BLIZNY POTRĄDZIKOWE. JAK POZBYĆ SIĘ BLIZN I PRZEBARWIEŃ POTRĄDZIKOWYCH?

Article Read Duration 2 min. czas czytania

Jedną z najczęściej występujących chorób skóry jest trądzik, z którym boryka się ponad 80% osób w wieku 12-24 lat. Jednak to schorzenie dermatologiczne dotyka również osoby po 30. roku życia. Nawet, gdy uda się wyleczyć stan zapalny skóry, po odbytej kuracji często zostają przebarwienia i blizny potrądzikowe. Sprawdź, jak się ich pozbyć!

TRĄDZIK - DLACZEGO WYSTĘPUJE?

Trądzik jest chorobą skóry w 80% o podłożu dziedzicznym. Organizm osób cierpiących na trądzik traktuje go jako stan zapalny i chce się przed nim bronić w podobny sposób jak przed innymi infekcjami. Dlatego, żeby skutecznie wyleczyć wykwit, na początku trzeba usunąć pozostałe w nim i wokół niego martwe komórki oraz bakterie. W innym wypadku proces gojenia będzie przebiegał nieprawidłowo, a nowa tkanka będzie źle zbudowana i cienka, co doprowadzi do powstania blizn zanikowych.

 

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ BLIZNY POTRĄDZIKOWE OD PRZEBARWIEŃ?

Blizny potrądzikowe są trwałymi zmianami powstałymi w wyniku utraty tkanki. Najczęściej pojawiają się wtedy, gdy w nieprawidłowy sposób chcieliśmy usunąć wypryski na twarzy np. wyciskając je lub rozdrapując albo wtedy gdy w ogóle nie podjęliśmy leczenia.

Przebarwienia pozapalne pojawiają się w miejscu zagojonego wykwitu. Ten ostatni etap zmian trądzikowych może pozostać na twarzy nawet kilka miesięcy, jednak po tym czasie zniknie.

 

BLIZNY POTRĄDZIKOWE - JAK SIĘ ICH POZBYĆ?

Przede wszystkim warto tak dbać o skórę trądzikową, żeby nie doprowadzić do powstania blizn. Bardzo istotne jest to, żeby nie doprowadzić do stanu zapalnego skóry. Dlatego na co dzień należy odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, stosując odpowiednie żele, płyny czy peelingi. Raz w miesiącu możemy zrobić peeling kwasem salicylowym albo delikatną mikrodermabrazję. Kiedy dojdzie do zaczerwienienia, co jest oznaką początku stanu zapalnego, należy działać przeciwzapalnie. Również istotna będzie odpowiednia dieta - powinna być bogata w witaminy i przeciwutleniacze. Z menu natomiast warto wykluczyć pikantne dania.

 

BLIZNY POTRĄDZIKOWE - CZYM USUNĄĆ?

Niestety nie zawsze pielęgnacja skóry trądzikowej uchroni nas przed powstaniem blizn potrądzikowych. Dlatego warto wiedzieć, jak je usunąć.

  • nie pal papierosów - tytoń negatywnie wpływa na odbudowę uszkodzonej skóry, powodując jej niedotlenienie
  • codzienne nawilżenie - skóra szybciej i łatwiej się regeneruje, kiedy odżywiamy ją odpowiednimi preparatami, dlatego w przypadku blizn potrądzikowych używanie dobrych kosmetyków okaże się szczególnie istotne. Warto sięgnąć po produkty stymulujące regenerację uszkodzonego naskórka, jak np. Cicaplast Baume B5 SPF 50 od La Roche-Posay. Kosmetyk koi skórę, zabezpiecza przed działaniem promieni UV oraz chroni ją przed powstawaniem przebarwień pozapalnych. Piecząca i swędząca skóra zostanie skutecznie nawilżona, a problem zniknie. Na blizny potrądzikowe warto aplikować akurat ten krem, ponieważ wspomoże on odbudowę naskórka i przyspieszy gojenie się ran.
  • zabiegi w domowym zaciszu - na pozbycie się płytkich blizn potrądzikowych skutecznym sposobem będą domowe metody, takie jak własnoręcznie przygotowane maseczki, np. z soku z cytryny, soku z limonki, octu i olejku jojoba albo z rozpuszczonych w łyżeczce ciepłej wody pięciu tabletek aspiryny z dodatkiem łyżeczki jogurtu naturalnego.
  • zabiegi medycyny estetycznej - skuteczną metodą na pozbycie się blizn potrądzikowych są zabiegi medycyny estetycznej, takie jak laser, mikrodermabrazja czy kolagen. Należy jednak najpierw skontaktować się z dermatologiem, żeby wybrać najlepszą metodę dla naszego typu skóry. 

MAMY TAKŻE
COŚ NA TO

 

NASZE ZOBOWIĄZANIA
W KWESTII BEZPIECZEŃSTWA

Standardy bezpieczeństwa wykraczające poza międzynarodowe regulacje kosmetyczne

zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa testowany alergologicznie model zbliżenie | La Roche Posay

100% DERMOKOSMETYKÓW
PRZETESTOWANYCH POD KĄTEM MINIMALIZACJI ALERGII

Pokaż więcej
Nieustannie zbieramy informację na temat doświadczeń pacjentów z naszymi produktami w celu poprawy ich formuł.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ohrona formuły | La Roche Posay

OCHRONA FORMUŁY
MIMO UPŁYWU CZASU

Pokaż więcej
Zabezpieczające opakowania, pozwalające na zastosowanie wyłącznie niezbędnych środków konserwujących, by zagwarantować niezmienną tolerancję i skuteczność.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa ochrona skuteczna dawka aktywna | La Roche Posay

SKŁADNIKI
WE WŁAŚCIWYMSTĘŻENIU AKTYWNYM

Pokaż więcej
Dermokosmetyki, opracowane we współpracy z dermatologiem i toksykologiem, zawierają tylko niezbędne składniki we właściwych stężeniach.
zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa skóra model dziecko | La Roche Posay

PRZETESTOWANE
NA SKÓRZE BARDZO WRAŻLIWEJ

Pokaż więcej
Tolerancja potwierdzona na najwrażliwszej skórze: reaktywnej, skłonnej do niedoskonałości i alergii, atopowej lub osłabionej przez leczenie antynowotworowe.