Blizny potrądzikowe. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

Article Read Duration 9 min. czas czytania

Trądzik to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Pojawia się już u noworodków zwykle bardzo szybko ustępując, a z większym nasileniem może powrócić w okresie dojrzewania. To właśnie dlatego tę dermatozę nazywa się trądzikiem młodzieńczym. Mimo to, może on wystąpić także u osób dorosłych, co niestety wiąże się z większymi trudnościami w leczeniu. Trądzik jest chorobą przewlekłą i zapalną, przez co jego leczenie w niektórych przypadkach może trwać latami. Choroba ta ma również skłonności do nawracania. Co więcej, może ona pozostawiać po sobie ślady, których usunięcie bywa trudne i czasochłonne. Pozostałościami po trądziku są blizny potrądzikowe, które w niektórych przypadkach mogą okazać się równie problematyczne co sam trądzik. Sprawdź, skąd biorą się przebarwienia po trądziku i w jaki sposób się ich pozbyć.

 

Trądzik – istotny problem niezależnie od wieku

Trądzik pospolity, który funkcjonuje także pod terminem trądzik młodzieńczy lub zwyczajny, to najczęściej występująca choroba skóry. Jej powszechność w dużej mierze wiąże się z tym, że na naszej skórze może pojawić się praktycznie w każdym wieku, czego przykładem jest chociażby samoistnie ustępujący trądzik niemowlęcy. Niemniej szczyt zachorowań na tę dermatozę przypada na okres dojrzewania, przy czym wtedy jego przebieg jest znacznie cięższy u chłopców. Mimo to, że w ogólnej świadomości jest on kojarzony jako choroba wieku młodzieńczego, na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań wśród osób dorosłych, które ukończyły 25. rok życia. Co więcej, jego objawy są znacznie bardziej nasilone w przypadku kobiet, a w jego leczeniu nierzadko muszą być wykorzystywane silne antybiotyki.

W przypadku trądziku wieku dorosłego wykwity umiejscowione są przede wszystkim w dolnej części twarzy i obejmują żuchwę, brodę i szyję, choć mogą wystąpić także na policzkach. Zmiany te są duże i bardzo bolesne (często powodują ból przy samym dotknięciu) i niestety mogą pozostawiać blizny, które są trudne do usunięcia.

 

Skąd bierze się trądzik?

Aby zrozumieć, w jaki sposób powstają blizny, przebarwienia i zaczerwienienia po trądziku, bardzo ważne jest, aby poznać, gdzie leży źródło samej choroby. Niestety w przypadku trądziku nie istnieje jedna przyczyna, jaka warunkowałaby jego obecność. Z pewnością znaczny wpływ mają tutaj geny, gdyż skłonności do trądziku są uwarunkowane genetycznie. Dlatego też, gdy z objawami tej choroby udajemy się do dermatologa, jednym z pierwszych pytań, jakie zada podczas wywiadu lekarskiego, będzie pytanie o występowanie tej dermatozy w rodzinie. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u dziecka jest szczególnie wysokie, jeśli w młodości na trądzik chorowali też rodzice.

Jednak uwarunkowania genetyczne nie są jedynymi przyczynami, które odpowiadają za obecność tej choroby. Jej pojawienie się wiąże się ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych, czego efektem jest nadmiar sebum na skórze, niewłaściwym rogowaceniem naskórka, które prowadzi do zatykania ujść gruczołów łojowych, a także nadmiernej ilości bakterii Propionibacterium acnes, które kolonizują mieszki włosowe i prowadzą do zainfekowania skóry, czego efektem są m.in. zmiany o charakterze zapalnym.

Nie należy zapominać również o tym, że nasz styl życia, a także nieodpowiednia dieta na trądzik i źle dobrana pielęgnacja cery trądzikowej przyczyniają się do tego, że na skórze pojawiają się niedoskonałości. Brak odpowiedniej ilości witamin, stres, obecne wokół nas zanieczyszczenia i źle dobrane kosmetyki sprawiają, że objawy trądziku mogą ulec nasileniu i okazać się o wiele trudniejsze do usunięcia.

