać i nieestetycznie odstawać.
Odsuwanie skórek. Ta metoda jest zalecana tym osobom, których skórki w znacznej części nachodzą na płytkę paznokcia i pokrywają ją. W tym celu należy stosować delikatne akcesoria, np. drewniane patyczki.
Wycinanie skórek. Metoda ta powinna być podjęta dopiero wówczas, gdy nawilżanie i odsuwanie skórek wokół paznokci nie będzie efektywne. Co istotne skórki należy wycinać dopiero wtedy, gdy są dobrze nawilżone i lekko odsunięte. Nigdy na sucho i gdy mocno przylegają do krawędzi paznokcia, ponieważ wtedy można go uszkodzić.