 

Objawy trądziku

Objawy trądziku mogą różnić się przede wszystkim w zależności od tego, czy mamy do czynienia z trądzikiem młodzieńczym, czy też trądzikiem dorosłych. W przypadku pierwszego z nich zmiany umiejscowione są na twarzy w tzw. strefie T, która obejmuje czoło, nos, brodę, a częściowo również i policzki. Trądzik dorosłych zlokalizowany jest w strefie U, która, jak już wspomniano, dotyczy linii żuchwy, brody, szyi, czasem także dekoltu i okolicy za uszami. Objawy trądziku możemy podzielić na:
● zmiany o charakterze niezapalnym – są to przede wszystkim zaskórniki otwarte (wągry) oraz zamknięte, które określa się jako wykwity pierwotne, gdyż zwykle stanowią pierwszy objaw choroby. Zaskórniki otwarte łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym i mogą przekształcać się w zmiany zapalne;
● zmiany o charakterze zapalnym – potocznie nazywamy je pryszczami. Są to zarówno grudki, krosty, a w poważniejszych postaciach choroby także cysty i nacieki ropne. Nieleczony lub leczony nieprawidłowo trądzik zaskórnikowy przekształca się właśnie w formę grudkowo-zaskórnikową;
● zmiany o charakterze pozapalnym – pomimo tego, że trądzik w tej fazie przestaje być aktywny, pozostawia po sobie często bardzo trudne do usunięcia zmiany, jak blizny i przebarwienia po trądziku, a ich pozbycie się wymaga od chorego bardzo dużej cierpliwości i nierzadko sprawia więcej trudności niż samo leczenie trądziku.

Czym są blizny potrądzikowe?

Choć nasza walka z trądzikiem wydaje się wygrana, w wielu przypadkach może on pozostawiać po sobie ślady, jakimi są blizny i przebarwienia potrądzikowe. Niestety mogą one okazać się równie poważnym problemem co sama choroba, a walka z nimi to w większości przypadków żmudny i długotrwały proces, który wielu pacjentom gwarantuje jednak zadowalające efekty.

Zmiany potrądzikowe są przede wszystkim umiejscowione na twarzy, co niestety w bardzo dużym stopniu wpływa na samopoczucie chorego. Są łatwe do zauważenia i zarazem bardzo nieestetyczne. Blizny na twarzy po trądziku w wielu przypadkach są przyczyną znacznie obniżonej samooceny, pogarszają stan psychiczny i często negatywnie wpływają na kontakty z innymi. W niektórych przypadkach mogą stać się przyczyną depresji. To właśnie dlatego wczesna diagnoza i rozpoczęcie właściwej terapii, która łączy w sobie zarówno domową pielęgnację skóry, jak i profesjonalne zabiegi kosmetyczne, ma tak duże znaczenie.

 

Jak powstają blizny po trądziku?

Jak już wiadomo, trądzik to choroba o bardzo zróżnicowanym przebiegu. W przypadku niektórych osób gojenie się zmian przebiega bez większych problemów, czego efektem jest gładka i zdrowa skóra. Niestety w wielu sytuacjach, choć walka z tą chorobą po wielu miesiącach wydaje się wygrana, pozostawia ona po sobie nieestetyczne blizny po krostach. 

Blizny potrądzikowe to zmiany na skórze, które powstają w wyniku gojenia się ran, czego następstwem był uraz mechaniczny, chemiczny bądź termiczny skóry właściwej. Kiedy zostaje ona uszkodzona, dochodzi do wywołania procesów naprawczych. Ich celem jest odbudowa skóry, jednakże ubytek, który powstaje w wyniku przerwania ciągłości skóry, zostaje zastąpiony unaczynioną tkanką ziarninującą, która ma w sobie dużo włókien kolagenowych. Z czasem, gdy skóra zaczyna ulegać bliznowaceniu, zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Nowo powstała blizna od reszty skóry różni się barwą, brakiem owłosienia, a także większą elastycznością oraz odpornością na działanie promieniowania uv. Warto jednak pamiętać, że z wiekiem, kiedy zawartość kolagenu w naszej skórze zaczyna się zmniejszać, blizny mogą stawać się coraz bardziej widoczne. Może to mieć miejsce na przykład w trakcie menopauzy.

Rodzaje blizn po trądziku

Blizny potrądzikowe posiadają odmienny kształt, wielkość, a także różną głębokość, z tego względu możemy wyróżnić ich kilka rodzajów:
● blizny hipertroficzne – są umiejscowione ponad powierzchnią skóry, mają postać grubych, twardych i wypukłych guzków. Posiadają różowe lub czerwone zabarwienie, które nie wykracza poza granicę rany. Z czasem mogą ulec zmniejszeniu i spłaszczeniu;
● blizny atroficzne – znajdują się pod powierzchnią skóry, zwykle przyjmują postać wgłębień i fałdek. Mogą być zarówno wąskie i płytkie, jak i głębokie i szerokie;
● blizny przerosłe i keloidy – wykraczają poza brzegi rany i najczęściej pojawiają się na klatce piersiowej oraz plecach. Oprócz tego naciekają na zdrowe tkanki, które otaczają chorą skórę, przez co z czasem mogą zacząć się powiększać;
● blizny odbarwione – są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia. Zachodzi w nich hipopigmentacja, czyli niewielka ilość lub całkowity brak melaniny. Objawiają się jako białe plamy na skórze;
● przebarwienia potrądzikowe – są to różowawe lub jasnobrązowe plamki na skórze o różnej wielkości.

Blizny potrądzikowe i przebarwienia mogą pojawić się na skórze w wyniku niewłaściwego leczenia trądziku lub jego całkowitego braku. Równie częstą przyczyną jest samodzielne wyciskanie pryszczy i dlatego nigdy nie powinniśmy tego robić (jest to również niehigieniczne, ponieważ w ten sposób rozsiewamy zarazki, które znajdują się na naszej twarzy). Występowanie przebarwień potrądzikowych może być również spowodowane niewłaściwym opalaniem skóry z trądzikiem.

 

Blizny potrądzikowe a przebarwienia

Kiedy mówimy o bliznach potrądzikowych, w wielu przypadkach mamy na myśli przebarwienia. Czy te dwa rodzaje zmian potrądzikowych są ze sobą tożsame? Przebarwienia po trądziku zwykle pojawiają się w miejscu już zagojonego wykwitu, na przykład w wyniku promieniowania uv. Z kolei blizny potrądzikowe powstają poprzez uszkodzenie skóry właściwej i mają charakter zanikowy. Niemniej obydwa przypadki stanowią reakcję naszej skóry na trądzik, przez co ich leczenie przebiega w bardzo podobny sposób.

Jak się pozbyć blizn po trądziku?

Blizny potrądzikowe i przebarwienia mogą w dużym stopniu wpływać nie tylko na nasz wygląd, ale i samopoczucie. Choć ich leczenie w niektórych przypadkach może trwać długo, obecnie dostępne są profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które szybciej pozwolą nam cieszyć się zdrową i gładką skórą. Mimo to odpowiedzią na to, jak pozbyć się blizn po trądziku, jest tak naprawdę zapobieganie ich powstawaniu, na co my sami mamy duży wpływ. Podstawowym elementem jest przede wszystkim unikanie dotykania swojej twarzy dłońmi, a także zaprzestanie wyciskania i samodzielnego usuwania wyprysków.

Oprócz tego odpowiedzią na pytanie, jak usunąć blizny po trądziku, są zarówno profesjonalne zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, a także prawidłowa pielęgnacja skóry i domowe sposoby, które mogą skutecznie wspomóc cały proces leczenia. 

 

Profesjonalne zabiegi na blizny po trądziku

Jak już wiadomo, pozbywanie się przebarwień potrądzikowych, a w szczególności blizn jest długotrwałym i żmudnym procesem. Jeśli zastanawiasz się, czy przebarwienia po trądziku znikną przy pomocy profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tak będzie. Mimo to, zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zabieg, zawsze powinieneś skonsultować to z dermatologiem. Może się okazać, że na przykład ze względu na bardzo dużą wrażliwość i reaktywność skóry niektóre z zabiegów będą niewskazane i zamiast pomóc, mogą tylko pogorszyć jej stan.

W takim razie co na blizny po trądziku sprawdzi się z zakresu profesjonalnych zabiegów kosmetycznych? Są to:
● mikrodermabrazja – to mechaniczne usunięcie martwego naskórka. Jest nieinwazyjny i poleca się go także w przypadku bardzo wrażliwej cery. Przeciwwskazaniami są jednak: posiadanie skóry naczyniowej, wirusowe lub bakteryjne zakażenie skóry i uszkodzenie ciągłości skóry, która ma być poddana zabiegowi;
● dermabrazja – to zabieg o intensywniejszym działaniu, polega na ścieraniu naskórka, a także górnych warstw skóry właściwej, a jego celem jest spłycenie blizn. Po zabiegu skóra może być opuchnięta, należy także pamiętać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej nawet do 6 miesięcy po zabiegu;
● laser frakcyjny ablacyjny – jest to dość agresywna metoda, która polega na wprowadzeniu wiązki lasera do wnętrza skóry i podgrzania przez nią wody znajdującej się w komórkach, w wyniku czego dochodzi do zniszczenia komórek, a następnie procesów regeneracyjnych skóry;
● laser frakcyjny nieablacyjny – laser podgrzewa wewnętrzną warstwę skóry, co prowadzi do powstania nowych włókien kolagenowych;
● frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa – polega na jednoczesnym mikronakłuwaniu i podgrzewaniu skóry przy wykorzystaniu fal radiowych, co prowadzi do uruchomienia naturalnych procesów naprawczych;
● peeling chemiczny – jest to kolejna metoda inwazyjna, która polega na uszkadzaniu skóry substancją chemiczną, a cały proces przebiega w sposób kontrolowany. Najczęściej wykorzystywanymi kwasami do tego zabiegu są: kwasy AHA (migdałowy i mlekowy), BHA (np. kwas salicylowy), PHA (np. kwas laktobionowy).

Infografika - Profesjonalne zabiegi na blizny po trądziku | La Roche-Posay

 

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Domowe sposoby na blizny po trądziku oczywiście nie będą tak skuteczne jak profesjonalne zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, mimo to mogą okazać się bardzo pomocne w całym procesie. Oprócz tego będą one świetnym sposobem na odrobinę relaksu i wyciszenia, które czasami jest dla nas niezbędne. Jak pozbyć się blizny i przebarwień za pomocą domowych sposobów? W tym celu szczególnie przydatne okażą się maseczki, które możemy przygotować samodzielnie. 

Najpopularniejszymi maseczkami na blizny po trądziku i przebarwienia są:
● maseczka z miodu;
● maseczka z awokado i limonki;
● maseczka z oleju jojoba i limonki;
● maseczka z oliwy z oliwek.

Domowej roboty maseczki charakteryzują się przede wszystkim działaniem rozjaśniającym, co będzie szczególnie pomocne w przypadku przebarwień po trądziku. Oprócz tego koją skórę i stymulują jej regenerację. Co na blizny na twarzy oprócz domowych maseczek? Bardzo dobrze sprawdzi się sok z aloesu lub olejek eteryczny z zielonej herbaty nakładany punktowo.

Pielęgnacja skóry – sposób na blizny po trądziku

Oprócz profesjonalnych i domowych sposobów w walce z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi bardzo dużą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja skóry. Jest ona istotna już na etapie walki z samym trądzikiem, dlatego też stosując dobrze dobrane produkty, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia blizn potrądzikowych. 

Effaclar Duo plus unifiant - packshot | La Roche-Posay

W przypadku skóry tłustej, skłonnej do trądziku, a także takiej, na której pojawiają się przebarwienia potrądzikowe, bardzo istotne będzie ujednolicenie jej kolorytu. W tym celu dobrze jest sięgnąć po Effaclar Duo(+) Unifiant krem tonizujący. To produkt, który zarówno zwalcza niedoskonałości, przebarwienia, jak i zapobiega nawrotom choroby. Jego formuła została wzbogacona o specjalny kompleks APF+MANNOSE, który w zauważalny sposób regeneruje skórę i przywraca jej niezbędną równowagę. Zawarty w nim delikatny pigment ujednolica koloryt skóry i nadaje jej matowy odcień, sprawiając, że wygląda bardzo naturalnie. 

Cicaplast Baume B5 - packshot | La Roche-Posay

Skóra z bliznami po trądziku i przebarwieniami często poddawana jest profesjonalnym zabiegom kosmetycznym. Niektóre z nich mogą jednak okazać się dość inwazyjne i tymczasowo podrażniać delikatną skórę. W tym celu należy zadbać o jej odpowiednia regenerację, a pomoże w tym Cicaplast Baume b5 balsam regenerujący. Dzięki zawartym w nim składnikom takim jak pantenol oraz madekasozyd, produkt koi i regeneruje suchą i podrażnioną skórę, a także wspomaga regenerację uszkodzonej bariery ochronnej. Jego nietłusta formuła sprawia, że nie pozostawia na skórze białych plam i dobrze się wchłania.

Anthelios uvmune 400 niewidoczny fluid spf50 - packshot

Jak już wspomniano, zapobieganie to jeden z najlepszych sposobów na to, aby blizny i przebarwienia potrądzikowe nie stały się naszym problemem. W tym celu zawsze należy pamiętać o odpowiednio wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, szczególnie w okresie wakacyjnym. Do tego celu niezbędny będzie nam produkt z odpowiednio wysokim SPF, na przykład Anthelios UVMUNE 400 Niewidoczny Fluid SPF50+. To produkt wzbogacony o innowacyjny filtr UV Mexoryl 400 i powstały w oparciu opatentowaną technologię filtracji XL Protect oraz technologię Netlock, czyli bardzo wysoką ochronę o niewidocznej konsystencji. Fluid posiada lekką i nieklejącą konsystencję, która nie pozostawia po sobie tłustej warstwy. Doskonale zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, wykazując także dużą odporność na pot i wodę.

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.